Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 22:04
Reklama KD Market

Rozpoczynając nowe życie po rozwodzie (PODCAST)

Rozpoczynając nowe życie po rozwodzie (PODCAST)
fot. Depositphotos.com

Dla Agaty rozwód był jednym wielkim koszmarem. Nie dość, że nie spodziewała się odejścia Marcina, który pewnego dnia po prostu spakował się i wyprowadził, to jeszcze nie wyobrażała sobie, jak pogodzić się z tym faktem.

Podcast powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos.

Została sama w pustym mieszkaniu, przez chwilę znajomi dzwonili i pocieszali, później jednak podzielili się. Większość stanęła za Marcinem i pozostała w jego kręgu towarzyskim. Samotność i depresja uderzyły ją w trzecim miesiącu po rozstaniu. Chciała schować się, jak najgłębiej w czeluściach swojego mieszkania. Z pomocą przyszła koleżanka z pracy. To z nią Agata rzuciła się w wir zabawy, nocnych eskapad i przygodnych znajomości. Z jednej skrajności popadła w drugą. Gdy w jednym z barów poznała Andrzeja, który pojawił się przypadkowo, wysłuchał żali i zbliżył się intymnie wykorzystując emocjonalną kruchość porzuconej kobiety, pomyślała, że oto znalazła swoje szczęście. I tak nieświadomie weszła w nowy związek, który od początku nie miał szans na zdrowy rozwój.

Jak przygotować się do nowego związku po rozwodzie?

Przede wszystkim daj sobie czas na przeżycie żałoby po poprzednim związku. Nie zaniedbuj swoich potrzeb, naucz się żyć sama zgodnie z nowym rytmem i na nowo poznaj swoją wartość.

Żałoba po stracie

Tak jak po śmierci bliskiej osoby, po rozstaniu z partnerem przechodzisz przez wszystkie etapy żałoby. Od początkowego szoku, niedowierzania, że dzieje się to naprawdę, przez złość, depresję i w końcu akceptację i adaptację do nowej rzeczywistości. Daj sobie czas na oswojenie się z rozstaniem. Pozwól sobie na przeżycie rozczarowania, złość, smutek i łzy, byś mogła powoli odnaleźć siebie i zaakceptować rozstanie. Możesz w tym czasie przemyśleć wszystkie inne emocjonalne straty, niepowodzenia i zaniedbania. Staniesz się tym samym bardziej świadoma siebie. Pomoże ci to odkryć twoje potrzeby i oczekiwania wobec siebie i innych. Podsumuj poprzedni związek, spójrz w głąb siebie i pomyśl, jakie były znaki ostrzegawcze, których nie zauważyłaś. Jakie twoje zachowania nie były zdrowe? Nie staraj się znaleźć kogoś na siłę, by pomógł ci wyjść z emocjonalnej huśtawki po rozwodzie, bo tak nie możesz budować podstaw nowej relacji, nie będzie to zdrowe.

Poczucie własnej wartości

Buduj poczucie własnej wartości. Jeśli w poprzedni związek wstąpiłaś nie znając siebie samej w pełni, to istnieje ryzyko, że nie zdołałaś uświadomić sobie swojego prawdziwego ja, gdy ten związek tworzyliście. Zdarza się to wówczas, gdy dwoje ludzi nie do końca świadomych siebie stara się budować związek nie mając solidnych podstaw. Czasem, gdy czują się niepewni i mają niską samoocenę próbują tę wartość uzyskać dzięki podporządkowaniu się drugiej osobie. Pamiętaj, że gdy twoje poczucie “ja” jest solidne i pełne, nie będziesz miała skłonności do wyboru partnerów, którzy będą cię traktować, jakbyś nie znała swojej wartości. Niska samoocena sprawia, że wstępujesz w związek z pozycji słabszej i możesz się narazić na niepotrzebne zranienie, co znowu obniży twoje poczucie wartości. Znajdź czas na wzmocnienie siebie przed wstąpieniem w nowy związek.

Poznaj swoje słabości

Odetnij toksyczne fascynacje, nie wchodź w nowy związek z typem człowieka podobnego do twojego ex. Wielu ludzi sabotuje swoje szczęście w związkach poprzez wybieranie tych samych typów toksycznych partnerów. Zastanów się, jaki wspólny mianownik mieli twoi poprzedni partnerzy. Czy przypadkiem nie jesteś zafascynowana ludźmi o niezdrowych nawykach, ludźmi, którzy wyciągają z ciebie najgorsze. Kiedy zaczynasz relację, świadomie wybieraj zdrowych psychicznie, życzliwych, emocjonalnie przystępnych ludzi.

Naucz się wyrażać siebie

Rozwijaj umiejętności interpersonalne. Badania mówią, że ludzie o podobnych stylach komunikacji przyciągają się wzajemnie. Istnieje więc szansa, że jeśli ty nie masz odpowiednich umiejętności wyrażania swoich potrzeb i oczekiwań, twój partner także nie będzie ich miał. Poświęć teraz czas na otwarte wyrażanie swoich potrzeb, nazywanie uczuć i lekcje asertywności. Poczuj się komfortowo z samą sobą. Wyznacz swoje granice.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama