ARE YOU THERE GOD? IT’S ME, MARGARET
Film dla dorastających dziewcząt na bazie popularnej powieści autorstwa Judy Blume. Książka ukazała się na rynku w 1970. roku i jak na ówczesne czasy w bardzo śmiały sposób wprowadzała młode czytelniczki w świat budzącej się w nich seksualności. Innym ważnym elementem była kwestia religii w życiu głównej bohaterki, do której nawiązuje sam tytuł. Zrealizowany po wielu latach film jest utrzymany w formie sympatycznej nostalgii. Bardzo trudno będzie mu przemówić do wyobraźni obecnego młodego pokolenia, za to powinien spotkać się z dużym uznaniem ze strony osób, które przez okres dzieciństwa przechodziły kilkadziesiąt lat temu.
Premiera kinowa. Reżyseria Kelly Fremon Craig. W rolach głównych: Rachel McAdams, Kathy Bates, Abby Ryder Fortson.
PETER PAN & WENDY (PIOTRUŚ PAN I WENDY)
Zrealizowana z dużym rozmachem przez studio Disney’a aktorska wersja popularnego filmu animowanego z połowy ubiegłego stulecia. Szczególnie imponująca jest oprawa wizualna. Postacie Piotrusia Pana, czyli chłopca który nie chciał dorosnąć, oraz Wendy, która mu towarzyszy w baśniowej podróży do Nibylandii, są podobne do pierwowzorów, ale jednocześnie tak skonstruowane, żeby psychologicznie odzwierciedlać bardziej współczesne wartości. W pozostałych rolach wyróżnia się wyrazista kreacja Jude’a Law jako złowrogiego kapitana Haka.
Premiera Disney+. Reżyseria: David Lowery. W rolach głównych: Alexander Molony, Ever Anderson, Jude Law.
SOMEWHERE IN QUEENS
Bezpretensjonalny film obyczajowy o włosko-amerykańskiej rodzinie z Nowego Jorku. Ojciec prowadzi rodzinną firmę budowlaną i za wszelką cenę pragnie żeby jego syn – utalentowany koszykarz – osiągnął w życiu coś więcej. Prawdopodobnie chce w ten sposób zrekompensować sobie własne niepowodzenia. Jest to w sumie ciepły portret rodzinnych wzlotów i upadków, w dodatku okraszony mądrą puentą, że pomimo dobrych chęci niczego nie da się zrobić na siłę.
Premiera kinowa. Reżyseria: Ray Romano. W rolach głównych: Ray Romano, Laurie Metcalfe.
BIG GEORGE FOREMAN
Dramat biograficzny o życiu i karierze amerykańskiego boksera – złotego medalisty olimpijskiego i dwukrotnego zawodowego mistrza świata wagi ciężkiej. Większa część opowiadanej historii koncentruje się na jego próbie powrotu do ringu i odzyskania mistrzowskiego pasa w wieku 45 lat. Głęboko wierzący Foreman był wtedy pastorem, ale problemy finansowe zmusiły go do wznowienia kariery bokserskiej. O takich filmach mówi się zwykle, że są inspirujące, czyli prostolinijne i wzniosłe duchowo bez większych aspiracji artystycznych.
Premiera kinowa. Reżyseria George Tillman Jr. W rolach głównych: Khris Davis, Forest Whitaker.
EVIL DEAD RISE
Mocny horror inspirowany cyklem filmów Martwe zło Sama Raimiego. Tym razem oglądamy opowieść o dwóch zwaśnionych ze sobą siostrach i ich dzieciach. Demony opanowują ciała bohaterek, które są zmuszone do walki o przetrwanie. Tyle, że najpierw mają stare porachunki do wyrównania. Zgodnie z oczekiwaniami, wcześniej czy później dochodzi do ostrej jatki z hektolitrami rozlanej krwi. Kino tylko dla zagorzałych fanów tego gatunku.
Premiera kinowa. Reżyseria Lee Cronin. W rolach głównych: Mirabai Pease, Anna-Maree Thomas.
MOONAGE DAYDREAM
Fascynujący dokument o legendarnym brytyjskim muzyku Davidzie Bowie. Reżyser Brett Morgen otrzymał dostęp do prywatnych archiwów artysty i wykorzystał szereg niepublikowanych wcześniej materiałów z życia tego niekonwencjonalnego twórcy. Film opowiada w szczegółach o wczesnym, londyńskim okresie działalności Bowiego, następnie o zupełnie innej fazie jego twórczości w Berlinie Zachodnim, a w końcowej części koncentruje się na współpracy artysty z innymi muzykami. Oprócz licznych fragmentów koncertowych, widzowie mają okazję zapoznać się z aktorskimi osiągnięciami Bowiego, a także z jego zainteresowaniami malarskimi.
Premiera: HBO Max. Reżyseria: Brett Morgen.
OTHER PEOPLE’S CHILDREN
Wnikliwie zrealizowany francuski dramat obyczajowy, który zgłębia skomplikowany świat uczuć, gdzie nie ma żadnych łatwych rozwiązań. Czterdziestoletnia kobieta związuje się z rozwodnikiem, który ma małą córeczkę. Główna bohaterka bardzo pragnie mieć dziecko i nawet jest skłonna zaakceptować taki układ, ale pozytywny rozwój wydarzeń utrudnia biologiczna matka dziewczynki.
Premiera kinowa. Reżyseria: Rebecca Zlotowski. W rolach głównych: Virginie Efira, Roschdy Zem, Chiara Mastroianni.