Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 02:59
Reklama KD Market

Niedopompowane opony a oszczędności

Niedopompowane opony a oszczędności
fot. Depositphotos.com

W dobie szalejącej inflacji, kiedy ceny paliw osiągnęły historyczne szczyty, każdy posiadacz samochodu spalinowego powinien poszukiwać najtańszych metod eksploatacji. Identyczne reguły dotyczą firm transportowych, których ciężarówki spalają tysiące galonów diesla tygodniowo.

Specjaliści w temacie zużycia paliwa wskazują na jeden z czynników, który często umyka uwadze użytkowników dróg, a który może znacznie poprawić ekonomię jazdy. Według Amerykańskiego Departamentu Energii (U.S. Department of Energy) niedopompowane opony mogą obniżać ekonomię jazdy o 0,2 procenta na każdy brakujący 1 PSI (Pounds per Square Inch – ciśnienie w oponach podaje się najczęściej w funtach na cal kwadratowy).

Według jednej z najbardziej znanych firm produkujących opony, Michelin, około 10 proc. firm zaniedbuje kontrolę ciśnienia opon. Ciężarówki operują na niedopompowanych kołach, z czego 5 proc. aż 20 PSI poniżej zalecanego minimum.

Również raport przedstawiony przez TMC (Technology & Maintenance Council) potwierdza przedstawione statystyki, wyliczając, że ciśnienie zaniżone tylko o 10 PSI to wydatki na paliwo wyższe o 1 proc.

Kolejny producent opon, Continental, na przełomie ostatnich 10 lat przeprowadził inspekcje na terenie U.S. i Kanady, podczas których kontrolowano kondycję oraz ciśnienie powietrza w oponach. Z pozyskanych danych wynika, że 39 proc. opon na osi sterującej, 34 proc. opon na osi napędowej i 33 proc. opon na przyczepie było w jakimś stopniu niedopompowanych.Oprócz tego że powietrze samoistnie przedostaje się przez struktury gumy (w granicach od 1 do 3 PSI miesięcznie), jest jeszcze kilka innych przyczyn utraty ciśnienia. Najczęstsze z nich to:

⁃ mikro przebicia, uwalniające powietrze z opony w bardzo wolnym czasie⁃ nieszczelne wentyle⁃ brak nakładek na wentyle⁃ uszkodzone felgi⁃ zła technika zakładania opon na felgi⁃ i prawdopodobnie najczęstsza przyczyna: spadek temperatury. Każde 10 stopni obniżki temperatury to utrata od 1 do 2 PSI.

Jeżeli przekonaliśmy naszych czytelników do systematycznego kontrolowania ciśnienia opon (przynajmniej raz na dwa tygodnie), to musimy również przypomnieć, że czas pomiaru ma również ogromne znaczenie. Pomiar ciśnienia powinien być dokonywany na tzw. zimnym kole. Co przez to rozumiemy?

Że opona miała czas „ostygnąć” po ostatnim użytkowaniu, co zazwyczaj zabiera od trzech do czterech godzin. Dodatkowo należy się upewnić, że nie zgubiliśmy nakładek na wentyle, gdyż chronią one przed uszkodzeniem wentyli drobnymi odłamkami (cementu, asfaltu, szkła itd.).

Reasumując, warto zrobić krótką analizę, która może zmobilizować niedowiarków do akcji.W USA rocznie ciężarówka pokonuje średnio 45 tys. mil, spalając średnio 5,6 galona na milę, co podsumowując daje 8 035 galonów rocznie.

W lipcu 2022 roku średnia cena galona diesla wyniosła 5,74 dol. Mnożymy 8035 razy 5,74 dol., co daje niebagatelną kwotę 46,125 dol. 1proc. od 46 125 dol. to 461 25. Gdybyśmy przez rok czasu operowali ciężarówką na niedopompowanych oponach i to tylko o 10 PSI, 461 dolarów poszłoby w powietrze. I to tylko przy udziale jednego pojazdu!

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama