Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:19
Reklama KD Market

Pozytywne cechy – lojalność

fot. Pixabay.com

Lojalność to cnota, którą cenimy w relacjach międzyludzkich, włączając w to rodzinę, przyjaciół, partnerów romantycznych, organizacje i miejsca pracy, a także religie i narody. Ale czym jest lojalność i dlaczego jest tak ważna?

Cechy dobrego charakteru

Gdy poznajemy kogoś nowego to właśnie cechy charakteru pomagają nam osądzić czy będziemy kogoś darzyć sympatią czy też wręcz przeciwnie. Na pierwszy rzut oka, to osobowość jest bardziej widoczna i łatwiejsza do odczytania niż charakter. Po kilku minutach widać, że ktoś jest zabawny, optymistyczny, pewny siebie, nieśmiały, leniwy, poważny. Czasem potrzebujemy przyjrzeć się dłużej, by potwierdzić prawdziwość naszego osądu, ale zazwyczaj możemy to stwierdzić szybko. Poznanie charakteru człowieka zabiera więcej czasu. Charakter bowiem ujawnia się w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach i pozwala nam zobaczyć cechy takie, jak lojalność, życzliwość czy odwagę. Osobowość kształtuje się od młodego wieku i mają na nią wpływ zarówno uwarunkowania genetyczne jak i środowisko. Charakter jest oparty na wewnętrznych przekonaniach człowieka, na przykład – że lojalność jest ważna lub że bycie życzliwym dla innych daje spełnienie w życiu. Charakter uwzględnia wartości według których żyjemy. Dlatego cechy charakteru nie muszą być widoczne za pierwszym powierzchownym poznaniem człowieka.

Czym jest lojalność?

Lojalność to wierność, poświęcenie, uczciwość, zaufanie i wsparcie w relacjach. Lojalność jest częścią poczucia tożsamości i wymaga emocjonalnego zaangażowania. Lojalność oznacza być przy kimś na dobre i na złe i stać za nim bez względu na okoliczności. To miłość i akceptacja drugiego człowieka, za to kim jest. Lojalność uwidacznia się w trudnych sytuacjach, gdy stajemy przed wyzwaniem lub nie wiedzie nam się dobrze. Lojalny człowiek da wsparcie w takich momentach i będzie stał za tobą bez względu na okoliczności. Możesz na nim polegać, bo jest niezawodny. Do tego potraktuje cię z życzliwością, uczciwością, empatią i bez osądu.

Korzyści i wady lojalności

Lojalność wzmacnia relacje, ponieważ stajemy się bardziej otwarci i uczciwi, gdy wiemy, że mamy do czynienia z lojalnym człowiekiem. Możemy być sobą, nie ukrywamy prawdziwego ja, bo nie musimy się bać, że ktoś nas zdradzi czy opuści. Dotyczy to nie tylko relacji miłosnych, ale także relacji w pracy, rodzinie i wśród znajomych. Gdy ktoś jest lojalny, możesz w jego obecności być autentyczny, bez obaw i strachu przed zdradą. Lojalność buduje wsparcie, które jest ważne dla psychicznego, fizycznego i emocjonalnego zdrowia. Wiedząc, że możesz liczyć na kogoś, gdy tego będziesz potrzebował wzmacnia twoje poczucie bezpieczeństwa.Lojalność jednak może też być twoim przekleństwem, gdy pozostajesz w relacji, która ci nie służy. W niektórych przypadkach twoje poczucie lojalności może być wykorzystywane przez kogoś kto na nie nie zasługuje. Czasem jest trudno rozpoznać że jesteś manipulowany przez osobę, którą darzysz uczuciem. Pomocne będzie wyjście poza swoją perspektywę przez rozmowę z przyjacielem, członkiem rodziny, terapeutą – kimś kto ma twoje dobro na sercu.

Jak rozwijać dobry charakter?

Psycholodzy pozytywni nawołują do kształtowania dobrego charakteru, ponieważ to właśnie używanie pozytywnych cech charakteru w codziennej bieganinie przyniesie satysfakcję, podniesie nadwątlone poczucie własnej wartości, wykształci poczucie sensu i celu w życiu. Nie mówiąc o poprawieniu relacji z ludźmi i nawiązaniu więzi z nimi. A to właśnie jest to, czego potrzebujemy dla naszego dobrostanu psychicznego i szczęścia. Zaczynając od zmiany siebie możemy także wpłynąć na innych i naprawić kawałek świata wokół siebie.Aby rozpocząć ten trudny proces należy zacząć od zdefiniowania wartości. Następny etap to refleksja nad tym kim jesteś i kim chciałbyś być. Kolejny etap to ćwiczenie w sobie dobrych nawyków – napisz jakie cechy charakteru chcesz mieć i co możesz zrobić by je rozwijać a następnie wprowadź je w codzienne życie. Na ręku noś kolorową gumkę by przypominała ci o praktykowaniu zmian. Otocz się ludźmi o dobrym charakterze, oni cię będą inspirować i motywować. Unikaj tych którzy mają słaby charakter i dokonują złych wyborów. Podejmij ryzyko i małymi kroczkami podążaj ku osiągnięciu jak najlepszego charakteru.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama