Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 10:52
Reklama KD Market

„Z Kopernikiem przez świat” – światowa inauguracja w Copernicus Center

„Z Kopernikiem przez świat” – światowa inauguracja w Copernicus Center
Inauguracji towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów polonijnych szkół w Chicago

W tym roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika i 480 rocznica jego śmierci. Z tej okazji Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wyszła z inicjatywą projektu „Z Kopernikiem przez świat”, którego światowa inauguracja, w obecności polskiej delegacji rządowej oraz ponad tysiąca uczniów polonijnych szkół w Chicago, odbyła się w sobotę, 11 lutego w Copernicus Center. 

Celem projektu jest promocja Polski oraz osiągnięć polskiej nauki, popularyzacja wiedzy na temat życia i dokonań Mikołaja Kopernika, a przez przywoływanie pamięci o znamienitym Polaku, wzmacnianie poczucia tożsamości kulturowej wśród Polonii i Polaków żyjących zarówno w kraju, jak i poza granicami ojczyzny.

Projekt objęła patronatem małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, której list, skierowany do zebranych w Copernicus Center, odczytał doradca prezydenta Dariusz Dudek. Pierwsza Dama podkreśliła w nim, że rocznice przypadające w tym roku są wyjątkową okazją, aby przypomnieć zasługi Kopernika, będąc jednocześnie dumnymi z jego dokonań. „Znając potencjał nauczycieli i uczniów szkół polskich za granicą, jestem przekonana, że wykażą się oni wspaniałą inwencją i zapałem. Życzę naszym rodakom powodzenia w pasjonującej podróży z Kopernikiem przez świat, ku nowym horyzontom wiedzy, ku symbolizowanym przez gwiazdy dalekosiężnym, ambitnym celom i ideałom” – napisała.

Projekt z rozlicznymi przedsięwzięciami 

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od lat wspiera i integruje środowiska polonijne poza granicami kraju. Stawia także na edukację, prowadzi ośrodek doskonalenia nauczycieli, przygotowuje podręczniki i materiały praktyczne. Prowadzi każdego roku ponad 200 szkoleń. Jego prezes Dariusz Piotr Bonisławski poinformował, że projekt będzie miał mnóstwo rozmaitych przedsięwzięć.

26-28 maja w Toruniu odbędzie się dziewiąty światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych, na którym postać Kopernika będzie wykorzystana do budowania poczucia narodowej dumy i pokazania, w jaki atrakcyjny sposób przekazać o nim wiedzę uczniom.

W Lidzbarku Warmińskim odbędzie się spotkanie młodzieży „Kopernik Camp” z udziałem 200 uczniów szkół polonijnych i wybitnych ekspertów polskiego pochodzenia, którzy podzielą się swoją wiedzą i osiągnięciami oraz pokażą, że nie tylko Kopernik miał marzenia, które zrealizował, ale również dzisiaj można osiągnąć sukces, będąc Polakiem i żyjąc w dowolnym punkcie świata.

Kolejnym przedsięwzięciem będą spotkania młodych adeptów żeglarstwa, podczas których będą oni uczyć się nawigacji, aby zawsze docierać do celu, wykorzystując wiedzę związaną z astronomią.

Będzie też „Spotkanie na Warmii szlakiem Kopernika”, gdzie zostaną pokazane nie tylko miejsca związane z astronomem, ale również budowana będzie wspólnota młodych ludzi, którzy przyjadą z całego świata.

W listopadzie w Warszawie zostaną podsumowane dokonane działania i zaprezentowane będzie kolejne przedsięwzięcie „Polacy Świata”.

Oficjalne wystąpienia, wyróżnienia i ambasadorzy projektu

Sobotnią inaugurację zaszczycił obecnością Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki (MEiN), W swoim wystąpieniu podkreślił, że Kopernik był przede wszystkim prawnikiem. „Prawo Kopernika” w ekonomii jest do tej pory prezentowane na wszystkich światowych uniwersytetach. Zachęcił też polonijnych maturzystów do studiowania w Polsce, ale jeżeli będą chcieli kształcić się w USA, to niech pamiętają, że są dla nich programy stypendialne przygotowane przez MEiN.

Rzymkowski skorzystał z okazji i wręczył dyplom od ministra MEiN za zasługi w działalności na rzecz polskiej edukacji i nauki w USA. Otrzymała go Fundacja Kopernikowska, a jej prezes Hubert Cioromski podziękował nie tylko za nagrodę, również młodzieży i gościom z Polski i Kanady za przybycie. Wyraził też dumę z polskich szkół w Chicago za pielęgnowanie polskiego języka i promowanie polskiej historii.

Strategicznym partnerem „Wspólnoty Polskiej” jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Jego prezes Ewa Koch podkreśliła dumę, „że to właśnie w Chicago rozpoczynamy tę kopernikowską przygodę”. – Głównym celem tego wielowymiarowego projektu jest promocja Polski i jej wkładu w rozwój światowej nauki. Mamy nadzieję, że ta oferta zainteresuje naszych uczniów nie tylko w aglomeracji chicagowskiej, ale też w całej Ameryce – dodała.

W projekcie „Z Kopernikiem przez świat” weźmie udział 75 tysięcy osób. Nad całością będą czuwać ambasadorzy, reprezentujący różne dziedziny życia, w których aktywnie działał Kopernik. – Bycie ambasadorem to prestiż i odpowiedzialność – zaznaczył prezes Bonisławski, wręczając akty nominacyjne. 

Profesor Marek Rudnicki z Chicago został ambasadorem w dziedzinie medycyny. – Stoję przed ambasadorami polskości siedzącymi na tej sali od pierwszego do ostatniego rzędu – zwrócił się do młodzieży. – Kopernik był przedstawicielem renesansu. Powinniśmy korzystać z jego dokonań i renomy, aby pokazać Polskę. Jesteśmy dumni, że nasza ojczyzna jest liderem w niesieniu pomocy, nadziei, wiary, dzieleniu się dobrem i pokazywaniu, jaka faktycznie jest polska dusza. Pomagamy tym, którzy cierpią w Ukrainie i walczą o demokrację nie tylko dla siebie, również całej Europy. Jest to wyróżnienie dla przedstawiciela całego środowiska chicagowskiego. Tu tkwi dusza i serce Polonii – podkreślił profesor.

Ambasadorem w dziedzinie kultury będzie Agnieszka Oszczyk, prezenterka TVP, Michał Zaleski, prezydent Torunia – w dziedzinie administracji, Bogdan Chmielewski – dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej – w dziedzinie finansów, biskup Piotr Turzyński w dziedzinie religii, a Robert Szaj – dyrektor kanału TVP Nauka – w dziedzinie nauki.

Robeert Szaj jest wielkim pasjonatem astronomii i znawcą dziejów Kopernika. W swoim wykładzie sprostował kilka faktów dotyczących życia wielkiego rodaka. Stwierdził, że największym zainteresowaniem Kopernika nie była astronomia, a matematyka. To ona pozwalała mu dokonywać obliczeń astronomicznych i stworzyć teorię pieniądza. Dokonał rewolucji tylko przez dokładne obliczenia matematyczne. Prowadził swoje obserwacje nie teleskopami czy lunetami, wbrew temu, co widać na obrazie Jana Matejki. Używał prostych drewnianych instrumentów. Jeden z nich przetrwał do dziś i jest eksponatem na zamku w Olsztynie. Szaj twierdził też, że Kopernik nie napisał „O obrotach sfer niebieskich”, lecz był autorem dzieła „De Revolutionibus”. On nie mówił, że sfery niebieskie się obracają. A skąd się wziął ten tytuł na pierwszym drukowanym dziele Kopernika? Do słowa „De Revolutionibus”, obroty sfer niebieskich dodał bez uzgodnienia z autorem drukarz, który chciał osłabić rewolucyjny wymiar dzieła. Tytuł prawdziwy – „De Revolutionibus”, o obrotach, nie mówił nic. 

Podziękowanie dla KPA i promesa do Polski 

„Wspólnota Polska” nie tylko wspiera środowisko polonijne, na różne sposoby aktywnie wspomaga także Ukrainę. W Ostródzie działa centrum rehabilitacji i organizowane są pobyty terapeutyczne dla dzieci z Ukrainy. Pomagają w tym partnerzy polonijni. Specjalne podziękowania za włączenie się do akcji pomocy Ukrainie otrzymał Kongres Polonii Amerykańskiej. Dyplom odebrał prezes organizacji Frank Spula, który podziękował prezesowi „Wspólnoty Polskiej” Piotrowi Dariuszowi Bonisławskiemu za to, co robi dla „Wspólnoty”. – Możemy być dumni, że ta organizacja istnieje. To jest nasz obowiązek pomagać ukraińskim braciom i siostrom – dodał Spula.

Podziękowania otrzymały także Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Związek Nauczycielski w Kanadzie.

Inauguracji towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów polonijnych szkół w Chicago, która była pierwszym wymiernym efektem przedsięwzięcia. Będzie prezentowana w Polsce, w miejscach związanych z obchodami Roku Kopernikowskiego. Autorom nagrodzonych prac wręczono pamiątkowe dyplomy, będące jednocześnie promesą wyjazdu do Polski i do udziału w jednej z imprez organizowanych przez „Wspólnotę Polską”. 

W części artystycznej, która była ostatnim punktem światowej inauguracji „Z Kopernikiem przez świat”, wystąpili: Natalia Kawalec, Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra oraz zespół Pieśni i Tańca „Polonia”.

– Opuszczam to wydarzenie z poczuciem dumy i zadowolenia –  powiedziała po zakończeniu wydarzenia Alicja Kuklińska, sekretarz generalna Związku Narodowego Poslkiego i dyrektorka krajowa Kongresu Polonii Amerykańskiej. – Nie tylko dlatego, że nasza organizacja została wyróżniona, również dlatego, że światowa inauguracja odbyła się w Chicago. Zebraliśmy ponad 200 tys. dolarów i część z tych pieniędzy trafiła do „Wspólnoty Polskiej” na pomoc dla najbardziej potrzebujących Ukraińców, którzy opuścili swój kraj i przybyli do Polski, gdzie zostali bardzo gościnnie przyjęci. Jestem dumna z tej nagrody w imieniu KPA. Jako organizacja, czujemy się zainspirowani do dalszych inicjatyw. Wspierając projekt „Z Kopernikiem przez świat”, myślimy o zorganizowaniu konkursu, będziemy chcieli wysłać do Polski na nasz koszt kilka osób, aby uczestniczyły w zajęciach, które „Wspólnota Polska” przygotowuje. Program dzisiejszej inauguracji uważam za  bardzo interesujący. Jestem pod wrażeniem tego, że tak dużo młodzieży ze szkół polonijnych zasiadło na widowni. Niespodzianką jest też to, z jaką uwagą słuchała tego, co się działo na scenie. Ci młodzi ludzie czuli się częścią czegoś ważnego. Zostali potraktowani jak partnerzy tego niecodziennego wydarzenia – podkreśliła Alicja Kuklińska.

Zdjęcia: Artur Partka


5

5

3

3

2

2

1

1

6

6

IMG_6197

IMG_6197

IMG_6195

IMG_6195

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama