środa, 2 października 2024 11:27

Igrzyska Europejskie - rozdano pierwsze medale, w czwartek trzy złota Polek

Klaudia Breś, zdobywając złoty medal, sprawiła sobie prezent na 29. urodziny fot. Sebastian Borowski/EPA-EFE/Shutterstock

W czwartek rozdano pierwsze medale Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Reprezentantki gospodarzy trzykrotnie stanęły na najwyższym stopniu podium: czwórka kajakarek, Klaudia Breś w strzelectwie i Natalia Kałucka we wspinaczce sportowej na czas.

Kałucka sprawiła dużą niespodziankę, wygrywając w finale z niepokonaną od długiego czasu na światowych arenach koleżanką z reprezentacji Aleksandrą Mirosław. Zwycięstwo, okraszone rekordem życiowym, odniosła w rodzinnym Tarnowie, a jedną z pierwszych, która pospieszyła z gratulacjami, była jej siostra bliźniaczka - Aleksandra, również uprawiająca wspinaczkę sportową.

Na strzelnicy we Wrocławiu triumfowała Klaudia Breś, sprawiając sobie prezent na 29. urodziny. W finale konkurencji pistoletu pneumatycznego 10 m pokonała reprezentantkę Francji Camille Jedrzejewski 17:13.

"Mazurka Dąbrowskiego" na torze regatowym na Zalewie Kryspinów w Krakowie wysłuchały kajakarki: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Polki zwyciężyły w olimpijskiej konkurencji K4 500 m, wyprzedzając o blisko sekundę Niemki.

Po brąz sięgnęli też kanadyjkarze Norman Zezula i Aleksander Kitewski w innej konkurencji olimpijskiej - C2 500 m. Wyścig był bardzo zacięty, a Polaków minimalnie wyprzedzili Włosi i Hiszpanie.

W Bielsku-Białej brązowy medal wywalczył karateka Miłosz Sabiecki w konkurencji kumite w kategorii 67 kg.

W sumie dorobek Polaków to sześć medali - trzy złote, jeden srebrny i dwa brązowe, co daje im trzecie miejsce w klasyfikacji. Prowadzą Ukraińcy (4-0-2), przed Hiszpanami (3-5-1).

W czwartek o medale walczono także w Krzeszowicach, gdzie rywalizowali kolarze we freestyle BMX, oraz w Rzeszowie - w skokach do wody oraz w pływaniu synchronicznym. Ostatnim akcentem był finał piłki ręcznej plażowej kobiet w Tarnowie, w którym Dunki wygrały z Hiszpankami 2:1.

Igrzyska Europejskie to największa tegoroczna impreza multidyscyplinarna. Do 2 lipca ponad 7 tys. sportowców z 48 krajów będzie walczyć o 253 komplety medali w 29 dyscyplinach. Część zawodów ma rangę mistrzostw Europy i kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.