Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 00:22

Z kozią serwatką i sokiem z rokitnika na amerykański rynek (PODCAST)

Od prawej: Bożena Wróblewska, Łukasz Dudka i Agnieszka Wieczorek fot. arch. Dziennika Związkowego

Promocja polskiej żywności ekologicznej w USA

Walczymy o świadomość amerykańskich konsumentów o jakości polskiej żywności i innych produktów z Polski – zadeklarowała we wtorek 4 października w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” przebywająca w Chicago prezes Krajowej Izby Gospodarczej Centrum Promocji Bożena Wróblewska. Pytana o ekologiczne hity z Polski menedżer ds. projektów w Stowarzyszeniu Polska Ekologia Agnieszka Wieczorek wymieniła m.in. sok z aronii, serwatkę kozią, sok z rokitnika i pszenicę okrągłoziarnową.

Rozmawia Joanna Trzos i Łukasz Dudka.  Podcast "Dziennika Związkowego" powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

Promocja polskiej żywności ekologicznej w Stanach Zjednoczonych ma na celu wprowadzenie tych najwyższej jakości produktów na półki nie tylko polskich sklepów, ale przede wszystkim amerykańskich.

– Polacy w swoich środowiskach polonijnych doskonale znają produkty z kraju i to uwielbienie do polskiej żywności przekazują z pokolenia na pokolenie, natomiast chodzi o to, aby Amerykanie także docenili jakość i sięgali po produkty z Polski – powiedziała przebywająca z wizytą w Chicago prezes Krajowej Izby Gospodarczej Centrum Promocji Bożena Wróblewska.

Pytana o ekologiczne hity z Polski menedżer ds. projektów w Stowarzyszeniu Polska Ekologia Agnieszka Wieczorek wymieniła m.in. serwatkę kozią, pszenicę okrągłoziarnową, sok z aronii i sok z rokitnika.

– Mamy producenta soku z aronii z serwatką kozią. Z ich badań wynika, że jest to naturalny probiotyk, a poza tym produkt energetyczny. To są produkty, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Na tej liście jest jeszcze sok z rokitnika, który jest doskonałym sposobem na naturalne wzmocnienie odporności.

Zdaniem Bożeny Wróblewskiej rynek amerykański jeszcze tych produktów nie zna, chociaż mają swoje uznanie w Europie i Azji.– Na rynku azjatyckim tych produktów sprzedajemy najwięcej, ale chcemy je wprowadzić także na rynek w Stanach Zjednoczonych. Chcemy, aby Amerykanie wiedzieli, że takie produkty istnieją i są dla nich dostępne.

– W ramach Stowarzyszenia Polska Ekologia realizujemy kilka projektów, a dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej możemy promować polską żywność ekologiczną właśnie za oceanem. Gonimy pod tym względem światowe potęgi, np. Niemcy czy Francję, a Polacy stawiają sobie poprzeczkę wysoko i sięgamy tej poprzeczki. Od owoców i warzyw poprzez świetnej jakości zboża, łącznie z pradawnymi zbożami, bo stowarzyszenie pracuje nad tym, aby reaktywować uprawę takich starych zbóż jak orkisz, czy samopsza, kończąc na mięsie wysokiej jakości. No i mamy apetyt, aby zaistnieć tutaj na amerykańskim rynku – powiedziała Wieczorek.

– Jesteśmy skoncentrowani na tym, aby Polska funkcjonowała na świecie jako kraj nowoczesny, kraj europejski. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej już bardzo długo, ale wciąż na świecie jakość naszych produktów nie jest postrzegana, jak powinna być postrzegana. Podstawową rzeczą, na której nam zależy, jest stworzenie i promocja polskiej marki wysokiej jakości, stąd też posługiwanie się certyfikatami organic food. Chcemy pokazać światu, że mamy zdrową i bezpieczną, bardzo dobrą dla organizmu żywność, ale też inne produkty. Polska sprzedaje żywności bardzo dużo, a eksport rósł nawet w sytuacji pandemicznej – podkreśla Wróblewska.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Centrum Promocji oceniła, że największymi konkurentami Polski w walce o rynek amerykański są inne kraje Unii Europejskiej – Francja, Włochy, Niemcy Hiszpania.

– To są kraje, których produkty widać na amerykańskim rynku. Nasza jakość im nie ustępuje. Mamy najnowocześniejsze w Europie zakłady przetwórstwa żywności. Nasza żywność jest doskonała i wysokiej jakości, a standardy unijne narzucają nam bardzo restrykcyjne metody produkcji i to oznacza, że mamy żywność dobrą, a nawet lepszą niż pozostałe kraje unijne.

Zdaniem Wróblewskiej działania rządu polskiego w tym zakresie są widoczne, ale „ogromną rolę odgrywa działalność stowarzyszeń branżowych”.

– Stowarzyszenie Polska Ekologia podejmuje się wielu projektów i poszukuje na nie środki, żeby pokazać najwyższej jakości polską żywność, która posiada specjalistyczne oznaczenia unijne. Chcemy promować też specyficzne produkty regionalne. Jesteśmy obecni na największych targach i wystawach żywności w Stanach Zjednoczonych, od Nowego Jorku przez Chicago po Miami – dodała Wróblewska.

O promocji polskiej żywności ekologicznej w Stanach Zjednoczonych rozmawiano podczas spotkania z udziałem zaproszonych gości w poniedziałek 3 października w Konsulacie Generalnym RP w Chicago. Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Centrum Promocji Bożena Wróblewska i menedżer ds. projektów w Stowarzyszeniu Polska Ekologia Agnieszka Wieczorek we wtorek po godz.10 am były gośćmi programu radiowego „Dziennika Związkowego” w stacji 103.1 FM.

Joanna Trzos[email protected]


LOGO

LOGO

3

3

1

1

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama