Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 19:14
Reklama KD Market

Przyznano pierwsze stypendium im. Jacka Rudnickiego, który padł ofiarą przemocy w centrum Chicago

Przyznano pierwsze stypendium im. Jacka Rudnickiego, który padł ofiarą przemocy w centrum Chicago
Specjalne stypendium dr. Rudnickiego odebrała w imieniu Calyn Brumley przedstawicielka PD Memorial Foundation

Uroczystość wręczenia stypendiów ufundowanych przez Związek Lekarzy Polskich i prof. Marka Rudnickiego w MPA

Pamiątkowa fotografia z niedzielnej uroczystości

Związek Lekarzy Polskich wręczył doroczne stypendia 26 czerwca na uroczystości w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. W tym roku po raz pierwszy przekazano również specjalne stypendium ufundowane przez znanego polonijnego lekarza i działacza społecznego prof. Marka Rudnickiego, nazwane imieniem jego syna, który został zastrzelony podczas rabunku samochodu w centrum Chicago.

Wręczenie stypendiów dla studentów wydziałów medycyny, stomatologii i weterynarii to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Związku Lekarzy Polskich (Polish American Medical Society) w Chicago. Tradycyjnie uroczystość odbyła się w Muzeum Polskim w Ameryce. Prof. Ewa Radwańska, członek komisji przyznającej nagrody, przypomniała genezę stypendium. – Pomysł narodził się 20 lat temu. Do tej pory uhonorowaliśmy ponad dwustu młodych ludzi i przekazaliśmy ponad dwieście tysięcy dolarów. Co roku jest to inna liczba osób otrzymujących stypendia, zależna od ilości zgłoszeń napływających do komisji.

Przybyłych gości przywitał prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Piotr Brukasz. Podczas krótkiego wystąpienia skierował słowa podziękowania do obecnej podczas uroczystości dyrektor zarządzającej muzeum Małgorzaty Kot i dyrektora Ryszarda Owsianego za współpracę i przychylność trwającą już od lat. Evelyn Konsur, prezes Zarządu Młodych Lekarzy (Junior PAMS), przedstawiła zebranym działalność organizacji, zapraszając jednocześnie wszystkich chętnych do współpracy.

W krótkim przemówieniu gość honorowy uroczystości, wicekonsul RP w Chicago Jacek Bryniak, podziękował za zaproszenie i do nagrodzonych skierował słowa zachęty do dalszej pracy i rozwoju.

Kornelia Król, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, przedstawiła sprawozdanie ze spotkania ich członków w Wilnie. Obecny na naradzie na Litwie dr Piotr Brukasz w swojej przemowie także nawiązał do problemów lekarzy polskiego pochodzenia działających w FPOM. 

Na niedzielnym spotkaniu po raz pierwszy wręczono stypendium ufundowane przez znanego polonijnego lekarza, społecznika i działacza politycznego Marka Rudnickiego. W lutym bieżącego roku syn doktora Rudnickiego, Jacek, został zastrzelony w Chicago na Michigan Ave, jednej z najpiękniejszych ulic świata. Podczas emocjonalnego przemówienia do zgromadzonych gości dr Rudnicki powiedział: – W moich najgłębszych myślach nie przypuszczałem, że będę tutaj dzisiaj przed wami stał i mówił o fundacji założonej przez moją rodzinę. Po tragicznej śmierci naszego syna postanowiłem wraz z żoną Joanną utworzyć fundację wspierającą dzieci funkcjonariuszy policji, którzy zginęli lub odnieśli ciężkie obrażenia podczas służby – wyjaśnił. 

Ta specjalna stypendialna nagroda trafiła do Calyn Brumley, której ojciec w roku 2002 został ciężko ranny podczas służby. Radiowóz, którym kierował podczas pościgu, wszedł w kolizję z innym pojazdem. Na prośbę fundatorów nagrodzoną osobę wskazała organizacja Chicago Police Department Memorial Foundation. Warunkiem otrzymania stypendium było, aby kandydat był studentem medycyny lub uczniem szkoły medycznej. W imieniu laureatki przebywającej na praktyce w Argentynie nagrodę odebrała działaczka Chicago Police Memorial Foundation – Don Doylan.

Tegoroczne nagrody Związku Lekarzy Polskich w Chicago, podobnie jak w latach poprzednich, wręczyła stypendystom prof. Ewa Radwańska wraz z asystującym jej prezesem doktorem Piotrem Brukaszem. Trafiły one do następujących wybitnych studentów: Julia Helena Walczak, Jan Roman Radliński, Claudia Radek, Adrian Pierzchanowski, Kajetan Joachim Ochwat, Dawid Macierowski, Megan Kimberly Kalinowski, Paul Henri Groshenaud i Stephanie Gacek. Ta ostatnia, zapytana, dlaczego wyróżnienie trafiło także na jej ręce, powiedziała: – Kiedy zaczął się ukraiński kryzys, cała nasza studencka grupa zjednoczyła się jeszcze bardziej do działania. Nie patrzyliśmy na starszą generację, ale my, jako młodzi, chcieliśmy dołożyć swoją cegiełkę i mieć wpływ na pomoc poszkodowanym. Myślę, że także moje osiągnięcia akademickie pomogły mi w otrzymaniu tego stypendium – stwierdziła.

Wielu stypendystów z powodu obowiązków naukowo-zawodowych czy pobytu poza granicą nie mogło osobiście uczestniczyć w odebraniu nagród. W ich imieniu dyplomy odebrali rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo. Pomimo nieobecności nagrodzonych organizatorzy zadbali o przedstawienie sylwetki każdego z nich. Na potężnym ekranie zaprezentowano każdego z laureatów tegorocznych wyróżnień.

Związek Lekarzy Polskich, wręczając stypendia, ma przekonanie, że wspierając adeptów medycyny, mobilizuje ich do podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz motywuje do wzmożonej działalności społecznej na rzecz Polonii. Stypendium ufundowane przez rodzinę profesora doktora Janusza Rudnickiego ma szczególne znaczenie. Docenia dzieci, które ucierpiały tylko przez to, że ich rodzice, służąc w szeregach stróżów prawa miasta Chicago, stały się ofiarami miejskiej przestępczości.

Policja chicagowska kontynuuje śledztwo w sprawie zastrzelenia Jacka Rudnickiego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama