W ramach obchodów 45-lecia działalności w aglomeracji chicagowskiej Polskiej Szkoły Sobotniej im. gen. Władysława Andersa zorganizowanych zostało kilka konkursów o dowódcy II Korpusu Polskiego i jego podkomendnych.
25 lutego rozstrzygnięty został pisemny konkurs wiedzy o patronie szkoły zorganizowany na poziomie międzyszkolnym. Wzięło w nim udział 13 uczniów z 6 szkół sobotnich imienia: Trójcy Świętej, Feliksa Konarskiego, Stanisława Cholewińskiego, Mikołaja Kopernika, Brata Alberta Chmielowskiego i Władysława Andersa.
Młodzież pisała test składający się z 28 pytań dotyczących znajomości szlaku bojowego i historii dowodzonego przez gen. Władysława Andersa II Korpusu.
Pierwsze miejsce w tej rywalizacji zdobył Bartosz Wołyniec ze Szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego. II miejsce przypadło Izabeli Joks, uczennicy ze szkoły będącej gospodarzem konkursu. Na trzecim miejscu rywalizację zakończył Sebastian Dzierżanowski ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika. Ceremonię wręczenia nagród poprzedził występ szkolnego chór, który zaśpiewał pieśń „Czerwone maki” autorstwa Feliksa Konarskiego „Ref-Rena”.
Oceną prac konkursowych zajęło się jury w składzie: Tomasz Dąbrowski, wicekomendant Placówki 90 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Wanda Penar, była dyrektor szkoły oraz była nauczycielka tej placówki Sylwia Babińska. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne w kwotach, 100, 75 i 50 dolarów. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami rzeczowymi.
Imprezie patronował Konsulat Generalny RP w Chicago. W gronie sponsorów obok szkoły był Związek Klubów Polskich oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.
Finał rywalizacji był okazją do wręczenia dyplomów i nagród w szkolnym konkursie plastycznym i literackim. Najlepiej w konkursie „Wiersze i rymowanki o szkole i patronie” wypadli: David Kaflak, Filip Domon i Natalia Cichowski. Oscar Bryła i Rafał Modzelewski zostali wyróżnieni.
Uczniowie dwóch najstarszych klas szkoły podstawowej wraz z rodzicami wzięli udział w projekcie plastyczno-architektonicznym Jadwigi Cisowskiej „Monte Cassino wczoraj i dziś”. Powstało kilka znakomitych projektów ukazujących słynne wzgórze z klasztorem, gdzie poległo blisko tysiąc polskich żołnierzy. Na szczególne wyróżnienie zasłużył projekt autorstwa Natalii Żółtowskiej, która wraz z rodzicami Romanem i Lidią wykonała rozbieralną makietę ukazującą ruiny klasztoru w 1944 roku oraz jego widok po odbudowie. Pod koniec ubiegłego roku odbył się także konkurs plastyczny „Anders widziany oczami dzieci”
Wśród najmłodszych uczestników kolejnego konkursu plastycznego – „Nasz dzielny Miś Wojtek” najlepiej wypadli: Tomasz Belzek i Mateusz Balchanowski. Na drugim miejscu uplasowała się Zofia Oleksy, a trzecią lokatę zdobyły prace: Hanny Maciasz, Paula Widlaka i Matthew Siciaka. W gronie uczniów klas drugich i trzecich zwyciężyły Olivia Belzek i Ignacy Klimczuk. Drugie miejsce zdobył Adam Szczurek, a na trzecim miejscu po raz kolejny uplasowało się troje uczniów: Lily Trzeciak, Lili Borowicz i Bolesław Zawadzki.
W tym roku w Warszawie odbędzie się finał organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej międzynarodowego konkursu „Miś Wojtek, gra planszowa”. 40 drużyn z całego świata awansowało do warszawskiego finału. W tym gronie znalazły się dwie ekipy ze szkoły im. gen Władysława Andersa. Eliminacje odbyły się 14 i 21 lutego na platformie elektronicznej. Finał odbędzie się w czerwcu już z bezpośrednim udziałem uczniów.
– Już sam udział w finale i wakacje w Polsce finansowane przez IPN są dużym sukcesem, ale życzymy młodzieży dalszej pomyślnej rywalizacji i przeżycia miłej przygody – powiedziała dyrektor placówki Wiesława Dziedzic podsumowując akcję upamiętniania frontowych dokonań patrona kierowanej przez siebie szkoły.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP