Najnowszy szkielet spinozaura prezentowany od czerwca w chicagowskim Muzeum Fielda otrzymał imię Sobek – takie są wyniki internetowego głosowania. Sobek otrzymał więcej głosów niż Sabah i Sandy. Odlew skamieniałości spinozaura w Muzeum Fielda jest jedynym prezentowanym na półkuli zachodniej.
W mitologii egipskiej Sobek, przedstawiany jako człowiek z głową krokodyla, to opiekun jezior, wody, patron armii oraz symbol siły królewskiej. To właśnie imię Sobek zostało wybrane w internetowym głosowaniu dla spinozaura prezentowanego w chicagowskim Field Museum.
W dwutygodniowym głosowaniu można było wybierać między trzema imionami: Sabah, Sandy i Sobek. Te trzy imiona zostały początkowo wybrane przez pracowników muzeum, zanim w lipcu ruszyło głosowanie w sieci. Po oddaniu ponad 31 tys. głosów najwięcej z nich – 44 proc. zdobyło imię Sobek. Na Sandy oddano 42 proc., a Sabah otrzymał 14 proc.
Spinozaur Sobek jest trzecim odlewem szkieletu dinozaura, któremu oficjalnie nadano imię, obok tyranozaura Sue (T. rex) i tytanozaura Máximo – podała w komunikacie Kate Golembiewski, kierowniczka ds. public relations i komunikacji naukowej w Field Museum.
Spinozaur określany potocznie „prehistorycznym potworem rzecznym” został zaprezentowany w muzeum w czerwcu.
Pierwsze skamieniałości spinozaura, największego drapieżnego dinozaura na świecie, zostały odkryte w Egipcie w 1910 roku i opisane przez niemieckiego paleontologa Ernsta Stromera. Spinozaur ma wydłużony pysk, który przypomina paszczę krokodyla.
Odlew skamieniałości spinozaura w Muzeum Fielda jest jedynym prezentowanym na półkuli zachodniej. Został stworzony we Włoszech ze skamieniałości odkrytych na Saharze i przechowywanych na Uniwersytecie Hassana II w marokańskim mieście Casablanca.
Spinozaur Sobek ma 46 stóp (14 metrów) długości i jest o 4 stopy (1,2 m) dłuższy od Sue (T. rex). Przemierzając Ziemię dziesiątki milionów lat temu, spinozaur był również większy i dłuższy od tytanozaura. Ważył około 16 tys. funtów (8 ton), według Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Z najnowszych badań opublikowanych w marcu w prestiżowym czasopiśmie „Nature” wynikało, że jedynym znanym dinozaurem, który mógł prowadzić wodny tryb życia, był właśnie spinozaur.
(tos)