Pogoda wpływa na zużycie energii elektrycznej, które wzrasta przy ochładzaniu i ogrzewaniu domów i biznesów. Oszuści wykorzystują te warunki, aby wyłudzić od klientów pieniądze. Dzięki wskazówkom BBB konsumenci mogą uniknąć tych oszustw i zaoszczędzić sobie wielu problemów.
Skargi napływające do BBB Scamtracker odzwierciedlają wzrost oszustw związanych z dostarczaniem prądu. Skargi pochodzą od osób w różnym wieku, ale najwięcej zostało złożonych przez grupę demograficzną w przedziale od 18 do 54 roku życia.
Oszuści odnoszą większe sukcesy, jeśli uda im się przestraszyć ofiary lub stworzyć poczucie pilności sprawy. Niestety, oszustwa związane z energią elektryczną mają obie te cechy. Konsumenci i właściciele firm usłyszeli od oszustów, że muszą reagować natychmiast, bo inaczej zostanie im odcięty prąd. Oszuści żądają szybkiej zapłaty i zazwyczaj każą swoim ofiarom wysłać pieniądze w niekonwencjonalnej formie.
BBB przypomina, że przedstawiciele firmy energetycznej nigdy nie pojawią się u twoich drzwi bez umówienia się, chyba że konsument zadzwonił i sam o to poprosił. Zakłady energetyczne nie zadzwonią też i nie zażądają natychmiastowej zapłaty za rachunek, a już na pewno nie będą wymagać użycia karty lub mobilnej aplikacji płatniczej.
Ze zgłoszonych incydentów wynika, że oszuści kontaktują się z klientami telefonicznie, choć niektóre kontakty mogą być nawiązywane przez SMSy lub e-maile. Żądają płatności na konkretne konto pod groźbą natychmiastowego odłączenia usługi. Oszust instruuje klienta, aby skorzystał z mobilnej aplikacji płatniczej, takiej jak Cash App, QuickPay, Venmo lub Zelle, które często mają wyższe limity transakcji niż przedpłacone karty gotówkowe (pre-paid cash cards). W niektórych przypadkach oszust będzie fałszywie twierdził, że nie otrzymał płatności, więc ofiara przelewa pieniądze dwa lub trzy razy.
Wskazówki BBB pomagające rozpoznać oszustwo
- Pracownicy zakładów komunalnych nigdy nie zadzwonią ani nie przyjdą do domu lub firmy klienta, aby:
- prosić o bezpośrednią płatność za pomocą przedpłaconej karty gotówkowej, kryptowaluty, takiej jak Bitcoin lub aplikacji płatniczej innej firmy, takiej jak Cash App, QuickPay, Venmo lub Zelle,
- żądać natychmiastowej zapłaty,
- prosić o podanie numeru konta klienta, numeru Social Security, numeru prawa jazdy lub informacji bankowych.
2. Pracownicy zakładów użyteczności publicznej noszą uniform z logo firmy oraz w widocznym miejscu posiadają identyfikator firmy z logo i nazwiskiem pracownika.
3. Sprawdź informacje podane w e-mailu lub na stronach internetowych. Upewnij się, że odpowiadają danym firmy, z którą prowadzisz interesy. Zwróć uwagę na błędy w pisowni lub niewielkie zmiany.
4. Wykonaj telefon, aby sprawdzić, czy podejrzana wiadomość mailowa lub strona internetowa pochodzi z zaufanego źródła. Użyj numeru telefonu z osobistych rejestrów biznesowych lub oficjalnej strony internetowej firmy, a nie numeru podanego w e-mailu.
BBB prosi każdego, kto natknął się na oszustwo, aby zgłosił je do BBB Scamtracker, nawet jeśli nie stracił pieniędzy. Twoje zgłoszenie pomoże w ujawnieniu taktyk stosowanych przez oszustów.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.