Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:43
Reklama KD Market

Skutki emocjonalnego zaniedbania w dzieciństwie

fot. Unsplash.com

Anika miała wszystko, czego jej koleżanki mogły zapragnąć. Mieszkała w pięknym domu z basenem, ubrana w najdroższe sukienki, zawsze otoczona wianuszkiem koleżanek. Do szkoły przyjeżdżała w towarzystwie niani, która zawsze organizowała dla dziewczynek spotkania w domu. Na zewnątrz życie Aniki było godne pozazdroszczenia, ale czegoś istotnego brakowało. Nie miała miłości rodziców. Prawie ich nie widziała, bo oboje pracowali w znanej kancelarii prawniczej i tak naprawdę nie interesowało ich życie wewnętrzne ich jedynego dziecka. 

Zaniedbanie emocjonalne

O zaniedbaniu emocjonalnym dziecka mówi się wtedy, gdy nie dostaje ono odpowiedniej dawki miłości i uwagi od rodziców. Dotyczy to zarówno bliskości psychicznej, czyli przekonania, że jest się kochanym, wysłuchanym, wspieranym emocjonalnie; jak i bliskości fizycznej w postaci czułych gestów, przytulania, głaskania po głowie. Gdy rodzice nie poświęcają dziecku uwagi, nie zauważają jego potrzeb emocjonalnych, nie starają się zrozumieć jego punktu widzenia, nie słuchają, co mówi i młody człowiek nie rozwija się prawidłowo emocjonalnie. Niedostępność emocjonalna rodziców może wynikać z różnych sytuacji, między innymi, gdy rodzice nie są przygotowani, aby poświęcić czas dziecku, ze względu na intensywną pracę, wyjazdy lub z powodu własnych problemów z okazywaniem emocji. Czasem niedostępność wynika z uzależnienia, depresji, zaburzeń osobowości lub charakteru. Dzieci takich rodziców wyrastają na osoby z niską samooceną i rzadko potrafią rozpoznać i zrozumieć własne emocje dojrzewając.

Skutki zaniedbania emocjonalnego w dorosłym życiu

Rozpoznanie u siebie zachowań, które są skutkiem emocjonalnego zaniedbania w dzieciństwie bywa trudne, szczególnie dla osób, które same nie mogą rozpoznać swoich emocji. Jeszcze trudniej jest zdać sobie sprawę, że nasi idealni rodzice nie byli tak idealni i popełniali błędy, jak większość z nas. Oto kilka typowych reakcji:

  • Złość i rozczarowanie, gdy inni nie zauważają ważnych dla ciebie rzeczy, takich jak nowa fryzura, osiągnięcie w pracy, urodziny. Przychodzi wówczas myśl, że nikt nie dba, dla nikogo nie jesteś ważny. Czasem niezauważenie twojej fryzury oznacza po prostu niezauważenie jej przez otoczenie. Nie musi się to wiązać z tym, że jesteś nieważny. Ktoś mógł zapomnieć skomentować lub po prostu nie wiedział, jak to zrobić.
  • Uczucie opuszczenia i osamotnienie. Uczucie to narasta zazwyczaj podczas konwersacji z większą ilością ludzi i na spotkaniach towarzyskich. Osoby zaniedbane emocjonalnie w dzieciństwie odczuwają wykluczenie o wiele boleśniej, co przeszkadza im w budowaniu zdrowych przyjaźni. Mają problem z nawiązaniem głębszej relacji z drugą osobą. Ponieważ ich zdanie nie było szanowane w dzieciństwie, mogą mieć problem z otwarciem się na innych. Nie tylko sądzą, że ich opinie nie mają znaczenia, ale boją się je wypowiadać. Aby poradzić sobie z tym problemem, skup się na spędzaniu czasu wolnego z ludźmi, do których czujesz przynależność, a będziesz mógł o wiele łatwiej mówić co myślisz. Gdy inni wykluczają cię, zdaj sobie z tego sprawę, zaakceptuj, że jest to bolesne uczucie i zadzwoń do kogoś, kto jest dla ciebie dostępny emocjonalnie. Nie wpadaj w nurt samotności i poczucia, że nie ma ludzi, którzy chcą się z tobą przyjaźnić. 
  • Potrzeba naprawiania innych ludzi. Ta potrzeba wynika z twojej historii, chciałeś w dzieciństwie pomóc rodzicowi niedostępnemu emocjonalnie z powodu problemów psychicznych lub uzależnienia. Dzieci zwykle mają ogromne poczucie odpowiedzialności i potrzebę pomocy swoim niedojrzałym emocjonalnie rodzicom, nawet jeśli doświadczają przemocy z ich strony. To buduje cykl współuzależnienia, w którym dorosłe już dziecko ma potrzebę naprawienia kogoś bliskiego. Aby zwalczyć cykl współuzależnienia, pracuj nad swoimi granicami i zdaj sobie sprawę, że nie możesz dawać więcej niż bliska osoba jest w stanie wziąć. Musisz też zadbać o siebie.
  • Porównujesz siebie do innych. Częściowo jest to ludzkie i powszechne, szczególnie u młodych ludzi. Ale jeśli zauważysz, że robisz to ciągle – porównujesz swój wygląd, karierę, związki, do tego co widzisz w mediach społecznościowych to znak, że masz niską samoocenę i brak pewności siebie. Wobec tego, jeśli zauważysz, że porównujesz się bez przerwy z innymi, odłóż telefon i skup swoją uwagę w innym kierunku. Przypomnij sobie, że rzeczy nie zawsze wyglądają tak, jak je widzimy. Twoja historia jest inna, nie znaczy, że lepsza czy gorsza. Po prostu inna.
  • Potrzeba tłumaczenia się lub usprawiedliwiania ze swoich uczuć. Kiedy dziecko jest wychowywane w środowisku, które ignoruje, zawstydza lub karze za okazywanie emocji, uczy go to, że emocje są złe i nie można ich pokazywać. Stara się wówczas chować je głęboko lub ma potrzebę głośnego tłumaczenia się z nich, tak jakby nikt nie wierzył w ich prawdziwość. W takim przypadku, gdy zorientujesz się, że tłumaczysz się ze swoich uczuć, pamiętaj, że ty jesteś ich posiadaczem i nie musisz się nikomu tłumaczyć z tego, co czujesz.
  • Zaburzenia jedzenia i nadużywanie alkoholu. Zauważ, co czujesz, kiedy sięgasz po jedzenie lub alkohol. Pustka? Nuda? Jeśli chcesz wypełnić wewnętrzną pustkę jedzeniem lub alkoholem zgłoś się do terapeuty specjalizującego się w leczeniu tych zaburzeń. To pomoże ci zyskać samoświadomość i zrozumienie, dlaczego i przed czym uciekasz. 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama