Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 04:24
Reklama KD Market

Chicagowskie ślady Paderewskiego w Glessner House

Chicagowskie ślady Paderewskiego w Glessner House

Około stu osób uczciło 130. rocznicę debiutu I. J. Paderewskiego w Chicago. Na program złożył się piękny koncert, opatrzony opowieściami Williama Tyre’a, dyrektora Glessner House, gdzie odbywał się uroczysty koncert z inicjatywy Muzeum Polskiego w Ameryce.

W sobotę 22 października br. Muzeum Polskie w Ameryce przy współpracy z Glessner House, znanym na całym świecie skarbem architektury w Chicago – zorganizowało niezwykle ciepłe i ważne spotkanie miłośników życia i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego. Niemal sto zebranych osób uczciło 130. rocznicę debiutu I. J. Paderewskiego w Chicago. Na program złożył się piękny koncert opatrzony opowieściami dyrektora Glessner House Williama Tyre, który swoje rozważania oparł o autentyczne wspomnienia z pamiętnika Frances M. Glessner – właścicielki domu, w którym rodzina Glessner rezydowała od 1887 roku. Uczestnicy spotkania z radością powitali też Antoninę Wilkońską, siostrę I. J. Paderewskiego, w której postać po raz kolejny wcieliła się aktorka i przewodnik muzealny Barbara Kożuchowska. W roli Wilkońskiej podzieliła się z uczestnikami spotkania wspomnieniami o sławnym bracie.

Państwo Glessner zaznajomili się z fenomenem Paderewskiego, uczestnicząc w debiucie tegoż w Stanach Zjednoczonych, w listopadzie 1891 r. Wspomniany debiut rozpoczynał roczną trasę koncertową i odbył się w nowo oddanej do użytku Music Hall w Nowym Jorku. Paderewski zawitał do Chicago, nieco spóźniony (zmęczony trudami wymagającej, wypełnionej licznymi koncertami trasy i podróży) w noc sylwestrową 1892 roku. Zagrał wówczas bez próby z Chicago Orchestra pod dyrekcją Theodore Thomasa, którego poznał dopiero w trakcie koncertu. Sylwestrowe spotkanie dało początek wieloletniej przyjaźni obu artystów i zaowocowało częstymi spotkaniami w domu państwa Thomas. To tu spotykała się śmietanka towarzyska miasta Chicago, w tym szczególnie dobroczyńców Chicago Orchestra, państwa Glessner. Świadectwem tych spotkań są wpisy w pamiętniku pani Frances Glessner, a wśród nich jeden wyjątkowy, dotyczący pierwszej wizyty I. J. Paderewskiego w domu Glessnerów dnia 10 kwietnia 1893 r., podczas której Paderewski zagrał na zakupionym do nowego domu w 1887 r. fortepianie firmy Steinway.

W sobotni wieczór goście Muzeum Polskiego w Ameryce zebrani wokół wspomnianego fortepianu w pokoju koncertowym domu Glessnerów, gdzie historia łączyła się z teraźniejszością, wysłuchali trzech pieśni kompozycji I. J. Paderewskiego w wykonaniu Mirosławy Sojki Topór przy akompaniamencie Kamila Bundyra: „Chłopca mego mi zabrali”, „Tylem wytrwał”, „Gdy ostatnia róża zwiędła”, a następnie koncertu kompozycji Fryderyka Chopina i I. J. Paderewskiego w wykonaniu młodego pianisty związanego z Akademią Muzyki PASO, Youssefa El Yakine. Wykonał on kompozycje Chopina: Minute Waltz Op. 64 No. 1 i Waltz in E minor Op. Posth.oraz Paderewskiego: Minuet in G major Op 14 No. 1 i Cracovienne fantastique in B Major, No. 6, Op. 14.Muzeum Polskie w Ameryce dziękuje gościom i sponsorom za obecność, poparcie i zaangażowanie. Kolejne wydarzenie artystyczne, tym razem chicagowskimi śladami I. J. Paderewskiego okazało się sukcesem. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Polskiego w Ameryce mieszczącego się pod adresem 984 North Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642 (www.polishmuseumofamercia.org) oraz Glessner House pod adresem 1800 S. Prairie Ave, Chicago (www.glessnerhouse.org).

Tekst: Halina Misterka, archiwistka MPAZdjęcia: Julita Siegel, MPA


J07A4972

J07A4972

J07A4964

J07A4964

J07A4960

J07A4960

J07A4958

J07A4958

J07A4953

J07A4953

J07A4943

J07A4943

J07A4941

J07A4941


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama