Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 12:19
Reklama KD Market

Czym zwabić kierowcę zawodowego?

Czym zwabić kierowcę zawodowego?

Właściciele biznesów transportowych muszą włożyć znacznie więcej wysiłku w proces poszukiwania nowych kierowców aniżeli kilka lat temu. W 2022 roku jest to prawdziwe wyzwanie.

Konkurencyjny rynek pracy, starzejący się, odchodzący na emeryturę duży procent kierowców zawodowych , czy też otwieranie jednoosobowych firm transportowych – to tylko niektóre z elementów przyczyniających się do zaistniałej sytuacji.

O ile rekrutacja do tzw. „pracy na lokalu” jest w miarę łatwa, o tyle zwerbowanie długodystansowców OTR (Over The Road) graniczy z cudem. Rozłąka z rodziną, warunki drogowe, brak parkingów, oczekiwanie na załadunek i rozładunek nierzadko długimi godzinami (za darmo, gdyż większość kierowców ma płacone tylko za przejechane mile) to czynniki, które zniechęcają do rozpoczęcia kariery w tym zawodzie.

Nowatorskim rozwiązaniem stosowanym przez nielicznych przewoźników jest opłata za przepracowane godziny. Niektórzy liczą czas pracy od momentu zalogowania się w pokładowym elektronicznym dzienniku pracy, inni bazują na zegarach zakładowych bądź ustalają normalny dzień pracy z nadgodzinami.

Jedną z takich pionierskich firm jest Don Hummer Trucking. Ich oferta dla kierowców operujących na dalekich trasach jest oparta na stałej tygodniowej pensji. Kierowcy otrzymują co tydzień sowitą gwarantowaną pensję, a dyspozytorzy firmy dbają o to, aby każdy długodystansowiec był z powrotem w domu w piątek przed 2 pm. Za kierownicę swoich ciężarówek muszą powrócić w niedzielne popołudnie.

Dzięki temu kierowca może spędzić dwa wieczory i nocki z rodziną i przyjaciółmi, sobotę poświecić na zabawę z dziećmi, a w niedzielny poranek udać się do kościoła. Taki system pracy i płacy gwarantuje tak potrzebną stabilizację zarówno finansową, jak i rodzinną.

Wspominając o stabilizacji finansowej, warto przytoczyć oświadczenie Walmartu, które zostało ogłoszone 7 kwietnia. Zachęcając kierowców CDL do zasilenia szeregów tego giganta handlu detalicznego, Walmart proponuje nowym kierowcom roczne zarobki w wysokości od 95 do 110 tys. dol. przez pierwszy rok, po którym zapewnia systematyczne podwyżki.

Kierowcy weterani będą zarabiali jeszcze więcej, w zależności od lat zatrudnienia i lokalizacji. Dodatkowo firma wdrożyła Walmart Private Fleet Development Program, który chwilowo działa tylko w Dallas w Teksasie i Dover w Delaware. Program umożliwia zrobienie zawodowego prawa jazdy CDL w ciągu 12 tygodni, po czym kandydat automatycznie zostaje firmowym kierowcą.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama