Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 10:46
Reklama KD Market

Inauguracja VII Festiwalu „Chopin in the City”

Inauguracja VII Festiwalu „Chopin in the City”

W minioną środę w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyło się rozpoczęcie Festiwalu „Chopin in the City” zorganizowanego po raz siódmy przez znakomitą wokalistkę jazzową Grażynę Auguścik.

Na inauguracji festiwalu w środę, 22 lutego wystąpił znakomity pianista młodego pokolenia Michael Pecak. Swój koncert artysta rozpoczął od wykonania utworów Józefa Elsnera, aby następnie grać muzykę Karola Kurpińskiego, Marii Szymanowskiej i oczywiście Fryderyka Chopina. Artysta, którego przedstawiła Grażyna Auguścik, nie tylko wspaniale grał, ale także przed wykonaniem poszczególnych utworów mówił o kompozytorach i nakreślił tło historyczne okresu, w którym były komponowane.

Michael Pecak jest absolwentem klasy fortepianu na Northwestern University. Koncertuje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie, odnosząc liczne sukcesy. Jest również absolwentem Polskiej Szkoły Sobotniej im. Fryderyka Chopina.

– Festiwal odbywa się po raz siódmy, ale jego historia liczy trochę więcej lat, bo była przerwa w okresie pandemii. Zaczynaliśmy dosyć skromnie, ale dzięki hojności naszych darczyńców i sponsorów udało się rozwinąć imprezę do dzisiejszych rozmiarów. Zaczynamy dzisiaj w Konsulacie Generalnym, ale przed nami jeszcze kilka dni muzycznych imprez w różnych miejscach naszej metropolii. Nie przypadkowo festiwal odbywa się w terminie od 22 lutego do 1 marca. To są dwie daty uznawane za datę urodzin Chopina. Nie wiadomo, która jest właściwa. Znawcy tematu nie są co do tego zgodni, dlatego, aby uczcić pamięć tego wirtuoza fortepianu i kompozytora, zazwyczaj festiwal trwa od 22 lutego do 1 marca. W tym roku wyjątkowo potrwa jedynie do 26 lutego. Dzisiaj na inauguracji gościliśmy Michaela Pecka, pianistę polskiego pochodzenia, a raczej Polaka urodzonego w Stanach Zjednoczonych, jak sam o osobie mówi, a przed nami jeszcze kilka spotkań – powiedziała pomysłodawczyni tej imprezy i jego główna organizatorka Grażyna Auguścik, podkreślając, że nie jedynie muzyka poważna jest tematem tych spotkań.

W inauguracji obok licznego grona polskiej publiczności byli również Amerykanie i przedstawiciele placówek dyplomatycznych z Ukrainy, Czech i Niemiec. Gości powitał gospodarz placówki, konsul generalny Paweł Zyzak.– Poprzez muzykę i swoistą lekcję historii, bo wspaniały nasz maestro również miał kilka słów do powiedzenia na temat twórców i utworów, które grał, chcemy zapoznać Amerykanów z sylwetkami polskich artystów, a przede wszystkim przypomnieć, że Fryderyk Chopin był polskim pianistą, a nie francuskim. Francuskim z nazwiska, a polskim z serca – podkreślił konsul Paweł Zyzak.

Po koncercie gospodarz zaprosił gości na okolicznościowe przyjęcie przygotowane przez personel sieci delikatesów „Montrose Deli”.Bardzo ciekawie zapowiada się festiwalowe piątkowe spotkanie o godzinie 7 wieczorem z Ewą i Łukaszem Kupińskimi, duetem gitarowym z Polski. Koncert odbędzie się w siedzibie Akademii Muzyki PASO przy 5400 N. Lawer Ave oraz przedpołudniowe sobotnie spotkanie z uczniowską widownią w szkole im. Fryderyka Chopina, które odbędzie się w Auditorium Theater przy 1100 W. Dundee w Buffalo Grove. Wystąpią: Annabelle Shaw, Ivan Shmilo, Adela Skowroński i Małgorzata Duch. Wieczorem w klubie Green Mill Jazz koncertować będzie Grażyna Auguścik. Dwie ciekawe imprezy zaplanowano na niedzielę. O godzinie 12 w południe w Muzeum Polskim rozpocznie się „Painting Chopin” z udziałem dzieci, które słuchając muzyki, będą próbowały ją malować. Festiwal zakończy projekcja filmu „Chopin. Nie boję się ciemności” w galerii „Society for Arts” przy 1112 N. Milwaukee. Początek projekcji zaplanowano na godzinę 5 po południu. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera – Joanny Kaczmarek.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_6268

DSC_6268

DSC_6262

DSC_6262

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama