Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 12:33
Reklama KD Market
Reklama

7 lat w federalnym więzieniu za pranie pieniędzy z narkotyków

7 lat w federalnym więzieniu za pranie pieniędzy z narkotyków
fot. Unsplash.com

Na siedem lat więzienia federalnego skazał sąd 4 listopada mieszkańca południowo-zachodnich przedmieść Chicago za pranie pieniędzy meksykańskiego kartelu, pochodzących z handlu narkotykami. Wyrok zapadł ponad czterech latach od aresztowania mężczyzny.

W latach 2017-2018 43-letni Huazhi Han z North Riverside uknuł spisek umożliwiający mu otrzymanie łącznie 1,5 miliona dolarów z narkotyków. Han odbierał gotówkę od innych dilerów w rejonie Chicago i używał jej do zakupu – w celu późniejszej odsprzedaży – urządzeń elektronicznych. Wyprane pieniądze były odsyłane do handlarzy narkotyków w Meksyku.

W marcu br., po dwutygodniowym procesie, federalna ława przysięgłych uznała Hana winnym stawianych mu zarzutów, w tym spiskowania w celu prania pieniędzy, usiłowania ukrycia procederu, przeprowadzenia transakcji finansowej z przy pomocy dochodów z narkotyków oraz prowadzenia nielegalnej działalności w zakresie przesyłania pieniędzy.

Ława przysięgłych wydała również specjalny werdykt dotyczący przepadku mienia Hana, które pochodziło z działalności przestępczej: 1,5 mln dol. w gotówce, czterech pistoletów, samochodów marki Mercedes-Benz i Dodge Caravan oraz iPhone'a.

Według komunikatu prasowego Departamentu Sprawiedliwości w listopadzie 2017 r. mężczyzna próbował przyjąć od dealera narkotyków 100 tys. dol. Miał już wówczas przy sobie 200 tys. dol. w gotówce, broń i amunicję. W domu Hana władze znalazły urządzenie do liczenia pieniędzy, broń, ponad milion dolarów gotówki w pojemnikach ukrytych w suficie w piwnicy i około 200 tys. dol. w zamkniętych próżniowo opakowaniach ukrytych w schowku w piwnicy.

W czerwcu 2018 r. Han został aresztowany po otrzymaniu około 192 tys. dol. pochodzących z narkotyków. Miał wówczas przy sobie naładowaną broń i dodatkowy magazynek.

Wyrok ogłosił prokurator federalny na Dystrykt Północnego Illinois John R. Lausch wraz z agentem federalnej agencji antynarkotykowej DEA. W śledztwie brało udział kilka agencji organów ścigania, w tym m.in. specjalna jednostka śledcza amerykańskiego Urzędu Skarbowego (IRS), policja chicagowska, Departament Skarbu, Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).(jm)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama