Dobry ojciec sprawia wielką różnicę w życiu dziecka. Jest źródłem siły, wsparcia i dyscypliny. Badania mówią, że dzieci, które wyrosły w dobrej relacji z ojcem, zaangażowanym w pełni w ich wychowanie, mają większe szanse na sukces w życiu, wyżej płatne stanowiska i nawiązanie stabilnych, opartych na miłości i szacunku relacji partnerskich. Dzieci dobrych ojców znacznie rzadziej ponoszą ryzyko angażowania się w przedwczesny seks, kryminalne zachowania, czy rzucenie szkoły.
Podcast powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos
Dobry ojciec kocha swoje dzieci, ale miłością, która pozwala im przeżyć konsekwencje ich własnych działań. Będzie dezaprobował błędy i złe uczynki, ale bez użycia raniących słów czy pięści. Nie będzie nagradzał dzieci za coś, co jest ich obowiązkiem, czyli pomoc w domu lub nauka. Jeśli dziecko zdecyduje się zrezygnować ze szkoły, dobry ojciec będzie wymagał, aby teraz zapracowało na utrzymanie siebie, skoro nie chce już dłużej inwestować w swoją przyszłość. Dobry ojciec zdaje sobie sprawę, że dzieci popełniają błędy i jest to część dorastania i uczenia się życia. Zrozumie drobne wybryki – stłuczki samochodowe, nierozsądne wydawanie pieniędzy, czy upicie się po raz pierwszy, ale ciągła i ustawiczna nieodpowiedzialność nie będzie tolerowana.
Cechy dobrego ojca
Dobry ojciec uczy dzieci doceniać rzeczy. Nie pozwala, aby uważały, że wszystko się im należy. Od posiłków na stole do edukacji, dobry ojciec nauczy dzieci doceniania wartości wszystkiego, co posiadają. Poprosi, aby dziecko podjęło sezonową pracę, by pomóc spłacać swój pierwszy samochód. Nie pozwala traktować się jak bankomat.
Dobry ojciec jest otwarty. Rozumie, że czasy się zmieniają i nie stara się wychowywać dzieci według standardów swoich młodzieńczych lat. Innymi słowy, pozwala dzieciom być obywatelami swoich własnych czasów.
Dobry ojciec akceptuje, że dzieci nie są takie same jak on. Każdy jest inny i on wie o tym. Nie oczekuje, że dzieci będą żyć podobnie jak on, nie narzuca im wyborów. Szanuje ich opinie i wartości. Wychowuje ich na ludzi, którzy będą przystosowani do świata i szanowani.
Dobry ojciec spędza czas ze swoimi dziećmi. Wie doskonale, jak bawić się z nimi od najmłodszych lat. Kibicuje w osiągnięciach sportowych, zabiera na mecze, do kina, na ryby. Daje im swoją uwagę i słucha, co mają do powiedzenia. Zawsze ma czas, by pomóc im w lekcjach wieczorem, gdy jest taka potrzeba.
Dobry ojciec jest dobrym przykładem. Nie będzie pił czy palił, jeśli nie chce, żeby jego dzieci nie powieliły jego przykładu. Nauczy ich rozwiązywać konfliktowe sytuacje z innymi członkami rodziny. Dobry ojciec także nauczy dzieci, że szacunek i miłość to podstawa dobrego związku traktując ich matkę jak królową. I nie będzie mieszał dzieci w swoje nieporozumienia z ich matką.
Dobry ojciec wspiera i jest lojalny. Szanuje i akceptuje, że jego syn nie jest fanem piłki nożnej, i że nie podziela jego pasji do oglądania meczy. Dobry ojciec może marzyć, by jego syn ukończył tą sam uczelnię, ale wesprze go, gdy dziecko postanowi studiować na innej, bo taki jest jego wybór. Będzie bronił swoich dzieci publicznie a w prywatności domowego ogniska zdyscyplinuje ich. Dobry ojciec stworzy poczucie bezpieczeństwa, by dziecko mogło zwrócić się do niego w każdym kryzysie.
Dobry ojciec przekazuje swoją wiedzę. Jest podstawowym źródłem wiedzy dla swoich dzieci. Jest pierwszą osobą, która nauczy ich jazdy na rowerze, golenia, bycia odważnym, uczciwym, słownym i wdzięcznym. Dobry ojciec wie, że nawet jak jest bardzo zmęczony to musi poświęcić czas i swoją własną wygodę, by znaleźć kilka minut na wytłumaczenie dzieciom życiowych lekcji.
Dobry ojciec chroni rodzinę. Zrobi wszystko by rodzina była bezpieczna i miała zapewnione potrzeby. Gdy jest potrzeba, weźmie dodatkową pracę by zapewnić im spokój lub kupić rower na urodziny. Tak zaszczepia w dzieciach wartość osobistego poświęcenia.
Dobry ojciec kocha swoje dzieci bezwarunkowo. To najważniejsza cecha dobrego ojca. Nawet jeśli zachowanie dzieci lub ich błędy wyprowadzą go z równowagi wzbudzą lament, że nie osiągnęły tego, co im życzył, to dobry ojciec nie będzie ich nigdy odrzucał lub kochał mniej.
A kiedy ojciec przestaje być potrzebny? Nigdy. Nie ma takiego momentu. Na każdym etapie życia potrzebujemy ojca, jego miłości, mądrości i akceptacji, a gdy go już nie ma na tym świecie, czerpiemy z tego, co nas nauczył.
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173
8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL 60171
MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz