Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:52
Reklama KD Market

Polonijna „Królowa śniegu” – opowieść o przyjaźni i nadziei

Polonijna „Królowa śniegu” – opowieść o przyjaźni i nadziei

Premiera spektaklu „Królowa śniegu”, na podstawie znanej baśni  duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, a według scenariusza i w reżyserii Kingi Modjeskiej, odbyła się 5 czerwca 2022 roku w chicagowskim teatrze Stahl Family Theater. Imponujący sukces przedstawienia zapowiada cykl interesujących wydarzeń teatralnych.

Przed premierą Kinga Modjeska w imieniu Teatru Scena Polonia, Studia Teatralnego Modjeska i Centrum Ekspresji Artystycznej „Szepty” Małgorzaty Skrzypkowskiej i Ewy Tyrawy powitała widzów, głównie dzieci, rodziców i nauczycieli ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. 

Kinga Modjeska poprosiła najmłodszych, żeby podczas przedstawienia nie płakali, zapewniając, że historia o przyjaźni pomiędzy dwójką małych dzieci, chłopcu o imieniu Kaj (Marcin Kowalik) i dziewczynce Gerdzie (Edyta Luckos), będzie miała dobre zakończenie i historia ta wyjaśni, dlaczego Królowa Śniegu (Ewelina Małgorzata Zieliński ) wyrosła na okrutną, bezwzględną i zimną władczynię.

Przygotowana przez Kingę Modjeską adaptacja tekstu Hansa Christiana Andersena to refleksja nad współczesnością, wyrażająca nadzieję na uzdrowienie otaczającej nas rzeczywistości. Postać małej Astrydy – którą grała Lenka Burzynski  – ukazuje przyczyny przemiany w złą i okrutną  Królową Śniegu, zaś późniejszy odruch serca zimnej władczyni pozwala widzowi odzyskać wiarę w dobro ludzkie i nadzieję na lepszą przyszłość.

– Sięgnęłam po baśń Andersena ze względu na podróż Gerdy, która poszukuje Kaja i na historię Królowej Śniegu. Królowa Śniegu wyrosła na bezwzględną i okrutną władczynię. Tłumaczymy to małą Astrydą. To jest bardzo charakterystyczne dla współczesnych czasów.  Dzieci z siebie szydzą, popychają się. Dlatego w tym spektaklu postanowiłam dopisać taką małą scenę o bullyingu. Maleńka Astryda wyrasta na bezwzględną Królową Śniegu. Królowa Śniegu dostała drugą szansę odrodzenia i stąd scena finałowa pomocy, uzdrowienia Kaja – opowiadała po spektaklu Kinga Modjeska.

Lenka Burzynski, która solo zaprezentowała „Piosenkę zimową” jest studentką  Studia Teatralnego Modjeska, gdzie od kilku lat uczy się aktorstwa. Od roku pobiera też lekcje śpiewu.

Studio Teatralne Modjeska, prowadzone przez Kingę Modjeską, łączy talent i energię uczniów z profesjoalizmem nauczycieli.  Kiedy Teatr Scena Polonia występuje dla dzieci w produkcji uczestniczą studenci, również ci najmłodsi. W ten sposób ich występ staje się wspólną prezentacją dzieci i dorosłych, studentów i profesjonalistów, co pozwala najmłodszym uczyć się od starszych, naśladować ich w tym, w czym są najlepsi.

Inspiracją do scenografii (Piotr Wołodkowicz) były multimedialne obrazy ze  świata baśni Andersena z wizerunkiem grających w sztuce aktorów (Cezary Kotarski). 

Dominującym kolorem była biel zimy przełamana srebrnymi płatkami śniegu, spadającymi z bajkowego nieba w wir niezwykłych, baśniowych wydarzeń. Na scenicznych deskach hulała szeleszcząca zamieć. Ze sceny uderzał grad białych, wełnianych kul wycelowanych w publiczność ilustrujący radosne zimowe figle i zabawy w śnieżki. 

Publiczność oczarowały stroje aktorów (Joanna Kapuścieńska, Anna Gradulski). Śnieżynki wystąpiły  w sukienkach lśniących srebrzysto-białymi płatkami śniegu, w oświetlonych iluminacją drobniutkich lampek pelerynkach. Wyraziste kruki zaprezentowały się w czarnych narzutkach oraz zakrywających oczy maskach. Tłem muzycznym były znane dziecięce piosenki o zimie. Serce publiczności skradły maluchy, które rozpoczęły przedstawienie i  wystąpiły w nim wielokrotnie tańcząc i śpiewając. Burzą oklasków zostali nagrodzeni dorośli tancerze w weneckich maskach.

Optymizmem napawały mądre opowiadania babci (Grażyna Kwintal), a refleksji przydała postać wiedźmy (Małgorzata Kwaśniewicz).  Godzinny spektakl skłaniał widzów do wielu przemyśleń o miłości, przyjaźni i jedności, które powinny nas wszystkich łączyć, bez względu na wiek. 

 „Królowa Śniegu” według scenariusza i w reżyserii Kingi Modjeskiej wystawiona została po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w roku, w którym Teatr Scena Polonia obchodzi 10-lecie działalności artystycznej. Spektakl odniósł ogromny sukces, co potwierdziła nie tylko wyprzedaż biletów na dwa tygodnie przed premierą, ale przede wszystkim entuzjastyczna publiczność szczelnie wypełniająca salę.

Spektakl zostanie powtórzony we wrześniu dla uczniów szkół polonijnych, zaś w grudniu zostanie wystawione „Betlejem dla świata”. Do udziału w tym ostatnim projekcie zostaną zaproszone różne grupy i narodowości. 

Premiera „Królowej Śniegu” w Chicago, 5 czerwca 2022 Scenariusz i reżyseria – Kinga ModjeskaMultimedia – Kinga Modjeska, Cezary KotarskiKostiumy – Joanna Kapuścieńska, Anna GardulskiScenografia – Piotr WołodkowiczNagłośnienie, oświetlenie – Panda Super MediaMake up – Iwona Holysz, Mariola Urbanek Współpraca – Andrzej Dylewski, Ulala Production Obsługa techniczna – Paweł Szeliga, Steve OlivieriWystąpili :Królowa Śniegu – Ewelina Małgorzata Zieliński Gerda – Edyta Luckos Kaj – Marcin Kowalik Babcia – Grażyna Kwintal Wiedźma – Małgorzata Kwaśniewicz Orszak Królowej Śniegu – Centrum Ekspresji Artystycznej SzeptyKruki, Śnieżynki – Studio Teatralne Modjeska Astryda – Lenka BurzynskiŚnieg – Tomasz Maternowski


DAR_1965

DAR_1965

DAR_1963

DAR_1963

DAR_1956

DAR_1956

DAR_1954

DAR_1954

DAR_1947

DAR_1947

DAR_1946

DAR_1946

DAR_1943

DAR_1943


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama