Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 23:10
Reklama KD Market
Reklama

Minimum 40 godz. płatnego urlopu w Illinois 

Minimum 40 godz. płatnego urlopu w Illinois 
fot. Pixabay.com

Wszyscy pracownicy w Illinois będą mieli prawo do minimum 40 godzin płatnego urlopu w ciągu roku na mocy ustawy, która wejdzie w życie w przyszłym roku.

Zgodnie z ustawą Paid Leave for All Workers Act (w skrócie PLFAW) wszyscy pracownicy w Illinois będą mieli prawo do minimum 40 godzin płatnego urlopu w ciągu roku. Pracownicy, zatrudnieni w pełnym oraz niepełnym wymiarze godzin, niewykorzystany urlop będą mogli przenieść na kolejny rok. Pracodawca nie będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi więcej niż 40 godzin płatnego urlopu w dwunastomiesięcznym okresie.

W ustawie SB 208 zapisano, że płatny urlop może być wykorzystany z dowolnego powodu. Pracownicy mogą zacząć korzystać z płatnego urlopu począwszy od 90. dnia zatrudnienia. Pracodawcy nadal mogą wymagać od pracowników powiadomienia przed wzięciem wolnego.

„Jestem dumny, że stanowy parlament dostrzegł problem i uchwalił ustawę gwarantującą pięć dni płatnego urlopu wszystkim pracownikom w naszym stanie” – czytamy w oświadczeniu gubernatora J. B. Pritzkera.

Ustawodawcy stanowi zachęcili także pracodawców do oferowania dodatkowych dni płatnego urlopu.

„Ponad 11 milionów ciężko pracujących mieszkańców Illinois będzie miało dostęp do płatnego urlopu w pracy, którego kiedyś nie mieli” – oceniła wiceszefowa demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów Illinois Jehan Gordon-Booth, która odegrała kluczową rolę w pracach nad nowym prawem. Ustawa została uchwalona 10 stycznia przez stanowy parlament w Springfield.

Ustawę poparły związki zawodowe i grupy pracownicze, w tym Illinois AFL-CIO i SEIU, a także Illinois Retail Merchants Association, Chicagoland Chamber of Commerce i Illinois Manufacturers Association.

Ustawa PLFAW wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Po Maine i Nevadzie, Illinois stanie się trzecim stanem z podobnym prawem.

Joanna Trzos[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama