Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 02:29

Jesienna edycja Przystanku Historia IPN Chicago

W dniach od 16 do 25 października przebywała w Chicago delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z dyrektorem Biura Przystanków Historia Łukaszem Witkiem. W jej składzie znaleźli się edukatorka IPN-u Marika Lis, dr Piotr Grzelczak i dr Adam Pleskaczyński z Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, aktorzy – Anna Ałaj i Filip Wójcik oraz Szymon Chrostowski.

W programie pobytu znalazły się warsztaty historyczne dla uczniów i nauczycieli dotyczące Powstania Wielkopolskiego, Zbrodni Katyńskiej oraz wybitnych polskich naukowców – projekt edukacyjny „Giganci nauki”.

Zupełną nowością było przedstawienie teatralne dla przedszkolaków i młodszych uczniów pt. „Historia Misia Wojtka”, opowiadające losy legendarnego niedźwiedzia z Armii Andersa.

Zarówno warsztaty jak i spektakle teatralne spotkały się ze znakomitym odbiorem ze strony uczestników. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na pojawienie się Misia Wojtka i teatrzyk na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

Chicagowscy pedagodzy natomiast chwalili sobie warsztaty metodyczne z wykorzystaniem pakietu edukacyjnego „Giganci nauki”. Ten projekt IPN-u ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat osiągnięć oraz dokonań polskich naukowców i odkrywców.

Jednym z głównych celów wizyty w Chicago były warsztaty historyczne dla uczniów polonijnych szkół. Mimo krótkiego czasu jaki mieli do dyspozycji edukatorzy, przeprowadzono je w 15 szkołach i placówkach edukacyjnych, upowszechniając wiedzę o naszej historii.

Przedstawiciele IPN w czasie pobytu w Chicago spotkali się również z Konsulem Generalnym RP w Chicago dr Pawłem Zyzakiem, Konsul Małgorzatą Bąk Guzik, przedstawicielami polonijnych organizacji m.in. Kongresu Polonii Amerykańskiej, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich. Nie zabrakło także czasu na odwiedzenie Muzeum Polskiego w Ameryce, miejsc pamięci związanych z historią Polaków w Chicago oraz spotkania z redakcją „Dziennika Związkowego”, najstarszej polskojęzycznej gazety, wydawanej od 1908 roku.

Ważną częścią programu gości z Polski były wykłady dla Polonii przybliżające historię zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, którego święto od roku obchodzimy 27 grudnia. Rozpoczęto je w Jezuickim Ośrodku Millenijnym, następnie w ramach Rodzinnych Spotkań z Historią w parafii Trójcy Świętej i Kongresie Polonii Amerykańskiej. Prelekcjom jakie wygłosili dr Piotr Grzelczak i dr Adam Pleskaczyński towarzyszyła wystawa obrazująca wielkopolski zryw niepodległościowy.

Jesienna edycja Przystanku Historia IPN w Chicago była ważnym i ciekawym wydarzeniem w życiu chicagowskiej Polonii, która z pewnością przyczyniła się do popularyzacji wiedzy historycznej o polskich dziejach, co jest szczególnie istotne dla dzieci i młodzieży, urodzonych już na amerykańskiej ziemi.

Warto dodać, że Przystanek Historia IPN w Chicago, działa od 2018 roku i zorganizował do tej pory 6 edycji spotkań chicagowskiej Polonii z najnowszą historią Polski.

Koordynatorzy Przystanku Historia

Helena Sołtys, Bernadetta Manturo, Marek Adamczyk


IMG-0098

IMG-0098

IMG-0096

IMG-0096

IMG-0095

IMG-0095

IMG-0094

IMG-0094

IMG-0093

IMG-0093

IMG-0092

IMG-0092

IMG-0089

IMG-0089

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama