W kanadyjskiej prowincji Ontario wprowadzono ograniczniki prędkości już w 2008 roku. Od tego czasu prawie wszystkie pojazdy komercyjne mogą poruszać się z maksymalną prędkością 105 km na godzinę/65 mph.
Ponieważ pomiędzy USA a Kanadą istnieje poważna współpraca gospodarcza, wiele ciężarówek z zablokowaną prędkością pojawia się na naszych autostradach.
Czy dobrym pomysłem jest wprowadzenie podobnych urządzeń ograniczających prędkość również w amerykańskich 18-kołowcach? – zapytajcie rodzimych długodystansowców. Wielokrotnie słychać opowieści z dalekich tras, kiedy to dwójka wyprzedzających się Kanadyjczyków blokowała autostradę na odcinku kilku mil. Poza oszczędnością paliwa ciężko doszukać się pozytywnych aspektów. Tymczasem istnieje realna możliwość, że takie prawo zaistnieje na amerykańskim rynku.
4 maja tego roku Federalna Administracja Bezpieczeństwa Przewoźników (The Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA) ogłosiła, że wznawia zawieszone na sześć lat, od 2016 roku, prace nad przepisem zmuszającym większość ciężarówek o dużej ładowności do zainstalowania ograniczników prędkości.
Wielu specjalistów z dziedziny transportu wyraża poważne zaniepokojenie, gdyż uważają, że może to negatywnie odbić się na bezpieczeństwie drogowym.
Różnice prędkości pomiędzy ciężarówkami a resztą pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym mogą doprowadzić do zwiększonej agresji, furii drogowej oraz pomnożyć ilość kolizji spowodowanych przez zniecierpliwionych kierowców.
Dla kierowców CDL może to oznaczać niższe zarobki, gdyż dzienna ilość przejechanych mil drastycznie spadnie, a większość wynagrodzeń opiera się na systemie opłat za pokonane mile. Niestety ani w propozycji z 2016 roku, ani w odnowionej propozycji z ostatnich tygodni nie ma wzmianki o proponowanej ewentualnej maksymalnej prędkości dla pojazdów komercyjnych.Jednakże w 2016 roku Departament Transportu skłaniał się ku trzem wariantom – 60, 65 lub 68 mph.
Zachęcamy naszych czytelników, aby przyłączyli się do dyskusji. Na portalu www.regulation.gov, wpisując hasło „Parts and Accessories Necessary for Safe Operations: Speed Limiting Devices”, można wyrazić swoją opinię. Wszystkie będą wzięte pod uwagę i mogą zaważyć na decyzji, którą podejmie Departament Transportu.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!