Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 08:59
Reklama KD Market

Praca kierowcy ciężarówki – w teamie czy solo?

Praca kierowcy ciężarówki – w teamie czy solo?
fot. 123RF

Większość społeczeństwa o zespołowej pracy (team work) kierowców ciężarówek słyszała jedynie z mglistych opowieści. Dlatego też poniżej podajemy twarde fakty, za i przeciw, które pomogą zrozumieć specyfikę wykonywania tego zawodu w takiej właśnie formie.

Zawód kierowcy ciężarówki należy do wyjątkowych, zarówno w swojej formie, jak i odpowiedzialności. Kandydaci na przyszłych operatorów czterdziestotonowych kolosów zazwyczaj już przed zdaniem egzaminów decydują się, czy chcą jeździć „na lokalu”, czy raczej ruszą w Amerykę pokonując tysiące mil tygodniowo. Jeżeli wybiorą drugą opcję, muszą sobie również zadać pytanie, czy chcą jeździć solo i większość zawodowego życia spędzać w izolacji, czy może jednak preferują pracę zespołową w tzw. teamie.

Ludzie decydujący się na jazdę w teamie z reguły uciekają przed samotnością, która z kolei nie przeszkadza nielicznej grupie introwertyków, którzy do szczęścia nie potrzebują towarzystwa.

Jak wygląda praca w teamie?

Team truck driving oznacza, że dwóch kierowców mieszka i pracuje na kilku metrach kwadratowych kabiny ciężarówki. Prowadzą pojazd na zmianę. Kiedy jeden pracuje, drugi odpoczywa, czy to w kabinie sypialnej, czy też na siedzeniu pasażera. Oznacza to, że towar może być dostarczony do miejsca przeznaczenia szybciej, praktycznie bez straty czasu. Wiele firm transportowych preferuje teamy, gdyż zwiększają one wydajność. Ta sama ciężarówka okupowana przez team jest w stanie pokonać dwa razy większą ilość mil aniżeli kierowca solo, który po 11 godzinach jazdy musi odpoczywać.

Rodzaje teamów

Z doświadczenia wiemy, jak ciężko jest dobrać odpowiednią parę ludzi, aby tworzyli idealny team. Oto kilka przykładów teamów najbardziej sprawdzonych:⁃ team małżeński⁃ team przyjaciół⁃ team rodzic/dziecko (zazwyczaj ojciec/syn)⁃ team składający się z rodzeństwa⁃ team składany. Niektóre firmy starają się dopasować osobowości kierowców, jednak jest to bardzo trudne. Bardzo często takie„związki” rozpadają się już po pierwszej wspólnej trasie.

Plusy i minusy pracy w teamie

Plusy:⁃ Szanse na lepszą pracę, wyższe zarobki. Ze względu na obowiązkowe limity godzin pracy firmy transportowe preferują zatrudniać teamy, gdyż w ciągu dnia mogą one pokonać więcej mil.⁃ Bardzo często firmy transportowe kuszą odpowiednich kandydatów wysokimi bonusami za podjęcie współpracy.⁃ Dla nowicjuszy w zawodzie, jazda w teamie z doświadczonym kierowcą to szansa na szybsze i bezpieczniejsze zdobycie doświadczenia.⁃ Doświadczony kierowca-instruktor za dzielenie się wiedzą z reguły otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.⁃ Wyższe zarobki. Mimo że partnerzy dzielą się zarobkami po połowie, to jednak sumując wszystkie mile, robią ich więcej „na głowę” aniżeli kierowca solo. Statystyki firmy ZipRecruiter z czerwca tego roku podają, że team truck driver w Stanach Zjednoczonych zarabia średnio 90 414 dolarów rocznie.

Minusy:⁃ Dłuższe rozłąki z najbliższymi. Teamy bardzo często pracują non-stop‚ przez parę tygodni z rzędu.⁃ Dla wielu kierowców przeszkodą nie do pokonania jest problem z zaśnięciem, kiedy pojazd jest w ruchu. A nawet jeśli kierowca nie ma problemu z zaśnięciem podczas jazdy, to jakość snu pozostawia dużo do życzenia.⁃ Dzielenie się kontrolą i zaufaniem. Jeśli jeden z kierowców posiada dominujący charakter. to taka praca prawdopodobnie nie jest dla niego. Również brak zaufania w umiejętności prowadzenia ciężarówki przez partnera to ciągły stres, który może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama