Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 21:30
Reklama KD Market

Zmieniamy czas na zimowy!

Zmieniamy czas na zimowy!
fot. Sandor Ujvari/EPA-EFE/Shutterstock

W nocy z soboty na niedzielę (z 5 na 6 listopada) zmieniamy czas z letniego na zimowy i pośpimy przez to godzinę dłużej. Od 2007 roku zmiana czasu odbywa się w USA w pierwszą niedzielę listopada. Prace nad odejściem od zmiany czasu zostały zawieszone w Kongresie.

W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów należy przesunąć z 3 am na 2 am. Tym samym skończy się czas letni (Daylight Saving Time – DST), do którego powrócimy w niedzielę 12 marca 2023 r.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego, czyli oszczędności energii. Jednak badania zużycia energii elektrycznej w Indianie wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego (DTS) rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Zwolennicy utrzymania czasu letniego (DTS) na stałe i zakończenia dwukrotnego przestawiania zegarków uważają m.in., że światło dzienne towarzyszyłoby nam dłużej w zimowe popołudnia, co jest korzystne dla naszego zdrowia, samopoczucia, ale także dla środowiska i gospodarki.

Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu federalnym.

Senat USA w marcu br. jednogłośnie opowiedział się za wprowadzeniem na stałe czasu letniego w całym kraju. Ustawą Sunshine Protection Act do tej pory nie zajęła się Izba Reprezentantów.

Nie wszystkie stany zmieniają czas. Wyjątkiem jest Arizona (chociaż niecała) i Hawaje, a jeszcze do niedawna, bo do 2005 r. Indiana. Czasu nie zmieniają także należące do terytorium Stanów Zjednoczonych Wyspy Dziewicze, Portoryko, Guam oraz Samoa Amerykańskie.

Osiemnaście stanów (Alabama, Kolorado, Delaware, Floryda, Georgia, Idaho, Louisiana, Maine, Minnesota, Mississippi, Montana, Ohio, Oregon, Karolina Południowa, Tennessee, Utah, Waszyngton i Wyoming) zatwierdziło ustawodawstwo z zapisem o rezygnacji ze zmiany czasu – National Conference of State Legislatures.

W Polsce zmiana czasu na zimowy odbyła się w nocy z 29 na 30 października, czyli tydzień wcześniej niż USA.

Joanna Trzos[email protected]


Michael Krawszyk fot. arch. policji

Michael Krawszyk fot. arch. policji


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama