Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 14:56
Reklama KD Market

I Międzyszkolny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną w Polskiej Szkole im. św. Brata Alberta Chmielowskiego

I Międzyszkolny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną w Polskiej Szkole im. św. Brata Alberta Chmielowskiego

Nawiązując do tradycji, zwyczajów i folkloru związanych z Wielkanocą w Polskiej Szkole im. św. Brata Alberta Chmielowskiego po raz pierwszy zorganizowano konkurs palmy wielkanocnej, do którego zaproszono uczniów polskich szkół aglomeracji chicagowskiej.

Patronat honorowy nad tym projektem objęły instytucje polonijne: Konsulat RP, Kongres Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois, Związek Klubów Polskich, PSFCU oddział w Norridge, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich wraz z Przystankiem Historia IPN, Muzeum Polskie w Ameryce, Parafia św. Williama, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz „Dziennik Związkowy” jako patron medialny. Sponsorami konkursu byli PSFCU, oddział w Norridge, ks. proboszcz Ryszard Groń, Konsulat RP w Chicago, KPA IL, ZNP, Przystanek Historia IPN.

Nad całością konkursu czuwała Marzena Klimek, dyrektor szkoły. Prezentację palm w konkursie międzyszkolnym obejrzała Królowa Parady 3 Maja Julia Baranek wraz z Damami Dworu Wiktorią Jurek i Karoliną Tomasik.

W konkursie wzięło udział 37 uczniów z 13 szkół polonijnych. Palmy zostały ocenione w 3 kategoriach. Komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem wyboru najładniejszej palmy. Zwracano uwagę na naturalne ozdoby, estetykę wykonania i wkład pracy. Palmy były starannie wykonane, w większości z zachowaniem tradycyjnej formy. Widać było bardzo duży wkład pracy całej rodziny, pomysłowość i zastosowanie różnych, ciekawych technik zdobienia.

Komisja konkursowa w składzie: Łucja Mirowska Kopeć – prezes ZKP, Anna Czarnecka Hebal – dyrektor oddziału PSFCU w Norridge, Alina Szymczyk – prezes ZLP im. Jana Pawła II, Helena Sołtys – koordynator Przystanku Historia IPN, przyznała nagrody za najbardziej tradycyjną palmę dla uczniów. W kategorii palm małych I miejsce otrzymał Kacper Kopeć z Polskiej Szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego, w kategorii palm średnich I miejsce otrzymała Klaudia Slowikowski z Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w kategorii palm wysokich I miejsce zajął Jacob Strzalka ze szkoły organizatorów konkursu.

W konkursie wzięła również Szkoła Podstawowa im. św. Brata Alberta w Żurawiczkach. Uczniowie tej szkoły Anna Stępak, Lena Jarosz, Hubert Majkutowski przesłali prezentację palm z regionu ziemi przeworskiej na Podkarpaciu w Polsce, za które otrzymali ex aequo I miejsca.

Uroczystą galę konkursową uświetnił występ najmłodszych uczniów, którzy wprowadzili gości w nastrój wielkanocny. O symbolice palmy wielkanocnej i tradycjach z nią związanych opowiedziała zebranym znawczyni folkloru Alina Szymczyk.

Uczestnicy konkursu wraz z rodzinami wzięli udział w procesji i uroczystej mszy św. w Niedzielę Palmową w kościele św. Williama. Pokonkursowa wystawa tradycyjnych palm wielkanocnych została zorganizowana w siedzibie sponsora PSFCU, oddział w Norridge. Zapraszamy do jej odwiedzania.

W Polskiej Szkole im. św. Brata Alberta Chmielowskiego uczymy nie tylko j. polskiego, historii i geografii, ale także kultury polskiej, tradycji, przywiązania do polskich zwyczajów. Zapraszamy uczniów wszystkich szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej do udziału w konkursie w następnym roku.

tekst:Marzena Kozłowskakoordynator konkursuzdjęcia:Jolanta LatochaMonika Bucior

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama