Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 07:17
Reklama KD Market

Demokraci zwiększają kontrolę nad Illinois. Niebieska fala w i tak już niebieskim Illinois

Demokraci zwiększają kontrolę nad Illinois. Niebieska fala w i tak już niebieskim Illinois
fot. CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA-EFE/Shutterstock

Po wtorkowych wyborach środka kadencji Demokraci z Illinois wygrali w wyborach do Kongresu w 14 z 17 okręgów. Zachowali urząd gubernatora oraz inne kluczowe stanowiska stanowe. Ponadto utrzymali większość w stanowym parlamencie w Springfield, co oznacza, że przez najbliższe dwa lata Illinois będzie pod mocną kontrolą Demokratów. Poniżej podajemy rozstrzygnięcia najważniejszych pojedynków wyborczych w Illinois.

Kwame Raoul fot. Facebook

Prokurator Generalny Illinois (Attorney General): Kwame Raoul

Demokrata Kwame Raoul wywalczył reelekcję. Po przeliczeniu 96 proc. głosów Raoul miał 53,7 proc., republikański kandydat Thomas Devare – 44,1 proc. , a Libertarianin Daniel Robin – 2,2 proc. Raoul trzy lata temu został zaprzysiężony na 42. prokuratora generalnego stanu Illinois. W latach 2004-2018 zajmował fotel senatora stanowego.

Alesi Giannoulias fot. Ewa Malcher

Sekretarz stanu (Secretary of State): Alexi Giannoulias

Illinois będzie miało od przyszłego roku nowego sekretarza stanu po tym, jak przejście na polityczną emeryturę po 24 latach na urzędzie ogłosił Jesse White. Wybory na sekretarza stanu wygrał Demokrata Alexi Giannoulias, który po przeliczeniu 96 proc. oddanych głosów miał 53,6 proc., przy 44,2 proc. uzyskanych przez republikańskiego kandydata Dana Brady’ego i 2,1 proc. oddanych na kandydata Partii Libertariańskiej Jona Stewarta.

Giannoulias był skarbnikiem stanu Illinois w latach 2007-2011. W 2010 r. przegrał w wyborach do Senatu USA z Republikaninem Markiem Kirkiem. Zwycięstwo 8 listopada br. to triumfalny powrót Giannouliasa na arenę polityczną Illinois.

Michael W. Frerichs fot. Facebook

Skarbnik Illinois (Treasurer): Michael Frerichs

Demokrata Michael Frerichs uzyskał trzecią kadencję na stanowisku skarbnika Illinois, które zajmuje od 2015 r. Frerichs zdobył 53,6 proc., a jego republikański oponent Tom Demmer 44,2 proc. – wynikało po podliczeniu 96 proc. oddanych głosów. Frerichs w latach 2007-2015 był senatorem stanowym reprezentującym 52. okręg wyborczy.

Susana A. Mendoza fot. Facebook

Rewident Illinois (Comptroller): Susana Mendoza

Urzędująca od 2016 r. na stanowisku rewidenta Illinois Demokratka Susana Mendoza, wygrała walkę o reelekcję. Mendoza pokonała Republikankę Shannon Teresi stosunkiem głosów 56,5 do 41,7 – wynikało po podliczeniu 90 proc. oddanych głosów.

Mendoza w 2011 r. stała się pierwszą kobietą wybraną na sekretarz miasta Chicago. W latach 2001-2011 była stanową posłanką.

Senat Stanów Zjednoczonych (U.S. Senate)

Tammy Duckworth fot. Facebook

Zwycięstwo senator USA Tammy Duckworth z Partii Demokratycznej nad republikańską rywalką, prawniczką Kathy Salvi ogłoszono bardzo szybko. Po przeliczeniu 97,6 proc. oddanych głosów Duckworth miała 55,8 proc., Salvi – 42,5 proc., a kandydat Partii Libertariańskiej Bill Redpath – 1,7 proc. Duckworth od stycznia 2017 r. reprezentuje Illinois w Senacie USA po tym, jak wygrała wybory na miejsce zwolnione przez byłego republikańskiego senatora Marka Kirka. Weteranka, jako pierwsza niepełnosprawna kobieta, została wybrana do Izby Reprezentantów USA w 2013 r., a wcześniej pracowała w federalnej administracji ds. weteranów (2009-2011).

  1. okręg kongresowy (U.S. House 1st District)

Demokrata Jonathan Jackson, rzecznik krajowy Rainbow PUSH, syn chicagowskiego aktywisty i pastora Jesse Jacksona Sr., pokonał Republikanina Erica Carlsona stosunkiem głosów 66 proc. do 34 proc. (po przeliczeniu 98 proc.)

  1. okręg (U.S. House 2nd District)

Demokratka Robin Kelly zdobyła reelekcję, pokonując Republikanina Thomasa Lyncha. Po przeliczeniu 94 proc. głosów Kelly miała 67 proc., a Lynch 33 proc. 

  1. okręg (U.S. House 3rd District)

W tym okręgu wygrała Demokratka Delia Ramirez, stając się pierwszą latynoską kongresmanką w historii Illinois. Posłanka stanowa z 4. okręgu (Illinois House District) zdobyła 67 proc. głosów i pokonała Republikanina Justina Burau, który uzyskał 33 proc. po przeliczeniu 99 proc. głosów.

  1. okręg (U.S. House 4th District)

Demokrata Jesús „Chuy” García wygrał reelekcję. Po przeliczeniu 99,7 proc. głosów Garcia zdobył ich 67 proc., Republikanin James Falakos miał wynik 29 proc., a kandydat Working Class Party Edward Hershey – 3 proc.

  1. okręg (U.S. House 5th District)

Demokratyczny kongresmen USA Mike Quigley uzyskał reelekcję, zdobywając 68 proc. głosów, przy 31 proc. oddanych na Republikanina Tommy’ego Hansona i 2 proc. na kandydata niezależnego Jerico Matiasa Cruza.

  1. okręg (U.S. House 6th District)

Demokrata Sean Casten pokonał republikańskiego kandydata Keith Pekau i uzyskał reelekcję. Po przeliczeniu wszystkich głosów Casten miał 54 proc., a burmistrz Orland Park 46 proc.

  1. okręg (U.S. House 8th District)

Demokrata Raja Krishnamoorthi wywalczył reelekcję, pokonując stosunkiem głosów 56 do 44 republikańskiego kandydata Chrisa Dargisa.

  1. okręg (U.S. House 9th District)

Demokratka Janice Schakowsky zapewniła sobie kolejną kadencję w Kongresie. Schakowsky zdobyła 71 proc. głosów, a Republikanin Maxwell „Max” Rice – 29 proc.

  1. okręg (U.S. House 10th District)

Demokrata Brad Schneider wygrał walkę o kolejną kadencję w Kongresie, pokonując Republikanina Josepha Severino. Schneider miał 62 proc. głosów, a Severino – 38 proc.

  1. okręg (U.S. House 11th District)

Demokrata Bill Foster uzyskał reelekcję po tym, jak pokonał republikańską kandydatkę Catalinę Lauf stosunkiem głosów 56 do 44.

  1. okręg (U.S. House 13th District)

Pochodząca z Peorii Demokratka Nikki Budzinski pokonała w tym okręgu Republikanina Regana Deeringa. Po przeliczeniu 94 proc. oddanych głosów Budzinski miała 55 proc., a Deering – 45.

  1. okręg (U.S. House 14th District)

Demokratyczna kongresmenka Lauren Underwood zdobyła reelekcję. Po przeliczeniu 79,3 proc. Underwood miała 54 proc. a jej republikański oponent Scott Gryder – 46 proc.

Demokraci zwiększyli przewagę w stanowym parlamencie

W styczniu rekordowa liczba Demokratów zostanie zaprzysiężona w stanowym parlamencie, dając marszałkowi Illinois House Emanuelowi „Chrisowi” Welchowi możliwość przewodniczenia większością bezwzględną (ang. supermajority). Demokraci w dalszym ciągu będą także kontrolować Senat Illinois.

Agencja Associated Press podała w środę, że Demokraci zapewnili sobie co najmniej 74 miejsca w 118 stanowym parlamencie, a w kilku pozostałych wyścigach spodziewane były rozstrzygnięcia także na korzyść kandydatów z ich partii.

AP przewiduje, że Demokraci będą zajmować 77 miejsc w stanowym parlamencie. Byłby to wynik wyborczy lepszy od tego z głosowania w 2018 r., kiedy Partia Demokratyczna uzyskała 74 mandaty poselskie w Springfield. Wówczas marszałkiem stanowego parlamentu był obecnie oskarżony o przestępstwo federalne Michael Madigan, najdłużej urzędujący spiker stanowej Izby Reprezentantów w historii USA.

Dzięki większości bezwzględnej (supermajority) Demokraci będą kontrolować trzy piąte głosów potrzebnych do przyjęcia kluczowych ustaw – od pożyczania pieniędzy, poprzez uchylanie weta, po umieszczanie na kartach wyborczych proponowanych poprawek do konstytucji.

Wszystko wskazuje na to, że Demokraci będą mieli także znaczną przewagę w Senacie Illinois, chociaż – jak przewiduje agencja AP – ostateczny wynik prawdopodobnie zmniejszy obecną większość Demokratów w wyższej izbie z 41 do około 39 lub 40 – na wszystkich 59 senatorów, w zależności od rezultatów potwierdzonych w najbliższych dniach. Do czwartku ogłoszono zwycięstwo 36 kandydatów demokratycznych w wyborach do Senatu stanowego, a w trzech nierozstrzygniętych wyścigach Demokraci mieli lekką przewagę.

Jak podkreślają lokalne media, oświadczenie lidera Partii Republikańskiej w stanowym parlamencie (Illinois House Republican) Jima Durkina, że nie będzie ubiegał się o reelekcję na tym stanowisku, odzwierciedla niezadowolenie wielu stanowych Republikanów z rezultatów elekcji. Zdaniem Dukina, nadszedł czas na zmianę partyjnego przywództwa w stanowej Grand Old Party.

Joanna Trzos[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama