Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 17:15
Reklama KD Market

Walka w sądach o zniesienie stanowego zakazu broni typu wojskowego 

Walka w sądach o zniesienie stanowego zakazu broni typu wojskowego 
fot. ERIK S. LESSER/EPA

Pozew stanowego stowarzyszenia strzeleckiego jest pierwszą sprawą w sądzie federalnym, w której zakwestionowano nowy zakaz posiadania broni typu wojskowego (assault weapons) w Illinois. To część rosnących wysiłków podejmowanych na drodze prawnej mających na celu cofnięcie nowego prawa stanowego. Inne pozwy zostały złożone w sądzie stanowym. Orzeczenie sądu w sprawie pozwu złożonego w powiecie Effingham spodziewane było w piątek. Z kolei szeryfowie i prokuratorzy stanowi z wielu powiatów, głównie z południa Illinois, już zadeklarowali, że nie będą egzekwować zakazu i obowiązku rejestrowania broni typu wojskowego.

Illinois State Rifle Association złożyło pozew federalny kwestionujący nowo wprowadzony przez stan Illinois zakaz posiadania broni typu wojskowego (assault weapons), twierdząc, że nowe prawo narusza Drugą Poprawkę do Konstytucji USA, gwarantującą prawo do posiadania i noszenia broni.

Do pozwu Illinois State Rifle Association dołączył się mieszkaniec powiatu St. Clair Dane Harrel, C4 Gun Store LLC, Marengo Guns Inc, Firearms Policy Coalition, Inc oraz Second Amendment Foundation.

Pozew złożony we wtorek, 17 stycznia, w sądzie federalnym na Rejon Południowego Illinois, jest pierwszą sprawą federalną kwestionującą zakaz wprowadzony na mocy ustawy Protect Illinois Communities Act podpisanej 10 stycznia przez gubernatora J.B. Pritzkera.

Do sądów stanowych do czwartku wpłynęły już dwa pozwy przeciwników zakazu posiadania broni typu wojskowego (assault weapons) w Illinois. W sprawie tego złożonego przez powiat Effingham, który reprezentuje w sumie 800 powodów, orzeczenie sądu spodziewane było już piątek. Drugi pozew wpłynął 15 stycznia do sądu w powiecie Crawford.

Szeryfowie i prokuratorzy stanowi z prawie 80 powiatów, głównie z południa Illinois, deklarują, że nie będą egzekwować zakazu i obowiązku rejestrowania broni typu wojskowego.

„Podobnie, jak wielu innych, uważam, że ustawa (HB 5471) jest wyraźnym naruszeniem Drugiej Poprawki do Konstytucji USA” – powiedział szeryf powiatu Iroquois Clinton Perzee. Podkreślił, że nie będzie używał swojego więzienia do przetrzymywania osób korzystających ze swoich praw obywatelskich.

„Ani ja, ani moje biuro nie będziemy sprawdzać, czy prawowici posiadacze rejestrują swoją broń w stanie, ani nie będziemy aresztować osób przestrzegających prawa, które będą podlegać aresztowaniu wyłącznie z powodu nieprzestrzegania tej ustawy” – powiedział szeryf Perzee.

Podobne deklaracje złożyło prawie 80 szeryfów z całego Illinois. Kilkanaście powiatów ogłosiło się także sanktuariami (sanctuary counties) Drugiej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Gubernator J. B. Pritzker, odnosząc się do decyzji szeryfów, stwierdził, że stają się częścią „politycznego teatru”, który naraża na niebezpieczeństwo życie mieszkańców stanu.

„Możecie ogłaszać rezolucje i deklaracje, jakie tylko chcecie, ale rzeczywistość jest taka, że nie możecie dowolnie wybierać praw, których ludzie będą przestrzegać”– powiedział Priztker.

Szeryf powiatu Cook Tom Dart wyraził swoje poparcie dla zakazu broni typu wojskowego w Illinois jeszcze w grudniu podczas przesłuchania w komisji Izby Reprezentantów Illinois.

Szeryf powiatu Lake John Idleburg ogłosił w czwartek, 12 stycznia w oświadczeniu, że zdecydowanie popiera nowe prawo i że jego biuro będzie je egzekwować.

Zakaz sprzedaży, produkcji, dostarczania i posiadania w Illinois broni typu wojskowego (assault weapons) wszedł w życie 10 stycznia wraz z podpisaniem ustawy przez gubernatora Pritzkera.

Ci, którzy posiadali taką broń przed wejściem w życie zakazu, mogą ją zatrzymać. Natomiast muszą ją zarejestrować w bazie policji stanowej (Illinois State Police) do 1 stycznia 2024 roku. Po tym terminie posiadacze niezarejestrowanej broni (assault weapons) będą karani za wykroczenie (misdemeanor) przy pierwszym złamaniu prawa i za przestępstwo (felony) przy kolejnych.

Ustawa wprowadziła także zakaz magazynków zawierających więcej niż 10 nabojów w przypadku broni długiej i 15 w przypadku broni ręcznej. Dziewięćdziesiąt dni po wejściu ustawy w życie posiadanie magazynków o dużej pojemności będzie dozwolone tylko na terenie prywatnym, na strzelnicy lub zawodach strzeleckich lub u federalnego licencjonowanego sprzedawcy broni w celu naprawy. Za naruszenie przepisów grozić będzie kara w wysokości 1000 dolarów.

Ponadto w Illinois wszedł zakaz akcesoriów do broni umożliwiających polepszenie jej parametrów (rapid-fire devices). Za posiadanie tych urządzeń będą grozić zarzuty kryminalne (felony).

Illinois stało się dziewiątym stanem z takimi restrykcjami, ale te wprowadzone u nas już są określane jako jedne z najsurowszych w kraju.

Joanna Trzos[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama