Stopa bezrobocia w USA wyniosła w sierpniu 3,8 proc. – podał w piątek Departament Pracy. Wskaźnik bezrobocia wzrósł z 3,5 proc. notowanych miesiąc wcześniej.
Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA wzrosła w sierpniu o 187 tys. Oczekiwano zwyżki o 170 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 157 tys., po korekcie z 187 tys.
Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia określający, jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł 62,8 proc. wobec 62,6 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano 62,6 proc.
„Bardziej ostrożne podejście rynków do ryzykownych aktywów będzie się utrzymywać, ponieważ wsparcie ze strony prężnego wzrostu gospodarczego w USA jest w coraz większym stopniu równoważone koniecznością utrzymywania wysokich stóp procentowych przez dłuższy czas. Nadal spodziewamy się, że większe trudności gospodarcze obniżą marże przedsiębiorstw, szczególnie w strefie euro, podczas gdy podwyższone wyceny akcji wydają się podatne na korektę” – powiedział Thomas Hempell, dyrektor ds. badań makroekonomicznych i rynkowych w Generali.
„Wraz z poprawą popytu krajowego, nowych zamówień i produkcji inwestorzy mają nadzieję, że może to oznaczać punkt zwrotny” – powiedział Richard Hunter, dyrektor ds. rynków w firmie Interactive Investor.
Według narzędzia FedWatch CME Group, szanse na to, że stopy proc. w USA pozostaną bez zmian po wrześniowym posiedzeniu wynoszą 93 proc. Z kolei prawdopodobieństwo, że stopy proc. nie ulegną zmianom w listopadzie wynosi 56 proc.
„Jesteśmy przekonani, że Fed dostarczy jeszcze co najmniej jedną podwyżkę stóp procentowych” – powiedział Alex McGrath, dyrektor ds. inwestycji w NorthEnd Private Wealth, dodając, że niedawne wzrosty cen surowców będą miały wpływ na wydatki konsumpcyjne, a także wskaźniki cen towarów i usług konsumenckich od sierpnia do września. (PAP)