Od 17 października w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na terenie aglomeracji chicagowskiej prezentowana była wystawa o powstańczym zrywie Wielkopolan w 1918 roku – jedynym zwycięskim powstaniu Polaków w czasie 123 lat zaborów. Wystawa trafiła do Chicago z inicjatywy edukatorów Przystanku Historia w Wietrznym Mieście dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej w Polsce.
Po wernisażu wystawy i promocyjnym wykładzie dr. Piotra Grzelczaka i dr. Adama Pleskaczyńskiego w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, który odbył się 17 października 2022 roku, wystawa została wyeksponowana w oddziale Naszej Unii w Norridge, aby po prezentacji we wszystkich oddziałach PSFCU na terenie aglomeracji chicagowskiej ponownie powrócić do tego oddziału, gdzie oficjalnie została zamknięta – powiedziała inicjatorka historycznego przedsięwzięcia Helena Sołtys, koordynatorka chicagowskiego Przystanku Historia.
Podczas ekspozycji w poszczególnych oddziałach organizowane były konkursy wiedzy związane ze zwycięskim zrywem Wielkopolan. Wśród uczestników losowane były nagrody finansowe ufundowane przez Nasza Unię. Również podczas zamknięcia wystawy, w którym wraz z wychowawczynią Renatą Stafską uczestniczyli uczniowie klasy siódmej z Polskiej Szkoły im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP wraz z rodzicami oraz klienci, którzy 25 lutego odwiedzili oddział w Norridge, przeprowadzony został quiz i rozlosowane nagrody w kwocie 50 dolarów. W gronie szczęśliwców znaleźli się: Urszula Ostaszewska, Anna Kuzak i Aleksandra Gustaw. Wszyscy uczniowie obdarowani zostali skromnymi upominkami z IPN.
Aleksandra Gustaw, uczennica klasy siódmej, ucieszyła się z wylosowanej nagrody, bo będzie miała okazję założyć konto w Unii. Posiadanie konta przynajmniej przez rok jest warunkiem ubiegania się o stypendia udzielane rokrocznie przez tę największą polską instytucję finansową poza granicami Polski. Unia przeznacza rocznie ponad pół miliona dolarów na ten cel.
– Warto pamiętać, że konto założone dla dziecka poniżej 18 roku życia zwolnione jest z konieczności uwzględniania dochodów z odsetek w rocznym rozliczeniu – powiedziała wręczająca nagrody menedżer oddziału Anna Czarnecka-Hebal.
W uroczystości zamknięcia wystawy udział wzięła również dyrektor szkoły im. 7. Eskadry Anna Awakowicz oraz koordynator Przystanku Historia Marek Adamczyk, który powitał uczestników wydarzenia i prowadził ceremonię losowania i wręczenia nagród.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP