Niedźwiedź czarny zauważony w Antioch to prawdopodobnie ten sam, który trzy dni wcześniej pojawił się w Gurnee na północnych przedmieściach – podali przedstawiciele biura szeryfa powiatu Lake, powołując się na ustalenia stanowej agencji ds.dzikiej przyrody. „Nie chcemy, by ludzie wpadli w panikę” – czytamy we wpisie na Facebooku, opatrzonym zdjęciem niedźwiedzia buszującego po werandzie domu w Antioch.
Niedźwiedzia czarnego (black bear) na północnych przedmieściach po raz pierwszy zauważono w środę, 6 czerwca w Gurnee w pobliżu centrum handlowego Gurnee Mills. Rodzic dziecka z przedszkola Hunt Club nakręcił wideo, na którym widać niedźwiedzia przebiegającego przez ulicę Westbrook Lane w pobliżu Gurnee Mills Circle West.Trzy dni później, w sobotni wieczór, 10 czerwca, prawdopodobnie ten sam niedźwiedź czarny pojawił się na werandzie domu przy Deer Ridge Lane w Antioch, około 40 mil od Gurnee.
Z relacji właścicielki Natalie Fields wynikało, że buszujący po werandzie niedźwiedź wydawał się być głodny. „Podeszłam do drzwi, a on po prostu stał i patrzył na mnie” – relacjonowała Fields. Zrobione przez okno zdjęcia niedźwiedzia opublikowało na swoim Facebooku biuro szeryfa powiatu Lake.
We wpisie poinformowano, że obecnie stanowy Departament Zasobów Naturalnych nie ma planów uśpienia niedźwiedzia. Jednocześnie podkreślono, że „jeżeli dojdzie do sytuacji, kiedy niedźwiedź będzie musiał zostać uśpiony środkami narkotycznymi w celu przeniesienia go na inne tereny, wtedy stanowy departament będzie współpracował z federalnymi służbami USDA Wildlife Services, aby wykonać to zadanie”.
Niedźwiedzie czarne niegdyś były powszechne na tym obszarze Illinois, ale z czasem całkowicie zniknęły. Stanowy Departament Zasobów Naturalnych (Illinois Department of Natural Resources, IDNR) poinformował, że pojedyncze niedźwiedzie mogą przywędrować do Illinois z Missouri i Wisconsin. W ciągu ostatnich pięciu latach IDNR odnotował zaledwie pięć takich przypadków.
Departament Zasobów Naturalnych stanu Illinois (IDNR) zaleca, by w przypadku kontaktu z niedźwiedziem czarnym (black bear) nie rzucać się do ucieczki. W takich sytuacjach ważne jest opanowanie. Nie należy udawać martwego.
„Nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię zobaczy, pozostań na swoim miejscu i staraj się przyjąć postawę, która sprawi, że będziesz wyglądać na większego, stań prosto i unieś ręce w powietrze, a następnie powoli się wycofaj” – radzi IDNR – „Zrób hałas, aby upewnić się, że niedźwiedź jest świadomy twojej obecności”. Jak napisano, niedźwiedź czarny nie powinien zaatakować, ale może to zrobić jeżeli poczuje się sprowokowany.
Niedźwiedzie czarne wykazują dwa rodzaje zachowań – obronne i ofensywne. Mogą uderzać łapami w ziemię lub otaczającą roślinność, wydawać różne dźwięki, wydmuchiwać powietrze z pyska lub kłapać szczękami. Takie zachowanie obronne służy do ostrzegania i jest szansa, że niedźwiedź się oddali. W przypadku zachowań ofensywnych niedźwiedź szybko się będzie zbliżać się do człowieka.
Więcej informacji na temat tego, jak się zachować w przypadku bezpośredniego kontaktu z niedźwiedziem, można znaleźć na specjalnej stronie stanowej: https://www.wildlifeillinois.org/gallery/mammals/very-rare-visitors/black-bear/
(tos)