Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 05:45
Reklama KD Market

Wybory miejskie 2023. Kogo wybieramy we wtorkowych wyborach miejskich?

Wybory miejskie 2023. Kogo wybieramy we wtorkowych wyborach miejskich?
fot. Pixabay.com

Choć wyścigowi o fotel burmistrza Chicago towarzyszy najwięcej emocji, we wtorkowych wyborach miejskich głosujemy też na innych urzędników, którzy decydują o ważnych sprawach mieszkańców miasta. Niektórzy z nich nie mają kontrkandydatów, stąd mają gwarantowane zwycięstwo. Wiele ciekawych wyścigów toczy się na szczeblu chicagowskich radnych. Po raz pierwszy chicagowianie wybierają członków nowo utworzonych rad policyjnych.  Aby wygrać w pierwszej turze wyborów miejskich, kandydat musi uzyskać ponad 50% głosów. W przypadku braku takiego wyniku dwóch kandydatów z najlepszymi rezultatami zmierzy się w pojedynkach w dogrywkach w drugiej turze 4 kwietnia.

Oprócz burmistrza chicagowscy wyborcy w wyborach miejskich głosują na sekretarza miasta, skarbnika miasta, radnego ze swojego okręgu miejskiego (Chicago ma 50 okręgów – tzw. wardów). Nowością w tym roku są wybory członków rad policyjnych – po trzech z każdego z 22 dystryktów policyjnych w Chicago.

Oto, czym zajmują się poszczególne wybieralne urzędy miejskie:

Burmistrz (Mayor)

Płaca: 216 210 dol. rocznie

Kadencja: 4 lata

Burmistrz Chicago ustala priorytety miasta, opracowuje budżet i decyduje, kto zarządza parkami, szkołami, policją i komunikacją miejską. Ma wpływ na to, czy czeka nas podwyżka podatku od nieruchomości. W dużym stopniu decyduje, które rozporządzenia mają szansę zostać zatwierdzone – choć wymagają one głosowania w radzie miejskiej (City Council). Burmistrz mianuje przewodniczących komisji w radzie miasta, którzy mogą awansować albo blokować propozycje rozporządzeń miejskich. Kieruje agendą miasta w kwestiach mieszkalnictwa, policji, szkolnictwa, transportu publicznego i inwestycji gospodarczych. Zadaniem burmistrz jest również przeprowadzanie miasta przez sytuacje kryzysowe, jak mieliśmy do czynienia w przypadku pandemii koronawirusa.

Oprócz 9 kandydatów na burmistrza, których znajdziemy na karcie do głosowania, jest jeszcze 6 innych kandydatów „Write-in” (do wpisania na kartę).

Sekretarz miasta (City Clerk)

Płaca: 161 016 dol. rocznie (2023 r.)

Kadencja: 4 lata

Sekretarz miejski jest oficjalnym opiekunem dokumentacji miasta. Jego biuro przechowuje i zarządza archiwami rozporządzeń uchwalonych przez radę miasta. To samo biuro rejestruje pojazdy w Chicago (wydając naklejki „city sticker”), wydaje zezwolenia na parkowanie w strefach rezydencyjnych, licencje na prowadzenie działalności gospodarczej w mieście i rejestruje czworonogi. Zadaniem biura sekretarza jest udostępnienie mieszkańcom wglądu w prace władz miasta poprzez zapewnienie dostępu do komunikatów i transmisji na żywo posiedzeń rady miasta.

Sekretarzem miasta jest obecnie Ana Valencia, która we wtorkowych wyborach miejskich nie ma kontrkandydata.

Skarbnik miasta (City Treasurer)

Płaca: 161 016 dol. rocznie (2023 r.)

Kadencja: 4 lata

Skarbnik miasta opiekuje się finansami miasta i pełni rolę bankiera. Zarządza portfelem inwestycyjnym Chicago o wartości 9 miliardów dol. oraz funduszami emerytalnymi policji, strażaków, nauczycieli, pracowników komunalnych oraz innych. Od kilku dekad fundusz emerytalny miasta jest poważnie niedofinansowany. Zadaniem skarbnika jest zapewnienie miastu stabilności finansowej poprzez mądre i opłacalne inwestycje.

Skarbnikiem miasta jest obecnie Melissa Conyears-Ervin, która we wtorkowych wyborach miejskich nie ma kontrkandydata.

Radny (Alderman)

Płaca: 115 560-142 776 dol. rocznie (w zależności od tego, czy radny przyjął doroczną podwyżkę związaną z inflacją)

Kadencja: 4 lata

Chicago ma 50 okręgów miejskich (wards), a tym samym 50 radnych, którzy zasiadają w radzie miasta (city council).

Chicagowscy radni w swoich okręgach pełnią rolę „miniburmistrzów”. Są odpowiedzialni za szereg spraw – od odśnieżania przez naprawy dziur w jezdni po wydawanie zezwoleń na dzielnicowe imprezy. Poza obsługą mieszkańców i rozwiązywaniem ich codziennych problemów są również legislatorami. Radni pracują w miejskich komisjach, a raz w miesiącu spotykają się w radzie miasta w pełnym składzie, aby głosować nad propozycjami rozporządzeń. Radni głosują również nad budżetem, zatwierdzają nominacje burmistrza oraz – raz na dekadę (po spisie powszechnym) – zmieniają granice okręgów wyborczych. W Chicago radni historycznie mają dużą władzę, co często jest krytykowane. Zasada tzw. „aldermanic prerogative”, czyli przywileju radnego daje mu sporą władzę w decydowaniu o wyglądzie danej dzielnicy. We wtorkowych wyborach w wielu okręgach miejskich o miejsce radnego walczyć będzie po kilku kandydatów. 

Członek rady policyjnej (Police District Council)

Płaca: 500 dol. miesięcznie

Kadencja: 4 lata

Chicago ma 22 okręgi policyjne (police districts) – z każdego wybieranych będzie 3 członków.

Po raz pierwszy w historii chicagowianie będą zasiadać w nowo utworzonych radach policyjnych, których zadaniem jest wpływ na działania policji w ich dzielnicach. Każdy z 22 okręgów policyjnych w mieście będzie reprezentowany przez trzyosobową radę, która ma być pomostem między lokalną społecznością a policją. Zadaniem członków rady policyjnej będzie opracowywanie i wdrażanie inicjatyw z zakresu działań policji na szczeblu lokalnym i m.in. sprawiedliwości naprawczej. Lokalne rady policyjne przynajmniej raz w miesiącu mają organizować spotkania publiczne, zaś rady z całego miasta mają spotykać się regularnie i wymieniać doświadczeniami.

Opracowała: Joanna Marszałek

[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama