sobota, 5 października 2024 06:11

MŚ 2022 - awans Holandii i Senegalu. Ekwador dołączył do Kataru

Holandia pokonała Katar 2:0, a Senegal wygrał z Ekwadorem 2:1 w ostatnich meczach grupy A. Zwycięzcy zakwalifikowali się do 1/8 finału, przegrani pożegnali się z turniejem.

Holendrzy mieli przed ostatnią kolejką cztery punkty i nawet remis dawał im miejsce w 1/8 finału. Jeśli myśleli o tym, żeby przypieczętować swój awans minimalnym wysiłkiem, unikając kartek i kontuzji, to ten plan powiódł się prawie w całości. Wyłamał się jedynie Nathan Ake, który po uderzeniu rywala łokciem podczas walki o górną piłkę zobaczył żółty kartonik.

Po mało dynamicznej pierwszej połowie "Oranje" prowadzili 1:0 dzięki precyzyjnemu uderzeniu Cody'ego Gakpo z kilkunastu metrów w 26. minucie. To trzeci gol napastnika PSV Eindhoven w trwającym mundialu. Wynik ustalił Frenkie De Jong, który dobił piłkę do pustej bramki po strzale Memphisa Depaya i interwencji katarskiego bramkarza Meshaala Barshama.

W końcówce bliski podwyższenia prowadzenia był rezerwowy Steven Berghuis, ale po jego strzale z narożnika pola karnego piłka odbiła się do poprzeczki.

"Pomarańczowi" nie forsowali tempa i bez większego problemu odpierali wszelkie próby ataków rywali. Debiutujący w mistrzostwach świata Katar pożegnał się z turniejem bez zdobytego punktu i z bilansem bramek 1-7.

Senegal powtórzył sukces z 2002 roku i drugi raz w historii zagra w fazie pucharowej mundialu. Obecny trener Senegalu - Aliou Cisse grał w mistrzostwach świata w Korei i Japonii. "Lwy Terangi" dotarły wtedy do ćwierćfinału.

Ekwador po zwycięstwie nad Katarem 2:0 i remisie z Holandią 1:1 miał cztery punkty i do wyjścia z grupy A wystarczył mu remis. Z kolei piłkarze Senegalu po porażce z Holandią 0:2 i wygranej z Katarem 3:1 potrzebowali zwycięstwa.

Ekwador stał się zespołem, który pokonał gospodarzy mundialu w meczu otwarcia. Piłkarze trenera Gustavo Alfaro sprawili niespodziankę, gdy zremisowali w starciu z trzykrotnymi wicemistrzami świata - Holendrami. Bohaterem Ekwadorczyków był Enner Valencia, który w dwóch spotkaniach strzelił trzy gole i razem z Kylianem Mbappe jest liderem klasyfikacji strzelców.

Mecz Ekwadoru z Senegalem rozegrano na 45-tysięcznym stadionie Khalifa International Stadium w Dausze. Już w trzeciej minucie Senegalczyk Idrissa Gueye ładnie ustawił się w polu karnym i strzelił, ale piłka przeszła obok prawego słupka. Następnie Boulaye Dia dostał precyzyjne podanie w pole karne, ale piłka po jego uderzeniu przeszła obok lewego słupka. Później Ismaila Sarr zbiegł z lewego skrzydła i próbował umieścić piłkę w okienku, lecz minimalnie chybił.

W 42. min Ekwadorczyk Piero Hincapie ściągnął przeciwnika na ziemię i francuski sędzia Clement Turpin przyznał Senegalczykom rzut karny. Do piłki podszedł sam poszkodowany - Ismaila Sarr, który z 11 metrów pokonał bramkarza Hernana Galindeza.

W przerwie meczu trener Ekwadorczyków Gustavo Alfaro dokonał dwóch zmian. Jose Cifuentes i Jeremy Sarmiento zastąpili Carlosa Gruezo i Alana Franco.

W 68. min. Ekwadorczycy wykonali rzut rożny. Felix Torres zgrał piłkę głową do Moisesa Caicedo, który strzelił gola na 1:1. Dwie minuty później Senegalczycy wykonali rzut rożny. Kalidou Koulibaly był we właściwym miejscu, przejął w polu karnym odbitą piłkę i zdobył bramkę na 2:1 dającą awans.

W 83. min. Senegalczyk Boulaye Dia oddał strzał z krawędzi pola karnego, lecz piłka minęła prawy słupek. Pod koniec meczu Ekwadorczyk Jeremy Sarmiento próbował zdobyć bramkę głową, ale bramkarz Edouard Mendy popisał się refleksem i komfortowo obronił jego strzał.

Holandia zajęła pierwsze miejsce w grupie A i zagra z drugim zespołem grupy B, w której szanse na awans wciąż mają wszystkie zespoły: Anglia, Iran, USA i Walia. Senegal trafi na zwycięzcę tej grupy.