Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 16:25
Reklama KD Market
Reklama

Milwaukee Avenue już oficjalnie Korytarzem Polskiego Dziedzictwa

Milwaukee Avenue już oficjalnie Korytarzem Polskiego Dziedzictwa
Na zdjęciu uczestnicy uroczystości, z lewej jej gospodarze: prezes MPA Richard Owsiany i Micheline „Misia” Jaminski, wiceprezes PRCUA i skarbnik Kongresu Polonii Amerykańskiej
fot. Łukasz Dudka

Ustawa mianująca chicagowską Milwaukee Avenue „korytarzem polskiego dziedzictwa” – Milwaukee Avenue Polish Heritage Corridor – została podpisana w zeszłym tygodniu bez rozgłosu przez gubernatora Illinois J. B. Pritzkera. Konferencja prasowa honorująca tę nową, historyczną trasę odbyła się w czwartek 16 czerwca w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce.

Pomysłodawcą inicjatywy był Daniel Pogorzelski, historyk, działacz polonijny i obecnie kandydat na powiatowy urząd komisarza w wydziale gospodarki wodnej w metropolii chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, MWRD), który chciał, aby Polacy podobnie jak inne nacje – Latynosi czy Chińczycy – mieli własny rejon na mapie aglomeracji chicagowskiej.

Konferencja została zorganizowana przez Delię Ramirez, wnioskodawczynię ustawy (House Bill 5581) w legislaturze, demokratyczną posłankę stanową i kandydatkę na kongresmenkę z 3. okręgu. Konferencja odbyła się w Muzeum Polskim w Ameryce, ponieważ historyczna trasa ma swój początek właśnie w rejonie Polonijnego Trójkąta i Polskiego Muzeum w Ameryce. Honory gospodarzy MPA sprawowali prezes placówki Richard Owsiany i Micheline „Misia” Jaminski, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (PRCUA), a zarazem skarbnik Kongresu Polonii Amerykańskiej (PAC).

„Polski korytarz” wzdłuż Milwaukee Ave. zaczynać się będzie przy Sangamon Street w rejonie River West, a kończyć na poziomie Greenwood Road w Niles na północno-zachodnich przedmieściach. To właśnie tą trasą, wzdłuż ulicy Milwaukee, przemieszczali się na przestrzeni ostatnich 150 lat polscy imigranci i Amerykanie polskiego pochodzenia wraz ze swoimi biznesami.

Ulica Milwaukee przecina wiele dzielnic licznie zamieszkiwanych przez społeczność polską, zarówno historycznie, jak i dziś, takich jak Trójkąt Polonijny w Wicker Park i Bucktown, Jackowo i Władysławowo w dzielnicy Avondale, Portage Park, Jefferson Park, Edison Park, aż po Niles, gdzie ponad 16 proc. dzisiejszych mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie.

Uhonorowanie chicagowskiej Polonii jest częścią szerszej inicjatywy świętowania dziedzictw kulturowych różnych grup etnicznych zamieszkujących Chicago. Zapisy w ustawie przewidują pomoc finansową na rozwój biznesu.

Wsparcia w procesie tworzenia i akceptacji projektu ustawy udzielili polscy działacze i organizacje, m.in. Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC) z prezes Iwoną Filipiak oraz Muzeum Polskie w Ameryce z prezesem Richardem Owsianym, którzy przemawiali na konferencji prasowej. W spotkaniu w Muzeum wzięli również udział senator stanowa Cristina Pacione-Zayas i posłanka stanowa Lindsey LaPointe. Miał również uczestniczyć senator stanowy Robert Martwick, ale nie przybył.

Bogdan Pukszta, dyrektor wykonawczy PACC w lutowej rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” mówił, że ustawa pomoże pobudzić rozwój gospodarczy, turystykę i zachowanie polskiego dziedzictwa w rejonie Milwaukee Avenue na pożytek zarówno mieszkańców Illinois, jak i turystów, w tym z Polski.

Z kolei Ryszard Owsiany rozmawiając wczoraj z naszą gazetą wyraził nadzieję, że na trasie całego korytarza Milwaukee Avenue pojawią się odpowiednie oznakowania łącznie z herbami polskich miast oraz że władze stanu i lokalne znajdą na ten cel odpowiednie fundusze.

Na konferencji prasowej zapowiedziano konkurs plastyczny na desygnowanie graficzne Milwaukee Avenue Polish Heritage Corridor.

Współpraca:

Alicja Otap[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama