Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 21:32
Reklama KD Market
Reklama

Zakaz „broni widmo” w Illinois z podpisem gubernatora

Zakaz „broni widmo” w Illinois z podpisem gubernatora
Gubernator J.B. Pritzker fot. Governor JB Pritzker/Facebook

Gubernator J.B. Pritzker w środę podpisał ustawę delegalizującą „broń widmo” w naszym stanie. Illinois tym samym stało się 12 stanem w kraju, ale pierwszym na Środkowym Zachodzie (Midwest), który wprowadził zakaz tzw. „ghost guns”.  Administracja prezydenta Bidena także wprowadza nowe przepisy, które mają pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się tego typu broni.

Broń widmo, bez numerów seryjnych, bardzo często jest składana z części dostępnych np. w internecie i przerabiana na karabiny (broń szturmową), których posiadanie powinno podlegać ostrzejszym przepisom.

Zgodnie z postanowieniami ustawy HB 4383, podpisanej w środę przez gubernatora Pritzkera, osoby posiadające zestawy „ghost guns” w Illinois będą musiały zaopatrzyć je w numery seryjne.

Posiadanie broni palnej lub zestawu broni palnej bez numeru seryjnego będzie traktowane jako wykroczenie (misdemeanor), ale ponowne złamanie tych przepisów będzie podlegać wymiarowi kary stosowanemu w przypadku przestępstwa kryminalnego (Class 3 felony).

„Dziecko nie powinno mieć możliwości zbudowania AR-15 tak, jak składa z klocków ciężarówkę” – powiedział Pritzker podczas podpisywania ustawy w gimnazjum Ark of St. Sabina na południu Chicago. „Skazany za przemoc domową nie powinien mieć możliwości obejścia przepisów i użycia drukarki 3D do złożenia broni”.

Tylko w tym miesiącu dwóch nastolatków w Illinois zostało oskarżonych o posiadanie broni widmo. Uczeń przyniósł pistolet typu „ghost gun” na teren szkoły średniej Oak Park and River Forest High School. Nikomu nic się nie stało, ale 18-latek został oskarżony o bezprawne użycie broni. W grudniu uzbrojony w „broń widmo” sprawca śmiertelnie postrzelił 71-latka w biały dzień na ulicy w chicagowskim Chinatown.

Policja stanowa Illinois poinformowała, że tym miesiącu prowadzi śledztwa w sprawie 28 spraw związanych z „ghost guns”. W 2021 r. policja chicagowska skonfiskowała 455 sztuk takiej broni, w porównaniu ze 130 w 2020 r.

Ustawa podpisana przez gubernatora miała wsparcie kilku organizacji działających na rzecz ograniczenia przemocy z bronią palną. Do takich organizacji należą:  Gun Violence Prevention PAC, Moms Demand Action Illinois i Brady Center to Prevent Gun Violence.

„Przemoc z użyciem broni jest kryzysem zdrowia publicznego, a rekordowe wskaźniki mogą jeszcze bardziej wzrosnąć, jeśli nie zdelegalizujemy ‘ghost guns’” – powiedziała  Kathleen Sances, prezes Gun Violence Prevention PAC.

Działania Illinois podejmowane z walce z „bronią widmo” wpisują się w politykę administracji prezydenta Joe Bidena. Departament Sprawiedliwości USA poinformował w kwietniu, że zestawy „ghost guns” będą klasyfikowane jako broń palna, która podlega licencjonowaniu federalnemu i sprawdzaniu przeszłości nabywców, tak jak broń produkowana na skalę przemysłową. Producenci zestawów „ghost guns” będą musieli umieścić na częściach broni numery seryjne.

Będą musieli również przeprowadzać kontrolę przeszłości kryminalnej nabywcy – tak jak w przypadku innych rodzajów broni palnej produkowanych komercyjnie. Wymóg ten obowiązuje niezależnie od sposobu wykonania broni palnej, co oznacza, że obejmuje broń wykonaną z zestawów lub przy użyciu drukarek 3D.

Federalnie licencjonowani sprzedawcy broni palnej będą musieli zachować kluczową dokumentację do czasu zakończenia działalności, a następnie przekazać ją do ATF (Federalnego Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych), tak jak jest to obecnie wymagane po zakończeniu działalności licencjonowanej. Wcześniej dealerzy ci mogli niszczyć większość rejestrów po 20 latach, co utrudniało organom ścigania śledzenie broni palnej znalezionej na miejscu przestępstwa.

Nowe federalne przepisy wejdą w życie tego lata. Zostają wprowadzone przez Bidena na podstawie rozporządzenia wykonawczego. Oznacza to, że nie wymagają zgody Kongresu.

Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (National Rifle Association, NRA) w marcu skrytykowało proponowane przepisy, wskazując, że „nie przyczynią się one w żaden sposób do rozwiązania problemu brutalnej przestępczości, a jednocześnie obciążą praworządnych właścicieli broni i przemysł związany z bronią palną nadmiernymi przepisami”.

Joanna Trzos[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama