Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 12:24
Reklama KD Market
Reklama

Przypadki choroby legionistów powiązane z polskim kościołem na przedmieściach

Przypadki choroby legionistów powiązane z polskim kościołem na przedmieściach
Parafia św. Alberta Wielkiego w Burbank fot. www.stalbertgreat.com

Obecność bakterii, która wywołuje chorobę legionistów potwierdzono w piątek, 2 września w wieży chłodniczej budynku kościoła św. Alberta Wielkiego w Burbank na południowo-zachodnich przedmieściach – podaje w komunikacie prasowym Departament Zdrowia Publicznego Illinois, a także proboszcz w liście do parafian. Uspokaja w nim, że nie ma ryzyka zakażenia, lecz parafianie, którzy zaobserwowali u siebie w ostatnim czasie objawy choroby, powinni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Illinois Department of Public Health wraz Stickney Public Health District w ostatnim czasie badały skupisko przypadków choroby w rejonie Burbank, których początki przypadają na okres od czerwca do sierpnia. Kilka przypadków było związanych z kościołem przy 8000 Linder Ave. w Burbank. Po inspekcji budynków i pobraniu próbek, testy wykazały obecność bakterii Legionella pneumophila S2-14 – która wywołuje chorobę legionisty – w niecce wieży chłodniczej.

„Wieża chłodnicza znajduje się na zewnątrz budynku kościoła i obsługuje tylko kościół, natomiast szkoła i inne budynki parafialne posiadają oddzielne systemy klimatyzacji. Wieża zawiera wodę, która wyprowadza ciepło z systemu chłodzenia. Woda ta przepływa przez zewnętrzną część wieży i nie wchodzi w kontakt z klimatyzowanym powietrzem wewnętrznym” – napisał w liście do parafian z 2 września ks. Mariusz Nawalaniec, proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego.

IDPH zawiadomił szpitale i kliniki w okolicy, aby przy diagnozowaniu pacjentów z charakterystycznymi objawami brali pod uwagę chorobę legionistów.

Kościół w pełni współpracuje na rzecz rozwiązania problemu wieży chłodniczej i powiadamianiu parafian o sytuacji – poinformował IDPH w oświadczeniu. Według listu proboszcza, zamieszczonego w języku angielskim i polskim na stronie internetowej parafii, „wyłączony został system chłodzenia kościoła, a parafia zgodnie z wytycznymi CDC wcieliła w życie plan naprawczy” i „aktualnie nie ma ryzyka zakażenia”. Jednocześnie ks. Nawalaniec apeluje do osób, u których występują objawy choroby, a które były w kościele w ciągu ostatnich 14 dni, aby skontaktowały się z lekarzem.

W rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” ks. Nawaleniec odesłał zainteresowanych do oficjalnego listu zamieszczonego na stronie internetowej parafii w wersji angielskiej i polskiej (przedruk poniżej), a w razie dodatkowych pytań – do Archidiecezji Chicago.  Do tego samego listu odesłał nas departament komunikacji Archidiecezji Chicagowskiej.

Choroba legionistów to rodzaj infekcji płuc, do której może dojść przy wdychaniu małych kropelek wody zawierających bakterię Legionella. Choroba nie przenosi się poprzez kontakt z innymi osobami.

Ogniska choroby są najczęściej związane z większymi budynkami posiadającymi skomplikowane systemy wodne, takimi jak hotele, szpitale, ośrodki opieki i statki wycieczkowe. Według IDPH bakteria może stać się zagrożeniem dla zdrowia, gdy rozprzestrzenia się w systemach wodnych stworzonych przez człowieka, takich jak hot tubs, wieże chłodnicze, zbiorniki z gorącą wodą, duże systemy hydrauliczne i ozdobne fontanny.

Choroba zwykle zaczyna się wysoką gorączką (102 do 105 stopni F), dreszczami, bólami mięśni, kaszlem i dusznościami. Symptomy pojawiają się zwykle dopiero około 10 dni po zakażeniu. Bakterie ze skażonej wody dostają się do płuc drogą kropelkową i powodują rzadkie, ale ciężkie schorzenie dróg oddechowych.

Większość zdrowych osób nie zachoruje na chorobę legionistów nawet po kontakcie z bakterią Legionelli. W grupie wysokiego ryzyka są osoby po pięćdziesiątce, palacze, osoby z chroniczną chorobą płuc lub słabym systemem immunologicznym.

Według władz, choroba legionistów ma charakter sezonowy – liczba zachorowań zwiększa się zawsze od czerwca do października. W Illinois ostatni wzrost miał miejsce latem 2021 roku – zdaniem władz do rozwoju bakterii przyczyniły się wówczas zamknięcia wielu budynków i związane z tym niższe zużycie wody. W całym 2021 r. zdiagnozowano 522 przypadków, a od początku 2022 roku do tej pory – potwierdzono 227.


Poniżej zamieszczamy w oryginale polską wersję listu proboszcza do parafian kościoła św. Alberta Wielkiego:

2 września 2022 r.

Drodzy Parafianie parafii św. Alberta Wielkiego,

Nasza parafia została powiadomiona przez Departament ds. Zdrowia Publicznego Illinois (Illinois Department of Public Health – IDPH), że inspekcja wieży chłodniczej budynku kościoła wykazała możliwą obecność w niecce wieży bakterii Legionella pneumophila S2-14, która wywołuje chorobę legionisty. Obecność bakterii Legionella pneumophila została potwierdzona w dniu dzisiejszym.

Wieża chłodnicza znajduje się na zewnątrz budynku kościoła i obsługuje tylko kościół, natomiast szkoła i inne budynki parafialne posiadają oddzielne systemy klimatyzacji. Wieża zawiera wodę, która wyprowadza ciepło z systemu chłodzenia. Woda ta przepływa przez zewnętrzną część wieży i nie wchodzi w kontakt z klimatyzowanym powietrzem wewnętrznym.

Natychmiast po tym, kiedy po raz pierwszy skontaktował się z nami IDPH, zastosowaliśmy środki ostrożności w ramach, których został wyłączony system chłodzenia kościoła, a parafia zgodnie z wytycznymi CDC wcieliła w życie plan naprawczy. W związku z tym aktualnie nie ma ryzyka zarażenia. Jednakże, jeśli masz jakiekolwiek z wymienionych poniżej objawów choroby legionistów lub rozwiną się one u Ciebie, zdecydowanie zalecamy, abyś zwrócił się do przedstawicieli służby zdrowia po uzyskanie wskazówek postępowania.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni pobytu w kościele wystąpiły u ciebie któreś z poniższych objawów, prosimy o wykonanie badań na obecność choroby legionistów i przekazanie lekarzowi niniejszego zawiadomienia. Choroba legionistów zwykle zaczyna się wysoką gorączką (102 stopnie F i dochodzi do 105 stopni F), dreszczami, bólami mięśni, kaszlem i dusznościami. We wszystkich przypadkach związanych z tą kwestią należy postępować zgodnie z zaleceniami pracowników służby zdrowia.

Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji, proszę zapoznać się z załączonym komunikatem IDPH. Proszę pamiętać, że bezpieczeństwo naszych parafian jest naszym najwyższym priorytetem stąd, jeśli masz pytania, prosimy nie zwlekać i skontaktować się z nami pisząc na adres: [email protected]. Dziękuję.

Z wyrazami szacunku,

Ks. Mariusz Nawalaniec

Proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama