Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:51
Reklama KD Market

Cechy zdrowej rodziny (PODCAST)

fot. Unsplash.com

Gdy dwoje zakochanych decyduje się na potomstwo, oboje spoglądają w przyszłość z nadzieją, że uda im się stworzyć zdrową, pełną miłości, ciepła i szacunku rodzinę. Wspominając własny bagaż z dzieciństwa, młodzi ludzie wiedzą, czego nie chcieliby dla swoich dzieci. Z domieszką niepokoju patrzą w przyszłość, nie chcą powtarzać tego, co było cieniem ich przeszłości.

Podcast  powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos

Nie zawsze się to udaje, bo często powtarzamy błędy naszych rodziców. Nikt z nas nie urodził się wiedząc, jak stworzyć zdrową rodzinę, jak być rodzicem. Uczymy się tego na przestrzeni całego naszego życia. Uczenie się na błędach, rozwój i zmiana są częścią naszej egzystencji. Doskonale wiemy, co jest niezdrowe, dysfunkcyjne w rodzinie, ale czy zawsze wiemy, jak wygląda zdrowy model rodziny?

Zdrowa rodzinaW zdrowej rodzinie relacje między rodzicami są partnerskie, oparte na wspólnie przedyskutowanych ustaleniach dotyczących sposobu wychowania dzieci i podziału obowiązków. Oboje rodzice są odpowiedzialni za rodzinę. Do domu wraca się z radością, bo jest miejscem, które daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Szacunek i miłość, system wartości, jasno wytyczone oczekiwania i zasady umożliwiają dzieciom prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Szacunek do emocjonalnych i fizycznych granicW zdrowych rodzinach dzieci i inni członkowie mają swoją prywatność, która jest szanowana. Na emocjonalnym poziomie rodzice uczą dzieci empatii, samokontroli i odpowiednich zachowań w odpowiedzi na silne emocje i stres. Rodzic jest przede wszystkim rodzicem, nie musi być przyjacielem, bo rodzic jest kimś szczególnym – darzy dziecko bezwarunkową miłością, szanuje jego emocje i odmienność oraz jest przykładem do naśladowania. Zdrowi rodzice podejmują decyzje z miłości i z troski o dobro całej rodziny. Nie oczekują, by dziecko spełniało ich niespełnione marzenia czy zaspokajało niespełnione potrzeby, bo te mogą być spełniane przez innych „dorosłych” członków rodziny czy przyjaciół. Żadne dziecko, małe czy dorosłe, nie powinno być wciągane w konflikt pomiędzy rodzicami, nie może pełnić roli pocieszyciela, obrońcy czy powiernika, bo to jest równoznaczne z pogwałceniem jego granic. Zdrowi rodzice potrafią wyznaczyć granice i jasne oczekiwania wobec dziecka, bo w środowisku, gdzie wyznaczone są jasne oczekiwania i reguły, dzieci są szczęśliwsze.

Postrzeganie każdego członka rodziny jako indywidualności z własną opiniąTo jest coś, co może wydawać się trudne dla pokolenia rodziców wychowanych w czasach, gdy mówiło się „dzieci i ryby głosu nie mają”. W zdrowej rodzinie każdemu wolno wygłaszać swoje zdanie i opinie, o ile są wyrażane z szacunkiem dla innych członków rodziny. To dorosły zawsze podejmie ostateczną decyzję, ale wysłuchanie dziecka i spokojne omówienie różnic pozwoli dziecku budować swoją odrębność i tożsamość, bo spotyka się z dorosłym, który z szacunkiem do niego podchodzi, choć nie musi się z nim zgadzać. W takiej sytuacji dziecko uznaje, że jego głos jest ważny, a uczucia rozumiane i doceniane. Gdy w rodzinie nie ma przestrzeni na różnicę zdań, a dziecko jest uczone, jak myśleć i co czuć, nie dorośnie na człowieka, który będzie wiedział, kim jest, bo nauczy się, że inni za niego podejmują decyzje.

Czyste i odpowiednie do wieku reguły i oczekiwaniaKażda rodzina ma swoje własne reguły i normalne jest, że nie muszą być takie same. Ale reguły, które są niespójne, niekonsekwentne i nieodpowiednie do wieku dziecka tworzą dezorientację i chaos. Zdrowi rodzice wyznaczają oczekiwania, które są odpowiednie do wieku i możliwości dziecka. Oczekiwania co do dwulatka będą inne niż te do nastolatka. Oczekiwania rodziców budują w dziecku poczucie odpowiedzialności i bycia potrzebnym, pozwalają mu na rozwój społeczny ucząc je odpowiednich zachowań. Miej pewność, że dziecko wie, iż twoje oczekiwania mają na celu dobro całej rodziny i wypełnienie ich przez dziecko jest kontrybucją dla dobra całości, bo każdy członek rodziny jest ważny i w równym stopniu dokłada się do emocjonalnego dobrobytu rodziny.

Zaspokajanie emocjonalnych potrzeb każdego członka rodzinyWszyscy członkowie rodziny są zainteresowani zdrowiem i samopoczuciem innych, czyli spełniają swoje emocjonalne potrzeby, odpowiednio według wieku. Rodzice dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na rozwój i popełnianie błędów, by dziecko mogło się z nich uczyć. Błąd nie jest porażką dziecka, jest okazją do zdrowego zrozumienia swojego zachowania i uczenia się z doświadczenia. Żaden błąd dziecka nie może zagrażać jego poczuciu bezpieczeństwa. Miłość musi być bezwarunkowa. Zamiast pouczania i wywyższającego się „a nie mówiłam”, usiądź z dzieckiem, aby pomóc mu rozwiązać problem. Zbudujesz tym zaufanie i pewność, że zawsze może liczyć na swoją rodzinę. Pamiętaj, że to nie dziecko ma wypełnić twoje emocjonalne potrzeby, ty jesteś od tego, by wypełniać jego.

Pozytywna komunikacja i spędzanie czasu razemZdrowe rodziny jedzą przynajmniej jeden wspólny posiłek dziennie. Rozmawiają ze sobą, bez oglądania w tym czasie telewizji lub trzymania w ręku telefonu komórkowego. Ufają sobie, więc dzielą się przemyśleniami i uczuciami. Sarkazm i wyśmiewanie zdarzają się rzadko, bo przecież mogą się czasem zdarzyć. Gdy nadchodzi kryzys, członkowie jeszcze bardziej zbliżają się do siebie, wspierając się. Szukają pozytywów, które można wyłonić ze złej sytuacji i akceptują rzeczy, których zmienić nie mogą. Jak tylko mogą, spędzają czas ze sobą, dzielą się radością i śmiechem. Słuchają się uważnie, odnajdują wspólne zainteresowania. Nieplanowane, spontaniczne, wspólne doświadczenia są częścią ich codzienności.

Psychological Counseling Center prowadzi grupy dla rodziców chcących poznać zasady zdrowego wychowania dzieci. Po informacje dzwoń (224) 303-4099.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama