Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:01
Reklama KD Market

Twórcza Dusza Cecylii Rożnowskiej obecna na sali… Koncert Jubileuszowy 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Polonia

Twórcza Dusza Cecylii Rożnowskiej obecna na sali… Koncert Jubileuszowy 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Polonia

Publiczność licznie dopisała i w czasie dwugodzinnych występów spontanicznie przerywała gromkimi oklaskami kolejne suity taneczne i wzruszające pieśni. Trudno uwierzyć, że popularny w USA i za granicą Zespół Polonia ma już 35 lat! Jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Polonia” odbył się w niedzielę 5 czerwca br. w imponującej sali koncertowej McAninch Arts Center w DuPage College w  podchicagowskim Glen Ellyn 

Niedzielny koncert utkwi z pewnością w pamięci rodziców młodych tancerzy, ich gości, honorowych przedstawicieli Konsulatu RP, polonijnych organizacji i chicagowskich polityków obecnych na sali, a  między innymi: wicekonsul Agata Grochowska, Jim Robaczewski – Prezes PRCUA (organizacji pod patronatem, której działa Polonia), Mirosław Niedziński – prezes wydziału stanowego KPA , Kasia Leśny – rezes LMP, Urszula Gawlik wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Anna Sokolowski – członek Zarządu Muzeum Polskiego, Związek Młodych Lekarzy Polskich, Lusi Bucki i Robert  Musiałowicz  – Związek   Harcerstwa Polskiego, Ewa Ruminska – Związek Klubów Polskich itd.

Szczególnie miłym akcentem było przybycie na koncert i osobiste gratulacje dla Polonii od  przedstawicieli zespołów artystycznych z Chicago oraz Dolina z Minnesoty. 

Druga część koncertu rozpoczęła się od wystąpienia dr Willy’ego Wilsona, chicagowskiego filantropa, kandydata na burmistrza miasta Chicago, który stał się ostatnio sławny z darmowych benzyny. Dr Wilson serdecznie gratulował osiągnięć nie tylko Zespołowi Polonia, ale również całej społeczności Polaków w Chicago.

Dyrektor Zespołu Polonia, Anna Krysińska, z głębokim wzruszeniem oznajmiła, że tegoroczny koncert jubileuszowy poświęcony jest pamięci założycielki zespołu – zasłużonej i utalentowanej śp. Cecylii Rożnowskiej, która zmarła w ubiegłym roku w wieku 92 lat, kończąc ponad 70-letnią karierę jako choreograf i kochany przez wszystkich pedagog. Twórcza dusza założycielki była obecna na sali podczas koncertu. Jej pamięć uczcił krótki film dokumentalny, w którym młodzież z Polonii mówiła o ogromnej  inspiracji i życiowej mądrości pani Cecylii Rożnowskiej jaką przekazała swoim wychowankom. Młodzi tancerze z Polonii wspominali niezapomniane chwile prób i podróży podczas, których pełna pasji Cecylia Rożnowska dzieliła się z nimi miłością do ziemi ojczystej, polskiego języka i kultury ludowej, której była wyjątkowym wielbicielem i znawcą. Anna Krysińska, dyrektor zespołu, jest córką założycielki i kontynuatorką tradycji Polonia Ensemble. Za zasługi dla kultury polskiej za granicą otrzymała w ostatnich latach wiele wysokich odznaczeń państwowych od rządu polskiego. Wnuczka pani Cecylii Rożnowskiej, Jaclyn Krysiński, która od dziecka tańczy i śpiewa w Polonii, jest dziś dyrektorem artystycznym zespołu. Obie panie, Anna i Jaclyn gorąco dziękowały podczas koncertu  instruktorom zespołu bez których „Polonia nie wzniosłaby się na obecny poziom artystyczny”. A rzeczywiście kunsztu artystycznego można tancerzom i muzykom Polonii pozazdrościć. 

Bogaty arsenał kostiumowy  zespół może zawdzięczać wspaniałym rodzicom: Agnieszka Woźny, Teresa Sowa, Ewa Wszołek, Edyta Mosz,Halina Zgiet, Renata Kraśnicka  i wielu, wielu innym. 

Wszystkimi przygotowaniami koordynowała niezastąpiona Dorota Romek, biletami Agnieszka Bazula. Media reprezentował Artur Partyka i Andrzej Brach.

Na imponującej świetną akustyką i przestrzenią scenie McAninch Arts Center tancerze Polonii pokazali wiele tańców, których nauczyli się przez lata wielogodzinnych prób i występów. W czasie niedzielnego koncertu ponad 150 tancerzy dało z siebie wszystko, a reżyserzy przedstawienia wprawili w podziw zaskoczoną rozmachem koncertu publiczność. Koncert rozpoczęły wszystkie grupy Polonii (od czterolatków do studentów uniwersyteckich) dumnym polonezem „Piękna Nasza Polska Cała”. Dwujęzyczną konferansjerkę ze swadą prowadzili Dorota Wójcik i Marek Dobrzycki. W programie znalazły się piękne tańce i przyśpiewki ze wszystkich regionów Polski. „Od Tatr do Bałtyku”. Nie zabrakło tańców z przedwojennej Warszawy i czysto amerykańskiego swinga. Publiczność do łez wzruszyła piosenka ludowa „Kraj Rodzinny Matki Mej” o tęsknocie do rodzinnej Polski. Organizatorzy koncertu nie ograniczyli się do zbioru pojedynczych regionalnych pieśni i tańców. Większość regionów Polski pokazana była w formie suit-grup tańców regionalnych w zachwycających ręcznymi haftami, jakością materiału i kolorytem strojach ludowych. Świetna choreografia, atletyczne wręcz zdolności tancerzy, koordynacja ruchu i przepych kostiumów w Suicie Rzeszowskiej, Kaszubskiej, Górnośląskiej, Spiskiej i Warmińskiej wprawiły publiczność w świetny humor, a oklaskom do rytmu znanych melodii nie było końca. Tańcom i pieśniom towarzyszyła pełna ludowa kapela pod dyrekcją Mieczysława Dziś, który od początku założenia zespołu z pasją, talentem i zawodowym przygotowaniem muzycznym prowadzi Polonię od strony wokalnej i akompaniamentu. 

Przygotowanie dwugodzinnego koncertu z udziałem 150 tancerzy i muzyków, ponad 500 kompletów różnobarwnych kostiumów to nie lada przedsięwzięcie artystyczne i organizacyjne dla grupy zawodowców, a przecież Polonia to zespół młodzieży chicagowskiej, która uczyła się na próbach po szkole i po pracy. Za cudownym rozwojem zespołu stali zawsze bezgranicznie oddani i bezinteresowni rodzice oraz grono młodych instruktorów, którzy tańczyli w Polonii od dziecka, a dziś rozwijają swoje kariery w kierunkach medycznych, finansowych, nauczycielskich i innych.  To oni przygotowują choreografie i zajęcia wszystkich grup tanecznych. Do nich należą Jaclyn Krysiński, Magdalena Rozko, Nicole Romek i Nina Romek , Emilia Wojciak . Dyrektor Polonii- Anna Krysinski  gorąco dziękowała po koncercie tej właśnie grupie młodych  twórców sukcesu  Koncertu Jubileuszowego Polonii. Z zespołem współpracuje  także   choreograf Iwona Puc oraz nowy nabytek pedagogiczny Andrzej Kraśnicki. 

Jak podkreśliła dyrektor Anna Krysińska, „nie sztuka pracować z doświadczonymi tancerzami, którzy przychodzą do zespołu z przygotowaniem, sztuka to wykształcić pokolenie dobrych tancerzy, którzy będą chcieli z pasją przekazywać to, czego się nauczyli następnym pokoleniom”. Pedagogiem, która potrafiła stworzyć taki model w zespole była śp. Pani Cecylia Rożnowska, utalentowany inspirator i serdeczny przyjaciel młodzieży z Polonii. To ona swoim dowcipem, gawędziarskim talentem, serdecznością i zawodową wiedzą choreografa dopingowała do pracy polonijną młodzież przez 35 lat. Spadkobiercami Jej pracy są dziś nie tylko córka, wnuki i grupa świetnych instruktorów, ale też cała rzesza młodzieży z Zespołu Polonia. 

Niech następne lata przyniosą niezliczone okazje do koncertów i podróży po świecie. Sto lat dla Zespołu Pieśni i Tańca Polonia!

WWW: www.ploniaensemble.com 

Facebook: www.facebook.com/poloniaensemble

Tekst: Jolanta Dylewska

Zdjęcia: Artur Partyka, arch. Zespołu Polonia

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama