Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 20:31
Reklama KD Market
Reklama

Otwarcie biblioteki w szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej

Otwarcie biblioteki w szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej

W działającej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej odbyła się uroczystość otwarcia szkolnej biblioteki. W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział dostojni goście z Polski oraz nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców. Przybyłych powitała dyrektor placówki Anna Awakowicz.

Ceremonię swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki w osobach wiceministra Tomasza Rzymkowskiego i dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnika ministra Piotra Semeniuka oraz radcy Krzysztofa Przemienieckiego. Urząd Prezydenta RP reprezentował prof. Dariusz Dudka, doradca głowy państwa. Obecna była również Justyna Kralisz, dyr. Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz konsul generalny w Wietrznym Mieście RP Paweł Zyzak i konsul Małgorzata Bąk-Guzik. Wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej reprezentowała wiceprezes Agata Kopacka. Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową reprezentował członek Rady Dyrektorów Bogdan Ogórek i szefowa oddziału Naszej Unii w Norridge Anna Czarnecka-Hebal. Z darem w postaci książek przybył członek Narodowych Sił Zbrojnych „Nowe Pokolenie”, porucznik pilot Zbigniew Kwapisz. W zastępstwie proboszcza parafii pw. św. Franciszka Borgii, gdzie szkoła się mieści, ks. Marka Smółki w otwarciu uczestniczył ks. Marcin Szypuła.

Najmłodsi uczniowie przywitali gości deklamując wiersze oraz wręczając czerwone róże. Uczniowie klas licealnych: Emilia Awakowicz, Mikołaj Pietranik i Michał Misterka wystawili przygotowany przez wychowawczynię Katarzynę Gorzelską program okolicznościowy o trzech wielkich Polakach – Wisławie Szymborskiej, Janie Matejce i Mikołaju Koperniku. Ich zasługi zostały docenione przez Sejm RP, który ustanowił ich patronami 2023 roku.

Dyrektor szkoły Anna Awakowicz uhonorowała gości tarczami szkolnymi z logiem szkoły, które nawiązuje do zasług bojowych amerykańskich lotników z 7. Eskadry Kościuszkowskiej, którzy brali udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

Gratulując otwarcia biblioteki, która powinna stać się zaczynem czegoś większego, z czego będą mogli korzystać uczniowie poznając tajniki języka polskiego, historii i geografii Polski oraz wspaniałego występu w spektaklu o wielkich Polakach  i dziękując za wyróżnienie wiceminister Tomasz Rzymkowski powiedział, że rzadko się zdarza, żeby tak wspaniale dopasować wyraz artystyczny przedstawienia do wydarzenia, którego jesteśmy świadkami. 

– Nam, jako przedstawicielom Ministerstwa Edukacji i Nauki bardzo zależy na tym, aby wspierać polską edukację, zwłaszcza naukę języka polskiego, polskiej historii i tożsamości poza granicami państwa polskiego. To jest jeden z fundamentalnych priorytetów naszej polityki oświatowej. Ministerstwo rozpoczęło cały szereg programów, które powinny dać dodatkowy oręż tego typu placówkom we wspieranie ich dążenia do lepszego i szerszego nauczania języka polskiego.  Z okazji patronów roku wraz z uczniami wystawiliśmy spektakl, w którego scenariusz włączyłam zarówno historyczne przesłanie jak i wiele współczesnych odniesień do zasług tych wybitnych Polaków. Staraliśmy się, żeby to było niepowtarzalne – powiedziała autorka scenariusza i reżyserka spektaklu, wychowawczyni klasy I licealnej oraz maturalnej Katarzyna Gorzelska, która została uhonorowana przez dyr. Justynę Kralisz z ORPEG dyplomem uznania. Doradca prezydenta RP, prof. Dariusz Dudek życząc wiele przyjemności i wiedzy z czytania książek czytał uczniom wiersze.

Nad biblioteką czuwać będzie Joanna Krawczyk. Członek Rady Dyrektorów Naszej Unii Bogdan Ogórek przekazał na zakup książek czek na 500 dolarów. Dyrektor Kralisz, podobnie jak por Zbigniew Kwapisz, przekazała również dla biblioteki dar w postaci książek.

– Uczestniczymy w kilku ważnych uroczystościach, które mają miejsce w szkołach polonijnych. Spotykamy się także i rozmawiamy o możliwościach nauki języka polskiego w szkołach publicznych z władzami oświatowymi na terenie stanu i na poziomie federalnym. W Waszyngtonie rozmawialiśmy z zastępcą sekretarza stanu ds. edukacji. Żeby polska oświata mogła rozwijać się w Stanach Zjednoczonych trzeba współpracować na różnych szczeblach z amerykańskimi władzami edukacyjnymi. Wiemy, że około 10 milionów Amerykanów polskiego pochodzenia żyje w tym kraju, a jedynie 7 procent mówi po polsku, stąd te nasze starania i działania, aby więcej naszych rodaków miało szansę poznać język swoich ojców i dziadów – podsumował wizytę dyr. Piotr Semeniuk.  

Przed ceremonią przecięcia wstęgi delegacja na czele z ministrem Tomaszem Rzymkowskim wizytowała uczniów klas pierwszych, trzecich i licealistów. W czasie krótkich odwiedzin uczniowie mieli okazję odpowiadać na pytania dotyczące historii Polski. Autorzy najszybszych i trafnych odpowiedzi zostali nagrodzeni pamiątkowymi długopisami. W gronie laureatów byli między innymi Francesca Kluza i Wiktor Arciszewski.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_3664

DSC_3664

DSC_3650

DSC_3650

DSC_3632

DSC_3632

DSC_3646

DSC_3646

DSC_3533

DSC_3533

DSC_3520

DSC_3520

DSC_3398

DSC_3398


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama