Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 07:59

Jarosław Narkiewicz nowym prezesem Rady Polonii Świata

Nowy prezes Rady Polonii Świata - Jarosław Narkiewicz z Litwy fot. Alicja Kuklińska

W wyborach na prezesa Rady Polonii zwyciężył Jarosław Narkiewicz z Litwy. W  Wilnie obraduje zjazd Rady Polonii Świata, a w sobotę wybrano nowe władze.

Jak dowiedział się „Dziennik Związkowy” od swoich korespondentów na zjeździe Rady Polonii Świata na Litwie, w skład nowego zarządu Rady Polonii Świata zostali wybrani: Aleksander Zając (Niemcy), Dominik Roszak (Kanada), Tadeusz Piłat (Szwecja), Bożena Kamiński (USA, KPA) oraz prezes RPŚ – Jarosław Narkiewicz (Litwa).

Polonijna Agencja Informacyjna (PAI) oświadczyła, że nowy lider RPŚ Jarosław Narkiewicz to wieloletni dyrektor polskiej szkoły w Szklarach (lit. Šklėriai, ros. Шклеряй), wieloletni poseł na Sejm z ramienia AWPL – ZChR, minister transportu i łączności w latach 2019 – 2020, obecnie pełniący funkcję wiceprezesa ZPL i wiceprezesa AWPL – ZChR.

Jak informuje Polska Agencja Informacyjna (PAP), od czwartku w Wilnie obraduje zjazd Rady Polonii Świata, zrzeszającej około 40 organizacji polskich i polonijnych, celem których jest reprezentowanie interesów Polaków rozsianych po świecie. W sobotę delegaci wybrali nowe władze Rady.

Czołowe hasło czterodniowych obrad brzmi „Wierni tradycji – gotowi na wyzwania XXI wieku”.

Teresa Berezowski z Kanady, przewodnicząca Rady Polonii Świata poprzedniej kadencji wskazała, że „polskie tradycje i obyczaje, kultura i język to wartości, które organizacje polonijne należące do Rady starają się zachować w swoich krajach”.

„Przyszłość jest w rękach naszej młodzieży. Musimy kontynuować pracę, aby była ona atrakcyjna dla naszej młodzieży, aby młodzież chciała działać i żyć z myślą, że jest się Polakiem” – powiedziała Berezowski.

„Największe wyzwanie forum i państwa działalności jest, by młodzież nie zatraciła polskości” – mówił Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przekazał on podziękowania prezydenta „za codzienną trudną pracę, służbę, misję, za wszystko, co państwo robicie, aby zachować w waszych organizacjach, w waszych krajach polskość, dobre imię o Polsce”.

Gośćmi honorowymi obrad są też wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, senatorowie Maria Koc i Wojciech Ziemniak, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

W ciągu pierwszych dwóch dni delegaci omówili tematy dotyczące młodzieży, harcerstwa, duszpasterstwa, oświaty i nauki, sportu i turystyki, kultury i folkloru, patriotyzmu i polskiego lobbingu.

W sobotę obrady poprzedziło złożenie kwiatów w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskim cmentarzu na Rossie oraz w polskiej kwaterze w Ponarach, w miejscu masowych mordów w czasie II wojny światowej.

Na zakończenie forum, w niedzielę, przewidziane są wyjazdowe sesje związane z historią Polski oraz polską kulturą ludową na Wileńszczyźnie. Delegaci wezmą udział m.in. w uroczystościach dożynkowych w Solecznikach.

Rada Polonii Świata łączy polskie organizacje z ponad 40 krajów na wszystkich kontynentach w celu reprezentowania wspólnych interesów Polonii i Polaków za granicą. Zjazd organizowany jest co pięć lat; po raz pierwszy odbywa się w Wilnie.

(Inf. wł., PAP, PAI)


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama