Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 08:27
Reklama KD Market
Kto pyta, nie błądzi
fot. Depositphotos.com

Seria „Kto pyta, nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z Wami. Przedstawiamy pytania odnośnie ubezpieczeń na zdrowie, życie lub przyszłość, które do nas wpływają i udzielamy na te pytania odpowiedzi.

Cykl ten pojawia się co dwa tygodnie na łamach „Dziennika Związkowego”.

Pani Alina:

Czy to prawda, że mogę zmienić mój plan Medicare Advantage raz w roku, a w niektórych przypadkach nawet i częściej?

Robert Sobczak:

Tak, to prawda. Większość osób może zmienić swój plan Medicare Advantage co najmniej raz do roku (w trakcie AEP – corocznego okresu zapisowego, pomiędzy 15 października, a 7 grudnia). Istnieje też Otwarty Okres Zapisowy OEP w pierwszym kwartale roku, kiedy to możemy jednorazowo zmienić plan Medicare Advantage lub wypisać się z planu typu Medicare Advantage i przejść na oryginalne Medicare. Są również specyficzne sytuacje, w których zmiana ta może nastąpić w innym okresie czasu. Dotyczą one na przykład osób posiadających jednocześnie świadczenia Medicare i Medicaid oraz osób, które przechodzą przez specyficzne sytuacja życiowe takie jak np. przeprowadzka do innego powiatu lub stanu, diagnoza choroby serca, raka, cukrzycy itd. 

Pan Jan:

Mam suplement F do Medicare i słyszałem, że od stycznia 2020 nie są one już dostępne. Czy istnieje ryzyko, że ja również mogę utracić mój plan F?

Robert Sobczak:

Nie, nie straci Pan swojego planu. Tak długo jak posiadacz Medicare zapisał się na suplement F przed rozpoczęciem 2020 roku, będzie mógł on utrzymać ten plan tak długo jak chce pod warunkiem, że opłaty będą uiszczane terminowo lub zmienić go na inny plan F z innej firmy ubezpieczeniowej.

Pan Henryk:

Kiedy mogę zmienić mój part D (na leki)?

Robert Sobczak: 

Zazwyczaj plan na lekarstwa (Part D) można zmieniać raz do roku, w trakcie AEP (rocznego okresu zapisowego). Istnieją jednak specjalne sytuacje, dzięki którym zmiany można dokonać w innym okresie, podobnie jak w pytaniu zadanym przez Panią Alinę, zmiany te dotyczą one na przykład osób posiadających jednocześnie świadczenia Medicare i Medicaid oraz osób, które przechodzą przez specyficzne sytuacja życiowe takie jak przeprowadzka do innego powiatu lub stanu, itd. 

Pani Katarzyna:

Czy jadąc na miesiąc do Polski muszę zawiesić mój Medicare Advantage?

Robert Sobczak:

Wyjeżdżając z kraju, szczególnie na tak krótki okres czasu jak miesiąc, nie ma potrzeby zawieszania żadnych planów uzupełniających do Medicare.

Pan Daniel:

Mam 69 lat, czy mogę wykupić dodatek na szpital do mojego Medicare?

Robert Sobczak:

Jak rozumiem chodzi Panu o dodatek uzupełniających do planu Medicare Advantage pokrywający koszty właśnie pobytu w szpitalu. Jeśli tak, to jak najbardziej możliwe jest wykupienie takiego dodatku w Pana wieku. Należy wziąć jednak pod uwag fakt, że niektóre plany typu indemnity (bo o takich planach mówimy) mogą poddać swoich aplikantów weryfikacji zdrowotnej i od nich uzależnić jego aktywację.

Pani Agnieszka:

Ktoś mi powiedział, że istnieje coś takiego jak SEP. Co to jest?

Robert Sobczak:

SEP jest to skrót od Special Election Period, czyli specjalnego okresu zapisowego. Specjalnej sytuacji, zatwierdzonej przez CMS i pozwalającej na zapisanie się lub zmianę planu Medicare Advantage (Part C) lub planu zniżkowy na leki na receptę (Part D).

Pan Janusz:

Ja i moja żona wchodzimy w Medicare. Nasz agent powiedział, że oboje musimy mieć ten sam plan uzupełniający. Czy to prawda?

Robert Sobczak:

Niestety agent udzielił Panu nieprawdziwych informacji. Każda osoba posiadająca Medicare może dostosować swoje dodatki do Medicare do własnych, indywidualnych potrzeb, niezależnie od tego jakie potrzeby i oczekiwania ma współmałżonek. 

Pani Kamila:

Kiedy będzie roczny okres zapisowy na Medicare i co można wtedy załatwić?

Robert Sobczak:

Coroczny okres zapisowy przypada co roku między 15 października, a 7 grudnia. W okresie tym możemy sprawdzić benefity planów typu Medicare Advantage (Part C) lub planów zniżkowych na leki na receptę (Part D) na przyszły rok po to by dostosować je do swoich bieżących potrzeb na rok następny. Wybrany plan wejdzie w życie 1 stycznia następnego roku.

Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaWaldemar Komendzinski
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama