Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 08:27
Reklama KD Market

Stres macierzyństwa

Stres macierzyństwa

Co roku w maju świętujemy Dzień Matki, by w ten sposób przekazać naszą wdzięczność, miłość i szacunek do osoby, która dała nam życie, wychowała nas najlepiej, jak mogła, byśmy mogli ruszyć w świat wyposażeni w wartości i umiejętności, które wykorzystujemy na co dzień.

Wielu naukowców udowodniło, że więź z matką jest relacją fundamentalną dla naszego funkcjonowania w świecie. Dla dziecka matka jest pierwszą i najważniejszą osobą w życiu. Jest oazą bezpieczeństwa, która daje emocjonalne i fizyczne zabezpieczenie przez uczucie, dotyk i uśmiech. Jej pełne miłości i zaangażowania oddziaływanie na potrzeby potomstwa daje dziecku poczucie ważności, akceptacji i wartości na całe życie. Zdrowa relacja pomaga w kształtowaniu zdrowej osobowości i zapewnia poczucie miłości, uwagi, troski, bezpieczeństwa i aprobaty. Macierzyństwo wiąże się z wieloma stresującymi sytuacjami i od tego jak matka radzi sobie ze stresem, zależeć będzie, jak jej potomstwo zbuduje te umiejętności w przyszłości. 

Bycie matką to ciągły proces rozwoju

Nikt nie rodzi się matką. To rola, która pojawia się mniej lub bardziej oczekiwanie i której kobieta uczy się z biegiem czasu. Gdy matka sama jest w stanie zostawić za sobą swoją traumę, odnaleźć tożsamość i samoakceptację, to wówczas łatwiej jej jest przekazać dzieciom spokój i zdrowe wartości. Dla serc większości matek związek z dzieckiem jest źródłem nieustającej troski i wyrzeczeń. Stres życia codziennego nie oszczędza matek – żonglują pomiędzy pracą, domem, finansami i podejmowaniem trudnych decyzji. Wiele jest matek samotnych, przygniecionych ciężarem odpowiedzialności. A to wszystko nie jest łatwe, rodzi problemy, cierpienie, grozi psychicznym załamaniem. Są też matki uwikłane w dysfunkcyjne związki z ojcem dziecka, do stresu rodzicielstwa dochodzi również chroniczne napięcie psychiczne i brak wsparcia.

Stres macierzyństwa

To, w jaki sposób matka radzi sobie ze stresem, zależeć będzie, jak jej potomstwo zbuduje w sobie te umiejętności, bo jesteś przykładem dla swoich dzieci. Zrozum, jak doświadczasz stres? Każda matka przechodzi przez inne doświadczenia, problemy, sytuacje i doświadcza je na swój sposób. Stres to reakcja organizmu, związana z fizjologią i psychologią człowieka, która objawia się w wyniku działania stresorów, czyli sytuacji, które wywołują stres. Dla matek, stresorów jest mnóstwo – od wydarzeń na świecie, niepokoju o przyszłość dzieci do zwykłych problemów dnia codziennego.  Ze stresem wiąże się zwiększone napięcie oraz silne emocje, nad którymi trudno jest zapanować. Najczęściej stres przychodzi i odchodzi samoistnie wraz z ustaniem czynników stresogennych. Gorzej jest, gdy stres towarzyszy ci notorycznie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. 

Jak radzić sobie ze stresem macierzyństwa?

Matki zwykle przedkładają potrzeby rodziny nad swoje, zaniedbując tym siebie. Pamiętaj, że normalne jest, aby dać sobie czas na relaks i zmniejszyć presję bycia perfekcyjną matką. Nikt nie oczekuje, żebyś była idealna. Weź pod uwagę poniższe wskazówki na radzenie sobie ze stresem, twój spokój i dobrostan psychiczny odbije się pozytywnie na całej rodzinie.

  1. Zaakceptuj stres i przekuj go na motywację do rozwiązania problemu. Może ci się wydawać, że życie bez stresu byłoby dużo przyjemniejsze, łatwiejsze, ale czy aby na pewno lepsze? Stres pobudza do działania, wyostrza krytyczne myślenie i w niektórych przypadkach dodaje odwagi. Pamiętaj zawsze, że są rzeczy, których po prostu nie możesz zmienić, a umiejętność akceptacji tego, pozwoli zminimalizować stres.
  2. Zastanów się, co powoduje u ciebie stres. Jakie sytuacje sprawiają, że czujesz się zestresowana? Znane jest powiedzenie, nie taki diabeł straszny, jak go malują, i w większości odzwierciedla to rzeczywistość. Boimy się wielu sytuacji, które tak naprawdę, mogą nigdy nie nastąpić, a gdy się już wydarzą, okazują się nie być takie straszne. Znajomość siebie, swojego ciała i reakcji na czynniki stresujące pozwoli ci lepiej nad sobą panować. 
  3. Ruszaj się. Nic nie jest tak wspomagające jak ruch na świeżym powietrzu, spacer, bieganie, pływanie, ćwiczenie, taniec – wszystko to ma same zalety i co najważniejsze – podnosi nastrój. Zapytaj samą siebie, jaki ruch mogłabyś tolerować i nie musi to być od razu podnoszenie ciężarów – pójdź na spacer, potańcz w kuchni, poćwicz jogę.
  4. Zadbaj o dietę. Dieta bezpośrednio odbija się na naszym samopoczuciu, stanie zdrowia, poziomie energii. Zdrowe, zbilansowane posiłki dopasowane do naszego wieku czy sposobu życia mogą mieć decydujący wpływ na nasz organizm. Odpowiednie żywienie dodaje energii i chęci do życia, lepiej się czujemy we własnej skórze, gdy mamy odpowiednią wagę, przez co odważniej kroczymy przez życie i nie boimy się zmian.
  5. Zadbaj o spanie. Problemy ze spaniem i stres idą w parze. Gdy słabo śpimy, pogorszeniu ulega też nastrój. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić spanie. Po pierwsze traktuj sen z ufnością – to czas, kiedy możesz zaprzestać zamartwiania się i rozwiązywania problemów. Przed spaniem zrelaksuj się, poczytaj, wykąp się w relaksujących olejkach, porozmawiaj z kimś spokojnie. I pozwól sobie zasnąć i spać 7-8 godzin, bo należy ci się dobry sen. 
  6. Znajdź czas na odpoczynek i relaks. To jest bardzo ważne, aby w stresujących sytuacjach pozwolić sobie na odpoczynek. Wypoczęty organizm, wyspany i zrelaksowany o wiele bardziej jest odporny na stres. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem i być bardziej odporna na stres, musisz każdego dnia pamiętać o odpowiednim odpoczynku. Jako matka, naucz się delegować obowiązki na pozostałych członków rodziny. Nie wszystkie zadania należą do ciebie, ojciec też potrafi się zająć dziećmi.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama