Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego otrzymujesz wiadomości tekstowe, mailowe, a nawet telefoniczne z banku, w którym nie robisz żadnej transakcji? Tak działają oszuści, którzy podstępem próbują zdobyć od ciebie informacje podszywając się pod znane ci organizacje i instytucje.
BBB otrzymuje ostatnio dużo skarg od konsumentów, którzy otrzymują wiadomości tekstowe od oszustów podszywających się pod przedstawicieli banku.
Oszuści wysyłają na telefon komórkowy ofiary wiadomość, która wygląda jak autentyczne ostrzeżenie z banku – Bank Fraud Alert w celu potwierdzenia dokonania rzekomej transakcji na określoną kwotę, np. 1000 dol. Jeśli odpowiesz „tak” lub „nie”,natychmiast znajdziesz się w rękach krętaczy, którym dałeś jasno znać, że masz aktywny numer telefonu.
Na tym nie koniec, to dopiero początek. Następnie naciągacz dzwoni do ciebie podając się za urzędnika bankowego z numeru rzekomo pochodzącego z twojego banku, żeby porozmawiać osobiście o wiadomości tekstowej, na którą odpowiedziałeś. Krętacze kłamią, że pomogą ci ustrzec się przed rzekomymi oszustami próbującymi wyłudzić od ciebie pieniądze. Będą sugerować, abyś wysłał pieniądze za pośrednictwem Zelle lub innych internetowych aplikacji płatniczych, które wcześniej podepniesz pod konto bankowe. Następnie zapytają o kod, który otrzymałeś z banku w celu rzekomego potwierdzenia pomyślnie przeprowadzonej transakcji.
Nie rób tego! Jeżeli podasz oszustom kod weryfikacyjny, oszuści użyją go do stworzenia własnego konta z wykorzystaniem informacji, numeru telefonu i adresu mailowego. Wysyłasz pieniądze niby do siebie, ale trafiają one na konto krętaczy.
Zakwestionowanie transakcji będzie niebywale trudne, gdyż oszuści podstępem uzyskają potwierdzenie dokonanej przez ciebie transakcji. Dokonywanie płatności przez internetowe aplikacje płatnicze działa jak przekazywanie gotówki. Bardzo ciężko odzyskać w ten sposób przelanie pieniądze.
Jak ustrzec się bankowych oszustów
- Nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości tekstowe ani twierdząco ani przecząco.
- Zapoznaj się z regulacjami bankowymi. Bank nigdy nie poprosi ciebie o przesłanie sobie samemu pieniędzy. Każdy, kto o to prosi, jest oszustem.
- Uważaj na to, co wyświetla się na identyfikatorze rozmówcy. Oszuści mogą podszywać się pod nazwy i numery telefonu prawdziwych biznesów. Jeżeli nie spodziewałeś się telefonu z banku, najlepiej w ogóle nie odbierać. W razie wątpliwości zadzwoń pod numer na tyle swojej karty ATM.
- Nigdy nie podawaj nikomu żadnych kodów umożliwiających dostęp do konta oraz wprowadzenie jakichkolwiek zmian.
- Natychmiast skontaktuj się z bankiem, jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość tekstową, telefoniczną lub mailową.
Jeśli padłeś ofiarą oszustów (bez względu na to, czy poniosłeś straty czy nie), koniecznie zgłoś ten fakt do BBB ScamTracker. Odwiedź nas na BBB.org oraz w mediach społecznościowych @ChicagoBBB. BBB to znak, któremu możesz zaufać.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.