sobota, 5 października 2024 04:23

MŚ 2022 - odpadła Belgia-trzecia drużyna poprzedniego mundialu. Awans Maroka i Chorwacji

Reprezentacja Belgii, trzecia drużyna mistrzostw świata 2018 w Rosji, odpadła już po fazie grupowej mundialu w Katarze. W czwartek "Czerwone Diabły" zremisowały z aktualnym wicemistrzem globu Chorwacją 0:0 i z dorobkiem czterech punktów zajęły trzecie miejsce w grupie F. Najlepsze okazało się Maroko, które w ostatnim swoim meczu pokonało Kanadę 2:1 (7), a drugiej pozycji do 1/8 finału awansowała Chorwacja (5).

Przed rozpoczęciem turnieju w Katarze Belgia, w przeszłości lider światowego rankingu, była wymieniana w gronie kandydatów do końcowego triumfu. Podkreślano, że dla złotego pokolenia belgijskiego futbolu to już prawdopodobnie ostatnia okazja na sukces w wielkiej imprezie. Nic jednak z tego nie wyszło. Belgowie, którzy w czerwcu pokonali u siebie Polskę w Lidze Narodów 6:1, od początku mundialu 2022 spisywali się znacznie poniżej oczekiwań. Wprawdzie w pierwszej kolejce faworyci wygrali z Kanadą 1:0, ale to rywale sprawili korzystniejsze wrażenie, oddając np. znacznie więcej strzałów. Następnie Belgia przegrała niespodziewanie z Marokiem 0:2. W czwartek do awansu potrzebowała zwycięstwa nad Chorwacją, drugą drużyną MŚ 2018.

Już w 10 sekundzie spotkania Ivan Perisic oddał groźny strzał z dystansu, ale piłka przeleciała kilka centymetrów od prawego słupka. 10 minut później Yannick Carrasco zamknął dośrodkowanie, lecz chorwaccy obrońcy zablokowali jego strzał z bliskiej odległości. Po chwili Belgowie wyprowadzili kontratak. Kevin de Bruyne posłał prostopadłe podanie do Driesa Mertensa, który jednak przestrzelił ponad poprzeczką.

Do przerwy było 0:0. Taki wynik premiował Chorwatów i eliminował Belgów. Żadna z drużyn nie oddała w pierwszej połowie celnego strzału. Na drugą trener Roberto Martinez posłał do boju Romelu Lukaku, który zajął miejsce Martensa. Już w 48. min uderzył głową z bliska, ale Dominik Livakovic złapał piłkę.

Chorwaci odpowiedzieli uderzeniem Mateo Kovacica w okienko, ale Thibaut Courtois znakomicie obronił. Później belgijski bramkarz musiał też interweniować po próbach Brozovica i Modrica. W 60. min de Bruyne podał do wbiegającego w pola karne Carrasco, który jednak został zablokowany. Piłka trafiła do Lukaku, który trafił w słupek. Po chwili belgjski napastnik główkował ponad bramką po dośrodkowaniu de Bruyne, lecz wcześniej piłka wyszła za linię końcową. Następnie Modric przyjął piłkę w polu karnym i uderzył w prawą stronę bramki, lecz Courtois był czujny.

W 87. min po strzale Thomasa Meuniera piłka zmierzała w światło chorwackiej bramki, lecz Lukaku zmienił tor jej lotu i wyszła za linię końcową. Ten sam napastnik zmarnował kolejną szansę trzy minuty później, gdy Thorgan Hazard dośrodkował piłkę, która odbiła się od klatki piersiowej Lukaku i wylądowała w rękach Livakovica.

Po raz pierwszy od 1986 roku Maroko awansowało do fazy pucharowej piłkarskich mistrzostw świata. W czwartek występ w 1/8 finału katarskiego mundialu reprezentacja tego kraju przypieczętowała wygraną z Kanadą 2:1.

Zespołowi z Afryki do awansu wystarczał remis, ale nie skupiał się na obronie. Już w czwartej minucie fatalny błąd kanadyjskiej defensywy wykorzystał Hakim Ziyech. Piłkarz Chelsea Londyn strzałem ze sporej odległości przelobował bramkarza, który musiał wybiec daleko po pomyłce jednego z obrońców.

W 23. minucie na 2:0 podwyższył Youssef En-Nesyri i Maroko wszystko miało pod kontrolą.

Kanadyjczykom nie można odmówić ambicji, bo choć szans na awans nie mieli, to ambitnie walczyli o zmianę rezultatu. W 40. minucie złapali kontakt za sprawą samobójczego trafienia Nayefa Aguerda.

W drugiej połowie blisko wyrównania był natomiast Atiba Hutchinson, po którego uderzeniu głową piłka odbiła się od poprzeczki, linii bramkowej i wyszła w pole.

Kanada po raz drugi w historii wystąpiła w mistrzostwach świata. W 1986 roku przegrała wszystkie trzy mecze i nie zdobyła nawet bramki. Teraz zanotowała minimalny postęp. Również doznała trzech porażek, ale strzeliła dwa gole.

Maroko zajęło pierwsze miejsce w grupie F, a na drugim miejscu uplasowała się Chorwacja, która zremisowała z Belgią 0:0. Tym samym za burtą znalazła się trzecia drużyna poprzedniego mundialu.

W 1/8 finału Maroko zagra z drugim zespołem, a Chorwacja ze zwycięzcą grupy E, w której obecnie Hiszpania (4 pkt) prowadzi przed Japonią (3 pkt), Kostaryką (3 pkt) i Niemcami (1 pkt). W ostatnich meczach Hiszpania zmierzy się z Japonią, a Niemcy z Kostaryką.