Springfield (Inf. wł.) - Departament Zdrowia Publicznego Illinois poinformował 29 października br. o 11. śmierci w wyniku wirusa Zachodniego Nilu i 2. kolejnych zachorowaniach. Ogólna liczba zachorowań wynosiła 29 października 242.
Najnowszą ofiarą śmiertelną jest 82-letni mężczyzna z pow. McHenry, który zmarł 24 października w rezultacie komplikacji po chorobie neuroinwazyjnej.
W tym roku Illinois zajmuje 2. miejsce po Kalifornii pod względem liczby zachorowań i zgonów w rezultacie wirusa Zachodniego Nilu.
W zeszłym roku odnotowano tylko 60 zachorowań i 4 przypadki śmiertelne.
W 2002 roku w Illinois odnotowano rekordową w skali całego kraju liczbę 884 zachorowań i zgonów - 64.
Rozpiętość wieku osób, które zachorowały w tym sezonie wynosi od 17 do 92 lat. Większość to mieszkańcy Chicago i przedmieść powiatu Cook. U większości wystąpiła choroba neuroinwazyjna, która jest najpoważniejszym rodzajem infekcji wirusem Zachodniego Nilu, ponieważ atakuje on centralny układ nerwowy (tkankę nerwową lub osłony nerwowe albo jedno i drugie).
Ogółem w Chicago zachorowały jak do tej pory 33 osoby, na przedmieściach powiatu Cook - 98, w pow. Carroll - 1, w pow. Christian - 1, DuPage - 45, w pow. Kane - 16, w pow. Kankakee - 3, w pow.Kendall - 3, w pow. Lake - 11, w pow. LaSalle - 1, w pow. Marshall - 1, w pow. McHenry -3, w pow. McLean - 3. w pow. Peoria - 7, w pow. Rock Island - 1, w pow. Sangamon - 1, w pow. Schuyler - 1, w pow. St. Clair - 2, w pow. Will - 7 oraz w pow. Winnebago - 2.
Dr Eric E.Whitaker, dyrektor Stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego (Illinois Department of Public Health) przypomina, że na każdych 10 osób zarażonych wirusem Zach. Nilu tylko u dwóch pojawią się widoczne symptomy choroby.
Okres wylęgania choroby trwa od 3 do 14 dni.
Ogółem 29 października w 49 powiatach w całym stanie Illinois odczyn pozytywny miały próbki pobrane z 2,492 lęgowisk komarów oraz z 227 nieżywych ptaków, 12 koni i dwie lamy.
Uwaga! Komary gatunku Culex, które są nosicielami wirusa Zachodniego Nilu, wciąż są aktywne. Owady te mogą zagrażać jeszcze późną jesienią - aż do pierwszych przymrozków!.
Służba zdrowia przypomina, że najlepszym sposobem uniknięcia choroby jest jej prewencja. Apeluje, by unikać ukąszenia komarów poprzez np. rozpylenie na odzież środków odstraszających te owady, noszenie odpowiedniego ubrania, czy unikanie preferowanych przez nie miejsc i pór dnia (świt i zmrok). Należy pamiętać o usuwaniu z ogródków przy domach stojącej wody.
Infekcja wirusem Zachodniego Nilu może objawiać się gorączką, bólami mięśni, głowy i wysypką. Wirus nie jest przenoszony z człowieka na człowieka.
Większość infekcji jest bezobjawowa. Zdrowy organizm powinien z łatwością zwalczyć wirusa Zachodniego Nilu. Wirus ten może być niebezpieczny w przypadku małych dzieci, osób w starszym wieku oraz chorych, a także o obniżonej naturalnej odporności organizmu.
Dodatkowe informacje nt. wirusa Zachodniego Nilu można znaleźć w internecie:
www.idph.state.il.us/envhealth/wnv.htm
Informacje te są też dos tępne pod numerem telefonu: 866.369.9710, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 rano do 5 po południu.
(ao)
11 ofiar wirusa
- 11/03/2005 04:42 PM
Reklama