Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 08:26

Leasing a wynajem długoterminowy – kiedy można złożyć wniosek o wykup auta na firmę?

Zamierzasz wziąć samochód na firmę, ale nie chcesz kupować go za gotówkę? Jako przedsiębiorca masz do wyboru dwie usługi: leasing lub najem długoterminowy auta. Oba dają prawo do użytkowania pojazdu za ściśle określoną miesięczną opłatę bez konieczności zostawania jego właścicielem. Zastanawiasz się, jednak kiedy będzie można wykupić samochód: po leasingu czy po wynajmie długoterminowym? Sprawdź!

Wielu przedsiębiorców myli wynajem długoterminowy samochodu z leasingiem. Te produkty firm zajmujących się outsourcingowymi modelami finansowania floty są do siebie podobne. Jednak nie oznacza to, że są takie same. Jedna z podstawowych różnic między nimi to cena wykupu samochodu. 

Wniosek o wykup pojazdu – co warto wiedzieć?

Wniosek o wykup pojazdu można złożyć zarówno po leasingu, jak i najmie długoterminowym samochodu. Jednak, żeby zostać właścicielem auta, trzeba złożyć dokumenty przed zakończeniem umowy, w terminie wyznaczonym przez firmę leasingową lub wynajmującą. Pamiętaj, że niektóre instytucje wymagają, aby wniosek wpłynął nawet miesiąc wcześniej! Dokładne wytyczne znajdziesz w umowie leasingowej lub wynajmu długoterminowego. 

Wykup pojazdu z leasingu a VAT

Osoby, które zdecydowały się wykupić samochód z leasingu, czy wynajmu długoterminowego, są zobowiązane zapłacić podatek VAT. Trzeba to zrobić, nawet jeśli raty leasingowe były regularnie fakturowane. 

Wykup auta jest traktowany jako dostawa towaru. W tej sytuacji samochód:

  • o wartości powyżej 10 000 zł netto (w przypadku podatników VAT) lub brutto (odnosi się to do podatników zwolnionych z VAT) powinien zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Ponadto przedsiębiorca ma obowiązek dokonać amortyzacji;
  • o wartości poniżej 10 000 zł netto (w przypadku podatników VAT) lub brutto (odnosi się do podatników zwolnionych z VAT) powinien być ujęty jako koszt uzyskania przychodu. Można także wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i amortyzować go w czasie lub jednorazowo. Jednak nie jest to konieczne. 

Jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT, masz prawo odliczyć podatek, który został naliczony na podstawie faktury. Kwota różni się zależnie od tego, do czego zamierzasz używać samochodu. 

Zamierzasz używać samochodu w celach służbowych i prywatnych? Masz prawo do odliczenia 50% wartości podatku VAT. Natomiast jeśli pojazd będzie przeznaczony wyłącznie na użytek firmowy, możesz odliczyć 100% podatku VAT. Jednak w tej sytuacji trzeba spełnić dodatkowe wymagania, np.:

  • sporządzić regulamin użytkowania auta, 
  • prowadzić kilometrówkę dla celów VAT, 
  • zgłosić samochód na druku VAT-26. 

Choć to nieco bardziej skomplikowane, nie warto rezygnować z możliwości odzyskania swoich pieniędzy!

Wykup pojazdu z leasingu a ubezpieczenie AC

Po wykupieniu pojazdu z leasingu ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej automatycznie przechodzi na kolejnego właściciela. Nie można z niego zrezygnować – każdy samochód musi być objęty polisą OC, aby zachować ciągłość ochrony. Nawet jeden dzień przerwy może oznaczać wysoką karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wysokość opłaty wzrośnie, jeśli będziesz zwlekać z zakupem polisy OC. 

Co z AC, którym auto było objęte podczas trwania leasingu lub wynajmu długoterminowego samochodu? 

Autocasco, w przeciwieństwie do OC, nie przechodzi automatycznie z leasingodawcy czy wynajmującego na kupującego. Zatem jeśli po wykupieniu auta dojdzie do jego kradzieży lub uszkodzenia na skutek działania sił przyrody, nie otrzymasz odszkodowania. 

W takiej sytuacji możesz nic nie robić – nie ma obowiązku kupowania AC na samochód. Jednak to dość ryzykowne. Nowe samochody często padają łupem złodziei. Jeśli nie chcesz stracić zainwestowanych pieniędzy, wypowiedz umowę polisy OC i poszukaj nowego towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferuje pakiet OC+AC. W ten sposób zabezpieczysz się przed skutkami różnych nieszczęśliwych wypadków i sytuacji losowych. 

Sprzedaż po wykupie po leasingu lub po najmie długoterminowym auta – jak wygląda?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wykup auta po leasingu lub po wynajmie długoterminowym floty na cele prywatne. Do 2021 roku można było sprzedawać pojazd po pół roku od dnia wykupu, unikając opłacenia podatku dochodowego. Dzięki temu można było szybko odzyskać pieniądze, które wydano na raty leasingowe. 

Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu ta sytuacja uległa zmianie. Od początku 2022 roku zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym przysługuje osobom, które sprzedały auto dopiero po 6 latach od wykupu na cele prywatne. Jeśli transakcja nastąpi wcześniej, powstanie przychód, z którego trzeba będzie się rozliczyć. 

Taka zmiana sprawiła, że leasing auta przestał być opłacalny dla wielu osób. To z kolei przyczyniło się do wzrostu zainteresowania najmem aut długoterminowym.

Najem długoterminowy samochodu – jakie przynosi korzyści?

Najem auta długoterminowy daje możliwość użytkowania pojazdu przy utrzymaniu stosunkowo niskich kosztów miesięcznych. Wynajmujący jest zobowiązany do płacenia za eksploatację samochodu oraz utratę jego wartości. W przeciwieństwie do leasingu, do comiesięcznej raty nie wlicza się ceny auta. Dzięki temu opłaty są dość niskie. Pozwala to sporo zaoszczędzić i zmniejszyć wydatki na firmową flotę.

Wśród innych zalet wynajem długoterminowy auta na firmę można wymienić:

stałą ratę miesięczną, która nie zmienia się mimo upływu czasu – ułatwia to zarządzanie budżetem przedsiębiorstwa i planowanie wydatków na kolejne miesiące. Wielu prowadzącym firmy daje to poczucie bezpieczeństwa, co szczególnie ważne w czasach galopującej inflacji;

umowę na krótki czas – wynajem długoterminowy auta na firmę może trwać od 12 do 48 miesięcy. A zatem możesz nawet co roku zmieniać samochody na nowe i zawsze robić dobre wrażenie na klientach;

brak konieczności uiszczenia opłaty wstępnej – nie trzeba mieć oszczędności, aby móc wziąć auto na firmę. Jest to dobra wiadomość dla początkujących przedsiębiorców.

Długoterminowy wynajem samochodów dla firm może być dobrym wyborem także dla osób, które chcą ułatwić sobie zarządzanie flotą. Wynajmujący mogą skorzystać z wielu dodatkowych usług takich jak pomoc techniczna, karty paliwowe, wymiana i przechowywanie ogumienia czy monitoring GPS.

Czy zakup auta po wynajmie długoterminowym floty się opłaca? 

Podczas długoterminowego wynajmu samochodu dla firmy płacisz raty, które pokrywają koszty eksploatacji samochodu i spadek jego wartości rynkowej. Jednak, w przeciwieństwie do leasingu nie spłacasz wartości pojazdu.

A zatem, gdy po zakończeniu najmu chcesz wykupić auto, płacisz cenę za samochód ustaloną przy zawieraniu umowy. Może wynieść znacznie więcej niż wartość pojazdu po tylu latach. Przez to wykup może być niezbyt opłacalny. Jednak może się zdarzyć także tak, że Twoje auto było tańsze przy zawieraniu umowy niż w chwili wykupu. W takiej sytuacji skorzystanie z oferty może być opłacalne. 

Dlatego też nie podejmuj decyzji o wykupie ani nie rezygnuj z niego zbyt pochopnie. Dokładnie przeanalizuj, jak wygląda sytuacja rynkowa i ile możesz zaoszczędzić lub stracić przy wybraniu każdej z tych możliwości.

Wynajem długoterminowy floty – co się dzieje z autem po zakończeniu umowy?

Zamierzasz wybrać najem długoterminowy samochodu i zastanawiasz, się co się stanie z nim po zakończeniu umowy? Jeśli nie wykupisz auta, trzeba go zwrócić właścicielowi. Ponadto trzeba się rozliczyć:

  • z przejechanych kilometrów – jeśli wartość na liczniku przekracza założony limit, trzeba zapłacić za tzw. nadprzebieg. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt groszy za 1 km;
  • ze stanu technicznego pojazdu – jeśli według oceny rzeczoznawcy szkody w aucie nie wynikają z normalnego zużycia, firma może obciążyć Cię dodatkowymi kosztami. Ich wysokość może być różna, zależnie od stanu zwracanego pojazdu. 

W sumie dodatkowe koszty mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Można ich uniknąć, jeśli zdecydujesz się na wykup auta. Jednak warto dokładnie przeanalizować obie możliwości. 

Warto także pamiętać, że wiele firm, które oferują auta na wynajem długoterminowy, sprzedaje samochody poleasingowe. Znajdziesz je np. na stronie https://poleasingowe.carefleet.pl/. To często nowe samochody w niskiej cenie. Ich zakup może stanowić ciekawą alternatywę dla najmu.

Podsumowując, wykup auta po leasingu lub wynajmie długoterminowym może być dobrym pomysłem, jeśli nadal zamierzasz używać  samochodu w firmie. Przeanalizuj zalety obu usług i podejmij świadomą decyzję.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama