Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 4 stycznia 2025 04:03

OŚWIADCZENIE KONGRESU POLONII AMERYKAŃSKIEJ Z OKAZJI UPAMIĘTNIENIA  79. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO  Z DNIA 1 SIERPNIA 2023 roku

Dzisiaj upamiętniamy wszystkich dzielnych mężczyzn i kobiety, którzy przeciwstawili się terrorowi  okupacji niemieckiej i 1 sierpnia 1944 roku podjęli walkę.  

Powstanie Warszawskie, rozpoczęło się 79 lat temu o godzinie 17.00. Godzina „W”  zapoczątkowała największą akcją militarną Armii Krajowej w celu wyzwolenia Warszawy spod okupacji niemieckiej.  

Miało to miejsce latem 1944 roku, walki trwały od 1 sierpnia do 3 października. Szacuje się, że zginęło  16 tysięcy członków polskiego ruchu oporu, a około 6 tysięcy zostało ciężko rannych. Ponadto zginęło od 150  tysięcy do 200 tysięcy polskich cywilów, głównie w wyniku masowych egzekucji. Na podstawie „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji i okupacji, w czasie II wojny światowej 1939 – 1945”, przygotowanego przez Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.  Niemcy zniszczyli ponad 80% Warszawy i gang burzących, którzy prawie doszczętnie spalili stolicę  Polski, składał się z prawdziwych osób, a nie mitycznych, anonimowych „nazistów”. W Raporcie znajduje się wiele zdjęć a w szeregu z nich, wykonanych 7 października 1944 roku, pokazana jest  uroczystość odznaczenia żołnierzy, po których akcji po Warszawie zostały zgliszcza. 

1 września 1939 roku niemieckie siły zbrojne pod wodzą Adolfa Hitlera zaatakowały II Rzeczpospolitą,  a 17 września 1939 roku, ataku dokonały wojska sowieckie pod wodzą Józefa Stalina. Po kapitulacji  twierdzy Modlin 5 października, Polska i cała Europa Wschodnia zostały podzielone zgodnie z tajnymi  protokołami paktu Ribbentrop-Mołotow, który został podpisany 23 sierpnia 1939 r. 

Adolf Hitler bez wypowiedzenia wojny wydał rozkaz napaści na Polskę z nakazem „wysłania na  śmierć bezlitośnie i bez współczucia Polaków; mężczyzn, kobiety i dzieci”. W Polsce, tradycyjnie tolerancyjnym kraju, który był domem dla największego w Europie skupiska ludności żydowskiej, niemieckie siły okupacyjne utworzyły obozy śmierci i w nich zamordowano miliony ludzi. Decyzja Adolfa Hitlera z 6  lutego 1944 roku, że „Warszawa musi zostać zniszczona, gdy tylko nadarzy się okazja” i wykonanie  rozkazu, poparte są zdjęciami, umieszczonymi w Raporcie. Było to zaplanowane i systematyczne doszczętne zniszczenie Warszawy, które Niemcy prowadzili od września do października 1944 roku. 

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 roku, jest największą organizacją polonijną.  Reprezentuje interesy ponad dziesięciu milionów Amerykanów polskiego pochodzenia.

W dniu 79. rocznicy Powstania Warszawskiego Krajowy Zarząd Kongresu Polonii Amerykańskiej chce podkreślić deklarowane wcześniej poparcie dla roszczeń, których Polska domaga się od Niemiec, za straty poniesione przez Polskę, podczas okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945.

Polska domaga się reparacji za szkody i straty wyrządzone przez Niemców w czasie II wojny  światowej oraz utrzymujące się negatywne skutki tych szkód na wielu obszarach. 

Kwota reparacji wynosi 6 220 609 mln zł. Do dziś Polska i Niemcy nie podpisały traktatu  kończącego II wojnę światową, dlatego kwestia reparacji i odszkodowań pozostaje otwarta i musi  zostać rozwiązana. 

Nie ulega wątpliwości, że Niemcy rozpoczęły II wojnę światową i popełniły zarówno zbrodnie wojenne,  jak i zbrodnie przeciwko ludzkości oraz spowodowały w Polsce ogromne straty. 

Rozpoczynając II wojnę światową, Niemcy naruszyły warunki Konwencji Haskiej, której artykuł 3  brzmi: „Strona wojująca, która narusza postanowienia wspomnianego regulaminu, jest zobowiązana do  zapłaty odszkodowania, jeżeli wymaga tego sytuacja. Jest ona odpowiedzialna za wszystkie czyny  popełnione przez osoby wchodzące w skład jego sił zbrojnych. 

„Roszczenia Warszawy o odszkodowania za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia są w pełni  uzasadnione” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth,  który zajmuje się tym tematem od 1980 roku. 

„Polska i naród polski szczególnie mocno ucierpiały w wyniku okupacji niemieckiej. Późniejsze  roszczenia reparacyjne nie ulegają przedawnieniu” – podkreślił niemiecki historyk. Dr Roth opisał brak odszkodowań za zbrodnie i zniszczenia jako „obłudne zachowanie”. 

 Kongres Polonii Amerykańskiej

1 sierpnia 2023 r. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama