Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 20:24
Reklama KD Market
Reklama

Remanenty polonijnych poetów

Remanenty polonijnych poetów

W polonijnym środowisku poetyckim od 17 lat działa Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II oraz Grupa Poetycka ARKA, która rozpoczęła 12 rok działalności. Miniony rok był dla poetów trochę ograniczony ze względu na zagrożenie Covid-19, ale w rok 2023 obydwa zrzeszenia weszły w różne formy literackiej twórczości w pełni weny twórczej i inicjatyw wydawniczych.

102. Biesiada poezji i ballad grupy ARKA

W chicagowskiej restauracji „Art Nest” na wieczorze literackim spotkali się członkowie i sympatycy Grupy Poetyckiej ARKA. Przybyłych powitała prowadząca grupę Elżbieta Chojnowska i Zbigniew Pliciński, który urozmaicał spotkanie graniem ballad i innych utworów muzycznych.

24 lutego poezję czytały aktorki Julita Mroczkowską i Kinga Modjeska, zdobywczyni tegorocznej nagrody Polonusa w dziedzinie kultury oraz autorki i autorzy poezji: Krystyna Kowal, Krystyna Markiewicz, Sophie Spanier, Władysław Jan Burzawa i Marian Włodarski.

Obok działalności literackiej grupa prowadzi akcję charytatywną wspierania polonijnego Domu Samotnej Matki. W trakcie spotkania zebrano na ten cel 301 dolarów. Do tej pory poeci przekazali na konto prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla ponad 6000 dolarów.

W przerwie poetyckich recytacji Irena Pantelemoniuk z Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Strategicznej mówiła potrzebie wsparcia działań  tej organizacji zmierzających do zmiany krzywdzącego prawa obniżania należnych emerytur Amerykanom polskiego pochodzenia. W tej sprawie można dzwonić pod numer. Telefonu 844-650-7274. Także Małgorzata Pińska z organizacji ARISE zajmującej się prawami pracowniczymi apelowała o zgłaszanie się osób, które pracują w Chicago jako sprzątacze lub przy opiece i nie mają zabezpieczonych wszystkich obowiązujących prawem warunków. Takie osoby proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 312-835-1085. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.arisechicago.org/dw.

– Każda z naszych biesiad jest niepowtarzalna. Ta dzisiejsza również była wyjątkowa, bo poezję recytowały popularne w polonijnym środowisku aktorki Julita Mroczkowska i Kinga Modjeska. Dzisiaj mieliśmy sporo wierszy o treści bardziej wesołej, wręcz satyrycznej i wszyscy śmiali się do łez. Nasze spotkania poetyckie mają również wiele akcentów muzycznych, nad którymi od lat czuwa Zbyszek Pliciński. Było więc wyjątkowo – podsumowała wieczór Elżbieta Chojnowska.

Wielkanoc i Wielki Post w poezji twórców ze Zrzeszenia Literatów im. Jana Pawła II

Dwa dni później literackie popołudnie w Jezuickim Ośrodku Milenijnym zorganizowało założone przez Alinę Szymczyk w 2006 roku Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II. Słowo duszpasterskie do zgromadzonych poetów i gości w odniesieniu do Wielkiego Postu wygłosił superior o. jezuitów w Chicago, o. Józef Polak.

Swoje utwory czytali autorzy poezji nawiązującej do tematyki Wielkiego Postu i Wielkanocy. Obok utworów własnych twórcy prezentowali między innymi wiersze Mariana Stanisława Hermaszewskiego, Jadwigi Sokołowskiej z tomiku „Cztery pory roku” oraz wiersze Romana Brandstaettera „Pieśń o moim Chrystusie”, „Księga modlitw”, Całun turyński” i inne. 

Podczas spotkania przeplatanego śpiewem pieśni prezes Alina Szymczyk zaprezentowała dwie nowe książki, które zostały wydane przez członków Zrzeszenia. Jedną z nich był tomik wierszy „Trochę żartem, trochę serio”, który wydała Wiesława Sykut-Grzywacz. Autorką drugiej pozycji pod tytułem „Radek niejadek” jest Beata Korzeniak. Bajka pisana rymem z pouczającą puentą skierowana jest do dzieci i rodziców, których dzieci mają problemy z jedzeniem.

– Inspiracją do napisania tej książeczki było niejedzenie mojego syna. Opisuję w nim historię chłopca, który nie chce jeść normalnego jedzenia, tylko opycha się słodyczami. Będąc na urodzinach babci, nic nie je z przygotowanych i serwowanych przez nią smacznych potraw. W efekcie ląduję na planecie Kandi, która jest zamieszkała przez ufoludki. Tam wszystko było słodkie do trzeciej potęgi, aż mu się przejadło. Morał jest taki, że ten pobyt na Kandi stał koszmarem, na szczęście sennym, a po przebudzeniu mój bohater już nie wybrzydzał. Utwór leżał w szufladzie bardzo długo.

W końcu zdecydowałam się go wydać ze względu na to, że mój syn „Radek niejadek” będzie kończył w tym roku Akademię Lotniczą i to ma być dla niego niespodzianka. Inspiracją do napisania było jego niejedzenie, a do wydania ukończenie akademii – powiedziała Beta Korzeniak, autorka, nauczycielka ze szkoły sobotniej im. św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Miniony rok dla Zrzeszenia był bardzo owocny. Literaci raz w miesiącu spotykali się na wieczorach poetyckich. Przygotowywali i wystawiali również spektakle z okazji świąt i rocznic. Między innymi z okazji obchodów Konstytucji 3 Maja, Napaści Rosji Sowieckiej na Polskę Dnia Niepodległości Polski itp. Poeci angażują się także w Jasełka, Misteria Męki Pańskiej, Dożynki.

– W minionym roku wydaliśmy kolejny, czternasty już almanach poetycki pod tytułem: „Pamięć i tożsamość żyje w nas”. Zawarte są w nim wiersze z konkursu o kardynale tysiąclecia, prymasie Polski Stefanie Wyszyńskim oraz wiersze poświęcone św. Ignacemu Loyoli. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się wydać czternasty już almanach – powiedziała Alina Szymczyk.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_6909

DSC_6909

DSC_6895

DSC_6895

DSC_6491

DSC_6491

DSC_6475

DSC_6475

DSC_6442

DSC_6442

DSC_6901

DSC_6901

DSC_6892

DSC_6892


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama