"Bóg kocha nas takimi, jacy jesteśmy. To jest szalona miłość Boga" - powiedział papież Franciszek w podcaście, przygotowanym przez watykańskie media przed Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie. Papież będzie z tej okazji w Portugalii w dniach od 2 do 6 sierpnia.
W nowym odcinku nagrania, które nazwano Popecast Franciszek rozmawiał zdalnie z młodymi ludźmi z różnych krajów, którzy dzielili się z nim swoimi troskami i problemami. Znaleźli się wśród nich: nieletni byli przestępcy osadzeni w ośrodku resocjalizacyjnym, osoba transpłciowa z niesprawnościami, młoda dziewczyna z zaburzeniami psychicznymi, fanatyk gier komputerowych.
Bóg "zawsze podąża z nami, zawsze. Pan nie brzydzi się nikim z nas. Także w przypadku, gdy jesteśmy grzesznikami, zbliża się do nas, by nam pomóc. Pan Bóg nie brzydzi się naszą sytuacją, kocha nas takimi, jacy jesteśmy. To jest szalona miłość Boga" - mówił papież.
"Bóg traktuje nas zawsze z czułością. Bóg jest ojcem, matką, bratem, wszystkim dla nas. Trudno to zrozumieć, ale kocha nas takimi, jacy jesteśmy" - mówił osobie transeksualnej. Zachęcał: "Nie poddawaj się".
Byłym przestępcom, którzy znajdują się w ośrodku dla nieletnich, Franciszek wyjaśnił: "Często społeczeństwo jest okrutne, bo jeden błąd określa nas na całe życie. Ten oskarżycielski palec nas niszczy".
Zapewnił: "Pan Bóg gotów jest wziąć Ciebie za rękę, pomóc Ci się podnieść".
"Nasze błędy często zmuszają nas do zastanowienia, by iść naprzód" - dodał.
Młodą dziewczynę z chorobą afektywną dwubiegunową papież zachęcał do tego, by poddała się całej koniecznej kuracji.
"Patrz zawsze przed siebie. Nie trać horyzontu, bo to pozwala ci iść naprzód. A horyzontem jest Bóg. Nie trać tej przygody życia. Nie wchodź do labiryntów sumienia, które koniec końcem nas nie ratują" - mówił.
Podkreślił: "Wszyscy mamy rany psychiczne i fizyczne, wszyscy jesteśmy zranieni przez życie i także przez grzech".
Mówił też młodym ludziom: "Kościół jest Kościołem, kiedy jest w drodze. W przeciwnym razie jest sektą religijną zamkniętą w sobie. Często w Kościele są walki między małymi grupami, jedna przeciwko drugiej. Kiedy różnica staje się pojedynkiem, to zabija jedność".
W czasie rozmowy pojawiła się też propozycja ustanowienia Światowego Dnia Dzieci, która spodobała się Franciszkowi.
Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)