Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 4 stycznia 2025 03:52

Delegacja KPA na VI Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy

Od lewej: Chris Nowotarski – prezes Fundacji Kongresu Polonii Amerykańskiej, Małgorzata Margo Schultz – wiceprezes KPA ds. mediów i promocji, Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Frank J. Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Bożena Kamińska – wiceprezes KPA ds. polskich, Alicja Kuklińska – dyrektor krajowy KPA i krajowy sekretarz PNA-ZNP oraz Andrzej Kamiński – prezes oddziału KPA w Nowym Jorku

Pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda, podczas swojego wystąpienia na spotkaniu z Polonią w Pałacu Prezydenckim, powitała prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka J. Spulę i podziękowała mu oraz KPA za pomoc Ukrainie.  

Prezesowi KPA i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) Frankowi Spuli towarzyszyli podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim między innymi członkowie zarządu KPA: Bożena Kamiński – wiceprezes KPA ds. polskich, Małgorzata Margo Schulz – wiceprezes KPA ds. mediów i promocji oraz Alicja Kuklińska – dyrektor krajowa KPA i krajowa sekretarz ZNP-PNA, a także Łukasz Dudka – dyrektor krajowy KPA i dyrektor generalny „Dziennika Związkowego”. W zjeździe brała też udział liczna delegacja chicagowskiego Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i lokalnego oddziału Przystanku Historia.

W niedzielę, 2 lipca w Warszawie zakończył się VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Ta ważna polonijna konferencja objęta była patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konferencja miała miejsce w Warszawie i Pułtusku, a organizatorami byli: Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska.” Na cztery dni do Polski przybyło ponad 350 przedstawicieli Polonii z 45 krajów i 6 kontynentów. Pierwszy zjazd odbył się w 1929 roku.

Konferencja rozpoczęła się w czwartek, 29 czerwca w Archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela mszą świętą w intencji Ojczyzny. Mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz. Obecny był również bp. Piotr Turzyński, Delegat Konferencji Episkopatu Polski dla Polonii. Złożono kwiaty na grobach ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. Prymasa Józefa Glempa i Ignacego Jana Paderewskiego. Po czym delegaci udali się do siedziby Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Tam zostali powitani przez wicemarszałek Małgorzatę Gosiewską, która odczytała list marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Przemawiał także między innymi minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz Jarosław Narkewicz, przewodniczący Rady Polonii Świata oraz Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska.”

Również w czwartek, 29 czerwca w kancelarii prezesa Rady Ministrów miała miejsce sesja plenarna Rady Polonii Świata „Kraj – Emigracja – Wspólnota Wartości i Działań”, której przewodniczył minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Wzięli w niej udział między innymi: Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, prof. Przemysław Czarnek, Minister Oświaty i Nauki oraz wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

W czasie sesji przyznano nowo ustanowione Odznaki za Zasługi dla Polonii i Polaków za granicą. Minister Dziedziczak wręczył odznaczenia między innymi Dariuszowi Bonisławskiemu, Jarosławowi Narkiewiczowi i Teresie Sygnarek.

Ważnym punktem zjazdu było spotkanie z parą prezydencką w pałacu prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii północnoamerykańskiej za wsparcie w procesie przyjmowania Polski do NATO. Przyjęcie uświetnił występ Zespołu „Mazowsze”.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przypomniała także zasługi Kongresu Polonii Amerykańskiej. Szczególnie serdecznie powitała prezesa KPA Franka J. Spulę i podziękowała mu i KPA za pomoc Ukrainie. Delegaci z 44 krajów mieli możliwość fotografii z parą prezydencką, a okazana gościnność wychodziła daleko poza ramy ustalonego protokołu. Para prezydencka podkreślała, że Polonia ma czuć się tak, że nie jest petentem, ale także współgospodarzem.

W Domu Polonii odbyły się dalsze uroczystości. Dariusz Bonisławski, prezes „Wspólnoty Polskiej” wręczył Ministrowi Janowi Dziedziczakowi odznakę przyznaną przez Radę Polonii Świata, której przewodniczącym jest Jarosław Narkiewicz, w hołdzie za nieustanne działania na rzecz budowania zintegrowanego środowiska polonijnego i opiekę nad Polonią.

Natomiast ambasador Adam Kwiatkowski otrzymał nagrodę imienia Profesora Andrzeja Stelmachowskiego od „Wspólnoty Polskiej”.

W sobotę, 1 lipca w malowniczym Domu Polonii w Pułtusku odbyła się seria paneli tematycznych dotyczących najważniejszych zagadnień dla przyszłości światowej diaspory polskiej. Panele dyskusyjne dotyczyły wyzwań stojących przed polonijnymi organizacjami na świecie. Dotyczyły kultury, oświaty i duszpasterstwa jako gwarantów polskiej tożsamości, a także młodzieży polonijnej oraz sportu, turystyki i przedsiębiorczości. W gronie ekspertów znaleźli się: Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Alicja Kuklińska – dyrektor krajowa KPA i sekretarz krajowa Związku Narodowego Polskiego i Łukasz Dudka – dyrektor wykonawczy „Dziennika Związkowego” i dyrektor krajowy KPA. Dyskusję dotyczącą samorządności Polonii moderowała Bożena Kamińska, wiceprezes KPA ds. polskich.

Jednym z najważniejszych postanowień zjazdu była decyzja o zorganizowaniu w przyszłym roku światowego spotkania młodzieży polonijnej. Zjazd zakończył się mszą świętą w Świątyni Opatrzności Bożej.

Prezes KPA i PNA-ZNP Frank Spula – w towarzystwie delegacji KPA – wziął też udział w spotkaniu z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim z okazji amerykańskiego Święta Niepodległości, którego organizatorem była Izba Handlowa USA.

Tekst:

Małgorzata Margo Schulz, wiceprezes KPA ds. mediów i promocji

Łukasz Dudka, dyrektor wykonawczy „Dziennika Związkowego” i dyrektor krajowy KPA

Zdjęcia: M.Schulz/KPA, Ł. Dudka, A. Kuklińska

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama