Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:20
Reklama KD Market

Karolina Kuzma: Nasi polonijni seniorzy mogą mieć opiekunów opłacanych przez stan (PODCAST)

Karolina Kuzma: Nasi polonijni seniorzy mogą mieć opiekunów opłacanych przez stan (PODCAST)

Opieka w domu nad seniorami jest niewątpliwie alternatywą dla domu spokojnej starości. Dzięki temu starsza osoba może cieszyć się niezależnością i komfortem pobytu w swoim domu lub mieszkając u najbliższych. Kto może uzyskać opiekę domową w ramach programu opłacanego przez stan Illinois i kto może zostać opiekunem seniorów – o tym rozmawiamy z Karoliną Kuzmą, koordynator ds. polskich (Polish public relations) w Home Care by AUAF.

Podcast powstaje we współpracy z Radiem WPNA 103.1 FM


Joanna Trzos: Czy osoby starsze w Illinois mogą kwalifikować się do przyznania im opiekuna domowego w ramach programu stanowego?

Karolina Kuzma: Tak, w Illinois jest to program finansowany przez stan, zarządzany przez Illinois Department on Aging (stanowy departament ds. osób starszych – red.), dzięki któremu kwalifikujący się mieszkańcy Illinois w wieku 60 lat i więcej mogą uzyskać pomoc. Jest to program, z którego powinni korzystać polonijni seniorzy, bo mogą dzięki temu poprawić jakość swojego życia. Opiekunowie domowi są dostępni siedem dni w tygodniu, w godzinach od 6 am do 10 pm.

Czy może Pani opisać, jakiego rodzaju usługi niemedyczne są zapewniane seniorom w ramach tego programu?

– Do programu kwalifikują się osoby, których stan zdrowia uniemożliwia im wykonywanie podstawowych czynności. Nie jest to program medyczny, więc np. opiekunowie nie zmieniają opatrunków, nie podają różnego rodzaju kroplówek. Opiekunowie zajmują się pomocą w wykonywaniu codziennych czynności. Osoby, które korzystają z takiej pomocy, mogą np. mieć problemy ze wstaniem z łóżka, z przebraniem się, zmianą pościeli czy przejściem do innego pokoju. Zdarza się, że wielu naszych wspaniałych polonijnych seniorów jest uwięzionych w domach, bo boją się bez pomocy wyjść na zewnątrz. Drodzy Państwo, z tym właśnie programem przychodzimy do Państwa, bo jest to pomoc, z której możecie skorzystać.

Oprócz wiekowych, jakie jeszcze trzeba spełnić warunki, aby zakwalifikować się do programu? 

– Ten program obejmuje mieszkańców stanu Illinois w wieku 60 lat i starszych z uregulowaną sytuacją imigracyjną, czyli należy mieć obywatelstwo USA lub zieloną kartę. Bardzo ważnym warunkiem jest stan konta bankowego. Oszczędności w banku nie mogą przekroczyć 17,5 tysiąca dol., chodzi o tzw. savings czy różnego rodzaju plany emerytalne, które mamy. Nie możemy przekroczyć łącznej sumy oszczędności wyznaczonej na 17,5 tys. dol.

Karolina Kuzma fot. arch. red

Czy to jest kwota na jedną osobę?

– Tak, dokładnie, jest to kwota na jedną osobę. W przypadku małżeństwa suma zostanie podwojona.

W jaki sposób sprawdzane jest to, że stan zdrowia danej osoby kwalifikuje ją do przyznania jej opiekuna?

– Tak jak już powiedziałam, jest to program stanowy, więc my jako agencja robimy skierowanie, tzw. referat do stanu, czyli informujemy, że konkretna osoba pod danym adresem potrzebuje pomocy. Te informacje docierają do stanu, a tzw. case manager kontaktuje się z potencjalnym seniorem i umawia na wizytę w konkretny dzień. Potem na podstawie historii medycznej ustalana jest ilość godzin opieki przyznawanej konkretnej osobie. Każda osoba jest oceniana indywidualnie na podstawie przeprowadzonej rozmowy, podczas której należy powiedzieć, jakiego rodzaju opieki najbardziej potrzebujemy, z czym mamy problem. Tzw. case manager wyznacza ilość godzin opieki. Są różnego rodzaju przypadki. Nie mogę odpowiedzieć na pytanie, w jakim stanie zdrowia musi być osoba, aby z tej pomocy skorzystać, dlatego że każdy ma innego rodzaju dolegliwości. Jedna osoba będzie miała problem z chodzeniem, druga będzie miała problemy z pamięcią. Jest to typowo indywidualna sprawa.

Seniorzy mogą mieć problem z komunikacją z językiem angielskim. Czy ta rozmowa odbywa się po polsku czy po angielsku? I czy istnieje możliwość, żeby jakiś polskojęzyczny pracownik przeprowadził ewaluację?

– Rzadko się zdarza, że będzie to rozmowa prowadzona w języku polskim, dlatego dobrze jest się przygotować i mieć kogoś w domu, kto pomoże w przetłumaczeniu wszystkiego.

Stan zapłaci opiekunowi, czyli osobie, która przyjdzie do domu naszych seniorów, z których wielu jest samotnych.

– Tak, zakres świadczonej opieki obejmuje też tego rodzaju wsparcie (support), w tym emocjonalne.

Kto może być opiekunem, który zostanie opłacony przez stan? Czy może to być ktoś z rodziny? Czy będzie to jednak pracownik wysłany przez stan?

– Drodzy Państwo, może to być członek rodziny. Jeżeli mamy w domu już rodziców, którymi się zajmujemy czy dziadkami lub ciocią. Możemy za tą opiekę mieć zapłacone. Możecie też Państwo być opiekunami dla naszych wspaniałych polonijnych seniorów.

Jakie warunki musi spełnić osoba, która chce zostać opiekunem rodzinnym?

– Oczywiście opiekun również musi spełnić pewnego rodzaju warunki, a mianowicie musi mieć ukończone 18 lat, uregulowany status imigracyjny (obywatelstwo USA lub zieloną kartę) i pozwolenie na pracę. Musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest to praca z osobą starszą i spełnić w tym zakresie postawione mu wymagania.

Czy kandydat na opiekuna rodzinnego musi przejść jakieś konkretne szkolenia?

– Tak, wymagany jest 22-godzinny trening podzielony na trzy miesiące. Nie trzeba przychodzić do nas do biura, bo te szkolenia można zrobić w komforcie własnego domu – czyli zdalnie. Są to filmiki do obejrzenia. Jest to program niemedyczny, ale mamy jednak do czynienia z osobami starszymi. Musimy mieć umiejętności reagowania w pewnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć. Te filmiki również są pomocne w naszym życiu, bo przedstawiają typowe sytuacje, z jakimi się spotykamy na co dzień.

Czy trzeba zdawać później jakiś egzamin, czy wystarczy obejrzeć ten materiał?

– Trzeba odpowiedzieć na pytania, zagadnienia, żebyśmy widzieli, że te filmiki zostały obejrzane ze zrozumieniem. Jednak jest to bardzo, bardzo łatwe zadanie do wykonania.

Pani Karolino, załóżmy, że zostaliśmy zakwalifikowani jako opiekunowie i będziemy otrzymywać wynagrodzenie za 10 godzin tygodniowo opieki nad naszą babcią, która mieszka parę mil od naszego domu. Na jakich zasad jesteśmy zatrudniani?

– Opiekunowie domowi są zatrudniani jak pracownicy. Jeżeli pracują w pełnym wymiarze godzin (full time), mają zapewnione też ubezpieczenie, plan emerytalny. Jeżeli nie jest to pełen etat, a tylko part time – rozliczenie za pracę jest godzinowe, a czeki wysyłane są co dwa tygodnie.

W jaki sposób są dokumentowane, logowane godziny pracy z seniorem?

– Wszystko w tej chwili odbywa się już komputerowo. System za pomocą małego urządzenia loguje Państwa godziny. Można też to robić za pomocą smartfonów.

Jak długo zajmuje taki proces uzyskania opieki? Jeżeli ktoś z naszych czytelników dziś na przykład zadzwoniłby do Pani w tej sprawie, jak szybko się to załatwi?

– My robimy referat automatycznie, informując stan, że jest konkretna osoba, która potrzebuje opieki. Jednak trzeba się liczyć z tym, że może zająć od dwóch do sześciu tygodni, zanim stan się do nas odezwie.

Pod jakim numerem telefonu osoby zainteresowane programem mogą uzyskać informacje w języku polskim?

Dzwonimy pod numer 630-491 0606. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku od godziny 9 am do 4.30 pm. Można także znaleźć informacje na stronie www.homecare-aid.com.

Rozmawiała:

Joanna Trzos[email protected]


Michał Wybraniec fot. Kane County State Attorney Office

Michał Wybraniec fot. Kane County State Attorney Office

zamieszki mlodziez

zamieszki mlodziez

Beata Wybraniec fot. Facebook

Beata Wybraniec fot. Facebook

Karolina Kuzma fot. arch. red

Karolina Kuzma fot. arch. red


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama