Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 22:00
Reklama KD Market

Spring break – czas szaleństwa (PODCAST)

Spring break – czas szaleństwa (PODCAST)
fot. Alonso Cupul/EPA-EFE/Shutterstock

Marzec to tradycyjny czas przerwy wiosennej dla uczniów i studentów. Dla studentów szkół wyższych spring break ma duże znaczenie i uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń studenckich. Część młodych ludzi poświęca tydzień wakacji na odpoczynek i relaks po intensywnej nauce, ale większość wykorzystuje okazję, aby wyjechać z grupą przyjaciół do egzotycznych miejsc na Florydzie czy w Meksyku, aby oddać się szaleństwu i niekończącym się zabawom. Tradycje przerwy wiosennej różnią się w zależności od uczelni, ale samo doświadczenie stało się symbolem nowoczesnego życia studenckiego.

Podcast  powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos.

Tradycja przerwy wiosennej

Koncepcja spring break powstała w 1938 roku podczas zawodów pływackich w Ft. Lauderdale na Florydzie. Trzydzieści lat później masy młodych ludzi zaczęły napływać do miasta w ogromnych ilościach, co sprytnie zostało wykorzystane przez lokalne biznesy. Piwo lało się strumieniami, nocne życie stawało się coraz bardziej atrakcyjne i ryzykowne. W marcu 1985 roku raporty policyjne w Ft. Lauderdale pokazały około 2,5 tys. aresztowań pijanych studentów, nie wspominając wizyt w okolicznych szpitalach z powodu przedawkowania alkoholu.

Pod koniec lat osiemdziesiątych zakazano picia alkoholu na okolicznych plażach, a studentom dano odczuć, że nie są już tak mile widziani. Nie mniej jednak inne miasta stały się popularne. Obecnie prym wiedzie Panama City na Florydzie i South Padre Island w Teksasie. Przychody z turystyki wakacyjnej w marcu w obu tych miastach sięgają około setek milionów dolarów.

Alkohol i seks

Badania wśród studentów amerykańskich odnośnie aktywności podczas tygodnia marcowego szaleństwa wskazują, że około połowa wczasowiczów jest pijana cały dzień, z tego 40% pije do nieprzytomności, a 74% młodych kobiet angażuje się w ryzykowne zachowania seksualne.

Niestety alkohol w większych ilościach osłabia zdrowy osąd i w wielu przypadkach u młodych ludzi nastawionych na korzystanie z uroków życia podczas przerwy wiosennej może przyczynić się do podejmowania niebezpiecznych w skutkach decyzji, nie tylko natury seksualnej, ale również kończących się złamaniem prawa. A prawo łatwo jest złamać, bo osoba poniżej 21 roku życia nie może konsumować alkoholu. W rzeczywistości studenci wspomagają się fałszywymi dokumentami tożsamości, dzięki którym mają dostęp do barów i sklepów monopolowych. Z łatwym dostępem do alkoholu i powszechnym u młodych ludzi poczuciem niezniszczalności, impulsywnością i nieudolnym przewidywaniem konsekwencji wszelkie zahamowania znikają.

Jeśli chodzi o seks, libido wcale się nie zwiększa pod wpływem alkoholu, ale alkohol po prostu redukuje zahamowania, które ograniczają nasza seksualność. Zmartwienia związane z wyglądem, zajściem w ciążę czy zarażeniem się chorobą weneryczną idą na dalszy plan. Erotyczna rozmowa staje się łatwiejsza. Pod wpływem alkoholu ludzie oceniają innych jako bardziej ponętnych i atrakcyjnych, a atrakcyjność przyciąga i zbliża fizycznie.

Co rodzic może zrobić?

Rodzice dzieci wchodzących w dorosłość nie mają już takiej władzy ani kontroli, by kierować ich życiem i podejmować za nich decyzje. Młodzi ludzie nie będą wszystkiego opowiadać rodzicom, a to wzmaga rodzicielską frustrację, bo rodzice chcą wiedzieć. Powszechnie mówi się: „małe dziecko – mały kłopot, duże dziecko – duży kłopot”, a więc lęk rodzica młodego człowieka jest tym większy, gdy nie ma nad nim kontroli.

Tajemnice, których tak się obawiają rodzice młodych ludzi związane są z impulsywnym podejmowaniem decyzji, niezrozumieniem swoich emocji, podejmowaniem ryzykownym wyborów, a należą do nich spożywanie alkoholu, początki życia seksualnego i inne szaleńcze pomysły, także te podejmowane w okresie przerwy wiosennej.

Badania mówią, że najlepszym sposobem na budowanie u młodych ludzi odpowiedzialności i samoregulacji jest bliskość z rodzicami. Nawet jeśli twoje dziecko nie zawsze chce opowiadać o swoich sekretach, daj mu poczucie, że jesteś dla niego i zawsze go wysłuchasz. Jeśli przyjdzie do ciebie z problemem, to oznacza, że ufa ci i chce twojego wsparcia. Słuchaj z otwartym sercem – bez krytyki i osądu. Unikaj przemówień i pouczania, zwróć uwagę na pozytywne cechy młodego człowieka i przypomnij sytuacje, w których zachował się odpowiedzialnie i dojrzale. To sprawi, że wzmocnisz pozytywne zachowania, bo twoje dziecko nie będzie chciało cię zawieść. Pamiętaj, że to już prawie dorosły człowiek, który czasem błądzi. A chcesz przecież, aby wszedł w dorosłość z pełną wiarą i przeświadczeniem, że osiągnie swoje cele i spełni życiowe marzenia.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama